Tre spil som sættes sammen i et 2/3-system, dvs tre doubler. Alle odds er funder hos bookmakeren Bet365. Der tages forbehold for oddsændringer.
Atalanta – Real Madrid; flest kort (asian hcp 0) 2-tal til odds 2,10. Tirsdag d.10/12. Kl.21.00.
Ovenstående betyder at indsatsen ryger retur, hvis de får lige mange kort. Gevinst, hvis Real Madrid får flest.
Atalanta er oppe på hele ni sejre i træk (Champions League og Serie A). I Champions League har de 11 point efter fem runder. De ligger på en 5. plads ud af de 36 hold, så videre går de ihf, så er spørgsmålet bare om det bliver via top8 eller fra 9.-24. pladsen. Netop 24. pladsen ligger Real Madrid på med seks point, så de er anderledes presset. Derudover er Real Madrid på udebane, hvilket også taler en smule for flest kort til dem. Indtil videre har Atalanta blot modtaget 7 gule kort i fem CL-kampe – ingen røde, hvorimod Real Madrid har modtaget flest af alle 36 hold, nemlig 18 gule kort, men ingen røde kort. Real Madrid har stadig en del skader; Alaba, Carvajal, Militao, Vinicius Junior osv. Atalanta forventes at kunne stille i stærkeste eller meget tæt på. De har et par tvivlsomme. At Atalanta skal være favoritter til at få flest kort i dette matchup er svært at forstå.
Club Brügge – Sporting; 1X til odds 1,66. Tirsdag d.10/12. Kl.21.00.
Belgierne er placeret på en delt 21. plads med syv point og deres mål må være top 24, så de sikrer sig videreavancement. Derfor vil mindst et point lune her. Sporting har 10 point sammen med seks andre hold i subtoppen. Top 8 vil sikre dem en kortere vej mod Champions League-trofæet, men som de præsterer efter succestræneren Amorim tog til Manchester United, så kan det ende med at top 24 er ganske tilfredsstillende. Voldsomt kollaps der har ramt Sporting med nu tre nederlag i træk, hvor de før stort set ikke lavede andet end at vinde. 1-5 til Arsenal efterfulgt af to liganederlag på 0-1 hjemme til Santa Clara og senest 2-1-nederlag ude til Moreirense. Club Brügge derimod stærkt kørende under træner Hayen. De har ikke tabt siden midten af Oktober, hvilket var på udebane mod AC Milan, siden da er det blevet til otte sejre og to uafgjorte i ligaen, cup´en og CL. Sporting på papiret det bedre hold, ingen tvivl, men som tingene ser ud netop nu så skal de formentlig ikke være favoritter i Brügge.
Dortmund – FC Barcelona; Uafgjort til odds 3,98. Onsdag d.11/12. Kl.21.00.
De to hold ligger på en delt 3. plads med 12 point hver. For dem handler det “bare” om at holde sig i top 8, derfor vil et point til hver også give mening. Barcelona er svage favoritter trods hjemmebanefordel til tyskerne. Barcelona er ikke så suveræne som de har været og er kommet i problemer i den hjemlige liga i forhold til at holde sig på 1. pladsen. Barcelona har en suveræn målscore i CL, så ved a point vil de holde de fleste bag sig inkl. Dortmund. Dortmund er hårdere ramt på skadesfronten end Barcelona. Ingen af holdene har endnu spillet uafgjort i Champions League. Barca kommer fra en uafgjort i ligaen, på udebane mod Betis og Dortmund kommer lige fra to uafgjorte i Bundesligaen. Her kan det meget vel komme til at handle mere om at opnå (et point) end at risikere at stå med 0 point i den tredjesidste runde.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
MEDIE
På vej til storklub
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
