Medie: De afviser Brøndbys bud på Marcondes

Brøndby IF har angiveligt forsøgt at hente den tidligere Superliga-profil, men deres bud er blevet afvist af Bournemouth.



Emiliano Marcondes har været så tæt på sin Premier League-debut af flere omgange.

I 2021 rykkede han op i den bedste engelske fodboldrække med Brentford, men de sendte ham til Bournemouth i Championship, som han i den forgangne sæson hjalp med oprykning til Premier League.

I sæsonens første to kampe er han endnu ikke blevet benyttet, og derfor har han fortsat nul Premier League-kampe på cv'et. Sådan forbliver det formentlig ikke, da danskeren jagter chancen for Premier League-minutter i Bournemouth.

Det står endnu mere klart, da Bournemouth angiveligt har afvist et bud fra Brøndby IF på den danske offensivspiller. Bold.dk skrev det først, og engelske DorsetLive erfarer det samme.

Brøndby IF har angiveligt tilbudt Emiliano Marcondes en lejeaftale, men den forespørgsel er blevet afvist, da danskeren ønsker at blive i England og kæmpe om sin plads på holdet.

– Jeg vil ikke kommentere, hvilke klubber, der har henvendt sig, men jeg har haft gode snakke med min manager om, at vejen til spilletid bliver kortere og kortere, siger Emiliano Marcondes om rygterne til bold.dk.

Emiliano Marcondes, 27 år, har været en del af Bournemouth siden 2021, og i sidste sæson optrådte han 21 gange for klubben. I denne sæson har han siddet på bænken i sæsonens første to kampe.

Marcondes har tidligere under sin tid i England benyttet sig af lejeaftaler med danske klubber. Da han var i Brentford drog han retur til FC Midtjylland i efteråret 2019.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent