Lionel Messi blev søndag hædret med Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men prisen skulle være gået til Robert Lewandowski. Den holdning har rigtig mange her dagen derpå.
Et kig i udenlandske medier tegner et klart billede af, at Robert Lewandowski havde fortjent at vinde, men det var altså Lionel Messi, der blev stemt ind på førstepladsen af de journalister, som stemte til Ballon d’Or.
Størst er opstandelsen naturligvis i Robert Lewandowskis hjemland Polen, hvor medierne er meget uforstående over mandagens resultat. Det gælder blandt andre mediet sportowefakty, der behandler emnet under overskriften “hvordan kunne de tage så meget fejl?”.
Også i Tyskland, hvor Lewandowski til dagligt slår sine folder for Bayern München, er der stor undren. Det gælder blandt andre sportbuzzer.de, der skriver følgende:
– At arrangørerne gav Lewandowski en trøstepræmie i form af den bedste angriber, så han ikke skulle forlade gallaen tomhændet, ligner mest af alt en undskyldning, men det tenderer en fornærmelse. Beklager, kære kollegaer, men opgiv venligst din ret til at stemme næste år. Mandag aften fremstod du fuldstændig utroværdig.
Sågar i Messis hjemland Argentina har flere medier den holdning, at Robert Lewandowski skulle have vundet Ballon d’Or. “Det var fornærmende”, skriver La Nacion under overskriften “Undskyld, Robert”.
I Danmark er det Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der afgiver stemmerne til Ballon d’Or, og han havde Robert Lewandowski foran Lionel Messi – læs mere her.
Lionel Messi vandt med 33 point ned til Robert Lewandowski. Jorginho blev nummer tre.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Kasper Schmeichel stopper karrieren
TOPNYHED