Medie: De afviser Brøndbys bud på Marcondes

Brøndby IF har angiveligt forsøgt at hente den tidligere Superliga-profil, men deres bud er blevet afvist af Bournemouth.



Emiliano Marcondes har været så tæt på sin Premier League-debut af flere omgange.

I 2021 rykkede han op i den bedste engelske fodboldrække med Brentford, men de sendte ham til Bournemouth i Championship, som han i den forgangne sæson hjalp med oprykning til Premier League.

I sæsonens første to kampe er han endnu ikke blevet benyttet, og derfor har han fortsat nul Premier League-kampe på cv'et. Sådan forbliver det formentlig ikke, da danskeren jagter chancen for Premier League-minutter i Bournemouth.

Det står endnu mere klart, da Bournemouth angiveligt har afvist et bud fra Brøndby IF på den danske offensivspiller. Bold.dk skrev det først, og engelske DorsetLive erfarer det samme.

Brøndby IF har angiveligt tilbudt Emiliano Marcondes en lejeaftale, men den forespørgsel er blevet afvist, da danskeren ønsker at blive i England og kæmpe om sin plads på holdet.

– Jeg vil ikke kommentere, hvilke klubber, der har henvendt sig, men jeg har haft gode snakke med min manager om, at vejen til spilletid bliver kortere og kortere, siger Emiliano Marcondes om rygterne til bold.dk.

Emiliano Marcondes, 27 år, har været en del af Bournemouth siden 2021, og i sidste sæson optrådte han 21 gange for klubben. I denne sæson har han siddet på bænken i sæsonens første to kampe.

Marcondes har tidligere under sin tid i England benyttet sig af lejeaftaler med danske klubber. Da han var i Brentford drog han retur til FC Midtjylland i efteråret 2019.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!