Manchester City afværger katastrofen

Club Brugge kom foran mod Manchester City, men Pep Guardiolas tropper endte med at vinde 3-1 i skæbnekampen.



Manchester City var på randen af exit i Champions League, da holdet var bagud 0-1 hjemme mod Club Brugge.

Men det engelske mesterhold rejste sig og klarede skærene på en god anden halvleg, der udmøntede sig i en forløsende 3-1-sejr.

Dermed gik Manchester City videre til knockoutfasen på et af de yderste mandater. Kun en sejr var nok til at gå videre.

Det milliarddyre hold har på uvanlig vis leveret svingende resultater i turneringen, men holdet er måske på vej ud af krisen med de seneste resultater i den hjemlige Premier League og nu i Champions League.

I første halvleg lignede City dog det hold, der forkrampet og idéløst vadede rundt i nederlag på nederlag i slutningen af sidste år.

Club Brugge stod solidt defensivt og ventede klogt på at slå til på kontraangreb.

Kort før pausen slog belgierne til på et giftigt et af slagsen, og det var en kending af dansk fodbold, som scorede til 1-0.

Raphael Onyedika, der tidligere har spillet for FC Midtjylland og Fredericia, scorede målet for Club Brugge, da han var søgt med frem i feltet.

Dermed var City under maksimalt pres, men hjemmeholdet kom aggressivt og forvandlet ud til anden halvleg.

Godt nok indledte City-stopperen John Stones med at brænde en stor chance på et hovedstød, men derefter kom målene.

Citys midtbanespiller Mateo Kovacic drev upresset bolden mange meter op ad banen og afsluttede fladt ude i den ene side og udlignede til 1-1 efter 53 minutter.

Ude på sidelinjen fik City-manager Pep Guardiola et gult kort for protester. Spanieren virkede generelt meget presset.

Det skyldtes måske, at Club Brugge stadig kom til chancer, og at kampen var på vippen.

Club Brugges Christos Tzolis havde en chance for at bringe udeholdet foran igen, men bolden gik forbi den ene stolpe.

Efter lidt over en time kom der lidt mere ro over City, da backen Josko Gvardiol gik med frem og fremtvang et selvmål af udeholdets Joel Ordonez.

Et kvarter før tid cementerede indskiftede Savinho sejren med målet til 3-1.

Paris Saint-Germain, som også var i problemer før sidste spillerunde, vandt 4-1 ude over tyske Stuttgart.

Bradley Barcola og Ousmane Dembélé sørgede med to mål hver for en komfortabel sejr, der ikke skabte samme uro som i Manchester.

/ritzau/



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dorgu blev helten for Manchester United

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

‘Den værste transfer nogensinde’

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

City-ejer sælger klub

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Det har taget røven på Steve Cooper

Klart ønske fra Ruben Amorim

Presset Frank: Her er vores store problem

Eriksen med kontant udmelding

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Overvejer Mathias Jensen-køb

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Her er planen for januars transfervindue

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne