Medier amok over Ballon d’Or: Undskyld, Robert

Det er en gåde for mange, at Robert Lewandowski ikke vandt Ballon d’Or.



Lionel Messi blev søndag hædret med Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men prisen skulle være gået til Robert Lewandowski. Den holdning har rigtig mange her dagen derpå.

Et kig i udenlandske medier tegner et klart billede af, at Robert Lewandowski havde fortjent at vinde, men det var altså Lionel Messi, der blev stemt ind på førstepladsen af de journalister, som stemte til Ballon d’Or.

Størst er opstandelsen naturligvis i Robert Lewandowskis hjemland Polen, hvor medierne er meget uforstående over mandagens resultat. Det gælder blandt andre mediet sportowefakty, der behandler emnet under overskriften “hvordan kunne de tage så meget fejl?”.

Også i Tyskland, hvor Lewandowski til dagligt slår sine folder for Bayern München, er der stor undren. Det gælder blandt andre sportbuzzer.de, der skriver følgende:

– At arrangørerne gav Lewandowski en trøstepræmie i form af den bedste angriber, så han ikke skulle forlade gallaen tomhændet, ligner mest af alt en undskyldning, men det tenderer en fornærmelse. Beklager, kære kollegaer, men opgiv venligst din ret til at stemme næste år. Mandag aften fremstod du fuldstændig utroværdig.

Sågar i Messis hjemland Argentina har flere medier den holdning, at Robert Lewandowski skulle have vundet Ballon d’Or. “Det var fornærmende”, skriver La Nacion under overskriften “Undskyld, Robert”. 

I Danmark er det Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der afgiver stemmerne til Ballon d’Or, og han havde Robert Lewandowski foran Lionel Messi – læs mere her. 

Lionel Messi vandt med 33 point ned til Robert Lewandowski. Jorginho blev nummer tre. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?