Messi og co. taber i VM-kvalifikationen

Anfører Lionel Messi fik fuld tid, da Argentina tabte til Paraguay. Brasilien endte med uafgjort i Venezuela.



De to store favoritter i den sydamerikanske kvalifikation til fodbold-VM, Argentina og Brasilien, endte torsdag begge med at sætte point til.

For de argentinske verdensmestre endte det med et 1-2-nederlag, da de var på besøg hos Paraguay i hovedstaden Asunción.

Argentina havde ellers mange af heltene fra det mandskab, der i december 2022 vandt VM, med i startopstillingen. Den 37-årige anfører Lionel Messi fik også fuld tid i kampen, men markerede sig hverken med mål eller oplæg.

Angriber Lautaro Martínez stod for Argentinas enlige scoring, mens Antonio Sanabria og Omar Alderete scorede målene for Paraguay.

Trods nederlaget topper Argentina stadig Sydamerikas VM-kvalifikation. Argentinerne har 22 point efter 11 kampe.

Paraguay ligger nummer seks i kvalifikationen med 16 point efter 11 kampe.

Brasilien, der har vundet VM fem gange i historien, var også i aktion i kvalifikationen torsdag. Her blev det på udebane til 1-1 mod Venezuela.

Blandt Brasiliens profiler er 24-årige Vinicius Junior, der for nylig blev udnævnt som verdens næstbedste fodboldspiller ved Ballon d'Or-kåringen. Han spillede hele kampen, men kom ikke på måltavlen.

Det gjorde til gengæld FC Barcelonas formstærke offensivspiller Raphinha. Han stod for Brasiliens mål til 1-0 i første halvleg.

I begyndelsen af anden halvleg scorede midtbanespilleren Telasco Segovia for Venezuela og gjorde det dermed til slutresultatet 1-1.

Brasilien ligger nummer tre i kvalifikationen med 17 point efter 11 kampe. Venezuela ligger nummer syv med 12 point efter 11 kampe.

I Sydamerika kvalificerer seks ud af ti hold sig direkte til VM i 2026.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Salah sender særlig besked

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester City vinder FA Cup

FC København – Randers FC

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Celtic er mester efter vildt drama

Superliga-bejlere deler



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt