Manchester City var på randen af exit i Champions League, da holdet var bagud 0-1 hjemme mod Club Brugge.
Men det engelske mesterhold rejste sig og klarede skærene på en god anden halvleg, der udmøntede sig i en forløsende 3-1-sejr.
Dermed gik Manchester City videre til knockoutfasen på et af de yderste mandater. Kun en sejr var nok til at gå videre.
Det milliarddyre hold har på uvanlig vis leveret svingende resultater i turneringen, men holdet er måske på vej ud af krisen med de seneste resultater i den hjemlige Premier League og nu i Champions League.
I første halvleg lignede City dog det hold, der forkrampet og idéløst vadede rundt i nederlag på nederlag i slutningen af sidste år.
Club Brugge stod solidt defensivt og ventede klogt på at slå til på kontraangreb.
Kort før pausen slog belgierne til på et giftigt et af slagsen, og det var en kending af dansk fodbold, som scorede til 1-0.
Raphael Onyedika, der tidligere har spillet for FC Midtjylland og Fredericia, scorede målet for Club Brugge, da han var søgt med frem i feltet.
Dermed var City under maksimalt pres, men hjemmeholdet kom aggressivt og forvandlet ud til anden halvleg.
Godt nok indledte City-stopperen John Stones med at brænde en stor chance på et hovedstød, men derefter kom målene.
Citys midtbanespiller Mateo Kovacic drev upresset bolden mange meter op ad banen og afsluttede fladt ude i den ene side og udlignede til 1-1 efter 53 minutter.
Ude på sidelinjen fik City-manager Pep Guardiola et gult kort for protester. Spanieren virkede generelt meget presset.
Det skyldtes måske, at Club Brugge stadig kom til chancer, og at kampen var på vippen.
Club Brugges Christos Tzolis havde en chance for at bringe udeholdet foran igen, men bolden gik forbi den ene stolpe.
Efter lidt over en time kom der lidt mere ro over City, da backen Josko Gvardiol gik med frem og fremtvang et selvmål af udeholdets Joel Ordonez.
Et kvarter før tid cementerede indskiftede Savinho sejren med målet til 3-1.
Paris Saint-Germain, som også var i problemer før sidste spillerunde, vandt 4-1 ude over tyske Stuttgart.
Bradley Barcola og Ousmane Dembélé sørgede med to mål hver for en komfortabel sejr, der ikke skabte samme uro som i Manchester.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Frankrig – Spanien
INTERVIEW