Martin Braithwaite har personligt fået en flyvende start på tilværelsen i Brasilien, men søndag kom hans mandskab alligevel en smule ned på jorden.
Af to omgange var danskerens Gremio-mandskab ellers foran mod RB Bragantino, der alligevel kom tilbage i opgøret og sikrede sig uafgjort.
Martin Braithwaite bidrog ellers med en assist og ifølge brasilianske medier generelt godt spil, men måtte se de sidste 20 minutter af anden halvleg fra bænken.
Han blev nemlig udskiftet til fordel for den tidligere Chelsea-angriber Diego Costa, og det behagede bestemt ikke Martin Braithwaite. I en video sparker han et glas vand, gestikulerer kraftigt i retning af sine holdkammerater, inden han kaster med et nyt glas vand, da han bliver udskiftet.
Bagefter opgøret bliver Martin Braithwaite spurgt ind til sin ageren, som han dog ikke ønsker at gå alt for meget i detaljer med.
– Jeg vil gerne spille og hjælpe mine holdkammerater. Jeg kommer ikke til at tale om udskiftningen. Jeg vil tale om kampen, og der var det ikke godt nok, og vi skal spille bedre, lyder det fra danskeren ifølge Portal Do Gremista.
Martin Braithwaite, 33 år, var dog ikke alene om at være frustreret. Hans holdkammerat Yeferson Soteldo følte sig nemlig snydt for et straffespark, hvilket han gav meget klart udtryk for på Instagram efter opgøret.
– Fortjente det ikke et VAR-gennemsyn, skriver han ifølge Portal Do Gremista i en Instagram-story.
Det ene point efterlader Gremio med tre point ned til stregen – dog har man to kampe i hånden. I næste spillerunde møder man Flamengo, der er et af topholdene i den brasilianske Série A.
Martin Braithwaite skiftede som bekendt til Gremio denne sommer, hvor han står noteret for tre scoringer og to assister efter nattens oplæg til Miguel Monsalve i fem kampe.
Herunder kan du se videoen med Martin Braithwaites ageren ved sin udskiftning:
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
DAGENS SPILFORSLAG
MAIF slår De Grønhvide
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Smadrer transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
‘Det er ufatteligt imponerende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT