Medier amok over Ballon d’Or: Undskyld, Robert

Det er en gåde for mange, at Robert Lewandowski ikke vandt Ballon d’Or.



Lionel Messi blev søndag hædret med Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men prisen skulle være gået til Robert Lewandowski. Den holdning har rigtig mange her dagen derpå.

Et kig i udenlandske medier tegner et klart billede af, at Robert Lewandowski havde fortjent at vinde, men det var altså Lionel Messi, der blev stemt ind på førstepladsen af de journalister, som stemte til Ballon d’Or.

Størst er opstandelsen naturligvis i Robert Lewandowskis hjemland Polen, hvor medierne er meget uforstående over mandagens resultat. Det gælder blandt andre mediet sportowefakty, der behandler emnet under overskriften “hvordan kunne de tage så meget fejl?”.

Også i Tyskland, hvor Lewandowski til dagligt slår sine folder for Bayern München, er der stor undren. Det gælder blandt andre sportbuzzer.de, der skriver følgende:

– At arrangørerne gav Lewandowski en trøstepræmie i form af den bedste angriber, så han ikke skulle forlade gallaen tomhændet, ligner mest af alt en undskyldning, men det tenderer en fornærmelse. Beklager, kære kollegaer, men opgiv venligst din ret til at stemme næste år. Mandag aften fremstod du fuldstændig utroværdig.

Sågar i Messis hjemland Argentina har flere medier den holdning, at Robert Lewandowski skulle have vundet Ballon d’Or. “Det var fornærmende”, skriver La Nacion under overskriften “Undskyld, Robert”. 

I Danmark er det Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der afgiver stemmerne til Ballon d’Or, og han havde Robert Lewandowski foran Lionel Messi – læs mere her. 

Lionel Messi vandt med 33 point ned til Robert Lewandowski. Jorginho blev nummer tre. 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil ude af Frankrig-brag

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA