Medier amok over Ballon d’Or: Undskyld, Robert

Det er en gåde for mange, at Robert Lewandowski ikke vandt Ballon d’Or.



Lionel Messi blev søndag hædret med Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men prisen skulle være gået til Robert Lewandowski. Den holdning har rigtig mange her dagen derpå.

Et kig i udenlandske medier tegner et klart billede af, at Robert Lewandowski havde fortjent at vinde, men det var altså Lionel Messi, der blev stemt ind på førstepladsen af de journalister, som stemte til Ballon d’Or.

Størst er opstandelsen naturligvis i Robert Lewandowskis hjemland Polen, hvor medierne er meget uforstående over mandagens resultat. Det gælder blandt andre mediet sportowefakty, der behandler emnet under overskriften “hvordan kunne de tage så meget fejl?”.

Også i Tyskland, hvor Lewandowski til dagligt slår sine folder for Bayern München, er der stor undren. Det gælder blandt andre sportbuzzer.de, der skriver følgende:

– At arrangørerne gav Lewandowski en trøstepræmie i form af den bedste angriber, så han ikke skulle forlade gallaen tomhændet, ligner mest af alt en undskyldning, men det tenderer en fornærmelse. Beklager, kære kollegaer, men opgiv venligst din ret til at stemme næste år. Mandag aften fremstod du fuldstændig utroværdig.

Sågar i Messis hjemland Argentina har flere medier den holdning, at Robert Lewandowski skulle have vundet Ballon d’Or. “Det var fornærmende”, skriver La Nacion under overskriften “Undskyld, Robert”. 

I Danmark er det Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der afgiver stemmerne til Ballon d’Or, og han havde Robert Lewandowski foran Lionel Messi – læs mere her. 

Lionel Messi vandt med 33 point ned til Robert Lewandowski. Jorginho blev nummer tre. 





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links