Mike Jensen er alligevel ikke helt færdig med FC København.
Den tidligere Brøndby-darling har i tidens løb udkæmpet hårde slag mod rivalen fra hovedstaden, men nu frister den 36-årige midtbanespiller en lidt mere anonym tilværelse i HB Køge, der er bundprop i NordicBet Ligaen med blot en enkelt sejr i sæsonens første 10 kampe.
Torsdag træder Mike Jensen imidlertid tilbage i rampelyset for en stund, når HB Køge møder FC København i pokalturneringen – et opgør, der i øvrigt spilles på det legendariske Herfølge Stadion.
– Min rivalisering går jo helt tilbage fra dengang, jeg var ungdomsspiller i Rødovre, hvor jeg stod over for blandt andre Jacob Neestrup i KB. Gennem min fodboldkarriere har det været min evige rival, og det var de opgør, der betød noget. Det voksede sig endnu større, da det blev Brøndby mod FCK. Jeg har haft mange dårlige øjeblikke og minder mod FCK, men bestemt også et par gode, siger Mike Jensen til Tipsbladet og fortsætter:
– Der er et slags fodboldhad til FCK, og jeg bruger det ord meget velvalgt, for jeg synes ikke, det vil være på sin plads at tale om et decideret had med alt det, der sker ude i verden. Så lad os kalde det et fodboldhad til den evige rival. Samtidig har jeg jo et kæmpe ønske om, at FCK er der, for jeg har altid sindssygt gerne villet møde dem og kæmpe mod dem. Konkurrence er sundt, og rivalisering er sundt for dansk fodbold. På den måde har vi haft brug for hinanden.
For Mike Jensens vedkommende har mødet med FC København også den krølle, at det er et møde med familiemedlemmet Thomas Delaney. FCK-stjernen er således Mike Jensens svoger.
– Det bliver selvfølgelig sjovt, men det tager os ikke mange sekunder, når vi træder ind på banen, at blive enige om, at der er no mercy fra både hans og min side. Det er lige præcis sådan, sport skal være. Man skal være gode ved hinanden uden for banen, men når man træder ind over kridtstregerne, så får den en skalle, og så handler det om at vinde.
HB Køge-spilleren fastslår, at de to har stikket lidt til hinanden forud for pokalkampen.
– Han fiskede lidt efter vores startopstilling forleden dag, men den kunne jeg desværre ikke give ham, siger Mike Jensen med et smil.
Han fastslår, at HB Køge selvsagt får det svært torsdag aften, men han tror fuldt og fast på, at NordicBet Liga-bundproppen kan drille mastodonten fra hovedstaden.
– Jeg glæder mig. Det er en kamp mod et hold, der kvalitetsmæssigt er på en helt anden hylde, end vi er vant til, og rammerne omkring kampen bliver tilsvarende. Vi skal selvfølgelig være realistiske omkring, hvad det bliver for en kamp, og vi er selvfølgelig underdog, men vi skal sænke skuldrene, nyde det og spille med et smil på læben. Der er sket større sensationer, end hvis vi slår FC København, siger Mike Jensen.
Karrieren snart forbi?
Mike Jensen er ved at være en aldrende herre i fodboldmæssig forstand, og hans kontrakt med HB Køge udløber efter denne sæson. Det vil ikke være et stort chok, hvis midtbanespilleren er i gang med sin sidste sæson som fodboldspiller.
Den endelige beslutning er dog ikke taget.
– Det er svært at svare på, for det kommer an på forskellige faktorer. Hvad vil klubben? Hvad vil jeg selv? Vi skal nok inden for en overkommelig tid have en snak om, hvad der skal ske, for jeg er nok i mit sene efterår i karrieren. Men jeg er ikke helt afklaret endnu og ved ikke, hvad der skal ske, siger Mike Jensen, der fylder 37 år til februar.
Torsdag bærer han anførerbindet for HB Køge mod FC København.
LIVE
LIVE: Træner meldes fyret midt under kamp
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
– Så er han nok færdig Manchester United!
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
EKSKLUSIVT
Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’
EKSKLUSIVT
Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
Her kan du se LASK mod Liverpool
HELT VILDT
Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
MEDIE
Denne klub bejler til Thomas Frank
NYHEDER
Presses Højbjerg ud? ‘Denne klub er interessant’
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
NYHEDER
‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’
TOPNYHED
Parken bekræfter: FC København kan blive solgt
Manchester United-stjerne chokerer på direkte tv
NYHEDER
Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK
Viking-anfører stikker til verdensstjerne
TOPNYHED
Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
NYHEDER
– Helt særlig situation med Dolberg
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’
TIPSBLADETS DOM