Martin Braithwaite har personligt fået en flyvende start på tilværelsen i Brasilien, men søndag kom hans mandskab alligevel en smule ned på jorden.
Af to omgange var danskerens Gremio-mandskab ellers foran mod RB Bragantino, der alligevel kom tilbage i opgøret og sikrede sig uafgjort.
Martin Braithwaite bidrog ellers med en assist og ifølge brasilianske medier generelt godt spil, men måtte se de sidste 20 minutter af anden halvleg fra bænken.
Han blev nemlig udskiftet til fordel for den tidligere Chelsea-angriber Diego Costa, og det behagede bestemt ikke Martin Braithwaite. I en video sparker han et glas vand, gestikulerer kraftigt i retning af sine holdkammerater, inden han kaster med et nyt glas vand, da han bliver udskiftet.
Bagefter opgøret bliver Martin Braithwaite spurgt ind til sin ageren, som han dog ikke ønsker at gå alt for meget i detaljer med.
– Jeg vil gerne spille og hjælpe mine holdkammerater. Jeg kommer ikke til at tale om udskiftningen. Jeg vil tale om kampen, og der var det ikke godt nok, og vi skal spille bedre, lyder det fra danskeren ifølge Portal Do Gremista.
Martin Braithwaite, 33 år, var dog ikke alene om at være frustreret. Hans holdkammerat Yeferson Soteldo følte sig nemlig snydt for et straffespark, hvilket han gav meget klart udtryk for på Instagram efter opgøret.
– Fortjente det ikke et VAR-gennemsyn, skriver han ifølge Portal Do Gremista i en Instagram-story.
Det ene point efterlader Gremio med tre point ned til stregen – dog har man to kampe i hånden. I næste spillerunde møder man Flamengo, der er et af topholdene i den brasilianske Série A.
Martin Braithwaite skiftede som bekendt til Gremio denne sommer, hvor han står noteret for tre scoringer og to assister efter nattens oplæg til Miguel Monsalve i fem kampe.
Herunder kan du se videoen med Martin Braithwaites ageren ved sin udskiftning:
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
FANKLUBBEN