Lionel Messi blev søndag hædret med Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men prisen skulle være gået til Robert Lewandowski. Den holdning har rigtig mange her dagen derpå.
Et kig i udenlandske medier tegner et klart billede af, at Robert Lewandowski havde fortjent at vinde, men det var altså Lionel Messi, der blev stemt ind på førstepladsen af de journalister, som stemte til Ballon d’Or.
Størst er opstandelsen naturligvis i Robert Lewandowskis hjemland Polen, hvor medierne er meget uforstående over mandagens resultat. Det gælder blandt andre mediet sportowefakty, der behandler emnet under overskriften “hvordan kunne de tage så meget fejl?”.
Også i Tyskland, hvor Lewandowski til dagligt slår sine folder for Bayern München, er der stor undren. Det gælder blandt andre sportbuzzer.de, der skriver følgende:
– At arrangørerne gav Lewandowski en trøstepræmie i form af den bedste angriber, så han ikke skulle forlade gallaen tomhændet, ligner mest af alt en undskyldning, men det tenderer en fornærmelse. Beklager, kære kollegaer, men opgiv venligst din ret til at stemme næste år. Mandag aften fremstod du fuldstændig utroværdig.
Sågar i Messis hjemland Argentina har flere medier den holdning, at Robert Lewandowski skulle have vundet Ballon d’Or. “Det var fornærmende”, skriver La Nacion under overskriften “Undskyld, Robert”.
I Danmark er det Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der afgiver stemmerne til Ballon d’Or, og han havde Robert Lewandowski foran Lionel Messi – læs mere her.
Lionel Messi vandt med 33 point ned til Robert Lewandowski. Jorginho blev nummer tre.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
– Niels Frederiksen er en legende!
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS