Messi og co. taber i VM-kvalifikationen

Anfører Lionel Messi fik fuld tid, da Argentina tabte til Paraguay. Brasilien endte med uafgjort i Venezuela.



De to store favoritter i den sydamerikanske kvalifikation til fodbold-VM, Argentina og Brasilien, endte torsdag begge med at sætte point til.

For de argentinske verdensmestre endte det med et 1-2-nederlag, da de var på besøg hos Paraguay i hovedstaden Asunción.

Argentina havde ellers mange af heltene fra det mandskab, der i december 2022 vandt VM, med i startopstillingen. Den 37-årige anfører Lionel Messi fik også fuld tid i kampen, men markerede sig hverken med mål eller oplæg.

Angriber Lautaro Martínez stod for Argentinas enlige scoring, mens Antonio Sanabria og Omar Alderete scorede målene for Paraguay.

Trods nederlaget topper Argentina stadig Sydamerikas VM-kvalifikation. Argentinerne har 22 point efter 11 kampe.

Paraguay ligger nummer seks i kvalifikationen med 16 point efter 11 kampe.

Brasilien, der har vundet VM fem gange i historien, var også i aktion i kvalifikationen torsdag. Her blev det på udebane til 1-1 mod Venezuela.

Blandt Brasiliens profiler er 24-årige Vinicius Junior, der for nylig blev udnævnt som verdens næstbedste fodboldspiller ved Ballon d'Or-kåringen. Han spillede hele kampen, men kom ikke på måltavlen.

Det gjorde til gengæld FC Barcelonas formstærke offensivspiller Raphinha. Han stod for Brasiliens mål til 1-0 i første halvleg.

I begyndelsen af anden halvleg scorede midtbanespilleren Telasco Segovia for Venezuela og gjorde det dermed til slutresultatet 1-1.

Brasilien ligger nummer tre i kvalifikationen med 17 point efter 11 kampe. Venezuela ligger nummer syv med 12 point efter 11 kampe.

I Sydamerika kvalificerer seks ud af ti hold sig direkte til VM i 2026.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AC Milan kigger på dansker

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’