Martin Braithwaite har personligt fået en flyvende start på tilværelsen i Brasilien, men søndag kom hans mandskab alligevel en smule ned på jorden.
Af to omgange var danskerens Gremio-mandskab ellers foran mod RB Bragantino, der alligevel kom tilbage i opgøret og sikrede sig uafgjort.
Martin Braithwaite bidrog ellers med en assist og ifølge brasilianske medier generelt godt spil, men måtte se de sidste 20 minutter af anden halvleg fra bænken.
Han blev nemlig udskiftet til fordel for den tidligere Chelsea-angriber Diego Costa, og det behagede bestemt ikke Martin Braithwaite. I en video sparker han et glas vand, gestikulerer kraftigt i retning af sine holdkammerater, inden han kaster med et nyt glas vand, da han bliver udskiftet.
Bagefter opgøret bliver Martin Braithwaite spurgt ind til sin ageren, som han dog ikke ønsker at gå alt for meget i detaljer med.
– Jeg vil gerne spille og hjælpe mine holdkammerater. Jeg kommer ikke til at tale om udskiftningen. Jeg vil tale om kampen, og der var det ikke godt nok, og vi skal spille bedre, lyder det fra danskeren ifølge Portal Do Gremista.
Martin Braithwaite, 33 år, var dog ikke alene om at være frustreret. Hans holdkammerat Yeferson Soteldo følte sig nemlig snydt for et straffespark, hvilket han gav meget klart udtryk for på Instagram efter opgøret.
– Fortjente det ikke et VAR-gennemsyn, skriver han ifølge Portal Do Gremista i en Instagram-story.
Det ene point efterlader Gremio med tre point ned til stregen – dog har man to kampe i hånden. I næste spillerunde møder man Flamengo, der er et af topholdene i den brasilianske Série A.
Martin Braithwaite skiftede som bekendt til Gremio denne sommer, hvor han står noteret for tre scoringer og to assister efter nattens oplæg til Miguel Monsalve i fem kampe.
Herunder kan du se videoen med Martin Braithwaites ageren ved sin udskiftning:
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED