Martin Braithwaite i raserianfald

Martin Braithwaite var alt andet end tilfreds, da han blev udskiftet i søndagens opgør mod RB Bragantino - se videoen nederst i artiklen.



Martin Braithwaite har personligt fået en flyvende start på tilværelsen i Brasilien, men søndag kom hans mandskab alligevel en smule ned på jorden.

Af to omgange var danskerens Gremio-mandskab ellers foran mod RB Bragantino, der alligevel kom tilbage i opgøret og sikrede sig uafgjort.

Martin Braithwaite bidrog ellers med en assist og ifølge brasilianske medier generelt godt spil, men måtte se de sidste 20 minutter af anden halvleg fra bænken.

Han blev nemlig udskiftet til fordel for den tidligere Chelsea-angriber Diego Costa, og det behagede bestemt ikke Martin Braithwaite. I en video sparker han et glas vand, gestikulerer kraftigt i retning af sine holdkammerater, inden han kaster med et nyt glas vand, da han bliver udskiftet.

Bagefter opgøret bliver Martin Braithwaite spurgt ind til sin ageren, som han dog ikke ønsker at gå alt for meget i detaljer med.

– Jeg vil gerne spille og hjælpe mine holdkammerater. Jeg kommer ikke til at tale om udskiftningen. Jeg vil tale om kampen, og der var det ikke godt nok, og vi skal spille bedre, lyder det fra danskeren ifølge Portal Do Gremista.

Martin Braithwaite, 33 år, var dog ikke alene om at være frustreret. Hans holdkammerat Yeferson Soteldo følte sig nemlig snydt for et straffespark, hvilket han gav meget klart udtryk for på Instagram efter opgøret.

– Fortjente det ikke et VAR-gennemsyn, skriver han ifølge Portal Do Gremista i en Instagram-story.

Det ene point efterlader Gremio med tre point ned til stregen – dog har man to kampe i hånden. I næste spillerunde møder man Flamengo, der er et af topholdene i den brasilianske Série A.

Martin Braithwaite skiftede som bekendt til Gremio denne sommer, hvor han står noteret for tre scoringer og to assister efter nattens oplæg til Miguel Monsalve i fem kampe.

Herunder kan du se videoen med Martin Braithwaites ageren ved sin udskiftning:





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med Steve Cooper

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Jordan – Algeriet

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Her er FC Midtjyllands vej i Europa