Messi og co. taber i VM-kvalifikationen

Anfører Lionel Messi fik fuld tid, da Argentina tabte til Paraguay. Brasilien endte med uafgjort i Venezuela.



De to store favoritter i den sydamerikanske kvalifikation til fodbold-VM, Argentina og Brasilien, endte torsdag begge med at sætte point til.

For de argentinske verdensmestre endte det med et 1-2-nederlag, da de var på besøg hos Paraguay i hovedstaden Asunción.

Argentina havde ellers mange af heltene fra det mandskab, der i december 2022 vandt VM, med i startopstillingen. Den 37-årige anfører Lionel Messi fik også fuld tid i kampen, men markerede sig hverken med mål eller oplæg.

Angriber Lautaro Martínez stod for Argentinas enlige scoring, mens Antonio Sanabria og Omar Alderete scorede målene for Paraguay.

Trods nederlaget topper Argentina stadig Sydamerikas VM-kvalifikation. Argentinerne har 22 point efter 11 kampe.

Paraguay ligger nummer seks i kvalifikationen med 16 point efter 11 kampe.

Brasilien, der har vundet VM fem gange i historien, var også i aktion i kvalifikationen torsdag. Her blev det på udebane til 1-1 mod Venezuela.

Blandt Brasiliens profiler er 24-årige Vinicius Junior, der for nylig blev udnævnt som verdens næstbedste fodboldspiller ved Ballon d'Or-kåringen. Han spillede hele kampen, men kom ikke på måltavlen.

Det gjorde til gengæld FC Barcelonas formstærke offensivspiller Raphinha. Han stod for Brasiliens mål til 1-0 i første halvleg.

I begyndelsen af anden halvleg scorede midtbanespilleren Telasco Segovia for Venezuela og gjorde det dermed til slutresultatet 1-1.

Brasilien ligger nummer tre i kvalifikationen med 17 point efter 11 kampe. Venezuela ligger nummer syv med 12 point efter 11 kampe.

I Sydamerika kvalificerer seks ud af ti hold sig direkte til VM i 2026.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned