Som Tipsbladet har kunnet afsløre, er Laurs Skjellerup på vej fra IFK Göteborg til Sassuolo. Og den transfer sender et massivt millionbeløb til den svenske klub, nærmere bestemt i omegnen af 30 millioner kroner.
Nogle af de millioner ryger imidlertid videre til Hobro IK.
I januar 2024 solgte Hobro IK nemlig Laurs Skjellerup til IFK Göteborg for to millioner kroner, og med i den handel fik de en videresalgsklausul. Nordjyske har skrevet om en videresalgsklausul på godt 15 procent, og med det kan Hobro se frem til op mod fire millioner kroner ekstra.
At der nu kommer flere penge ind på kontoen, glæder man sig selvsagt over i Hobro.
– Det har jo været en del af vores transferstrategi, og vi ved jo godt, at de spillersalg, vi laver fra 1. division, har en økonomisk ramme. Derfor er det vigtigt at få videresalgsklausuler med i de transfers. Vi har jo set cases, hvor nogle ryger afsted for kæmpe beløb.
– Det er vigtigt, så vi får endnu flere penge i kassen. Det er fedt. Det her er en af de sjovere. Det gør jo ikke noget for vores sportslige konkurrenceevne, når Laurs nu ser ud til at skifte denne vinter. Det gør bare, at det bliver en endnu, endnu bedre case, end da han forlod os for et år siden, siger teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet.
Laurs Skjellerup er desuden ikke det eneste tidligere Hobro-salg, der nyder succes. Jonathan Fischer brager igennem i Fredrikstad, Mads Freundlich spiller fast i Silkeborg, og Frederik Christensen er i Tromsø.
– Det er jo bare igen et udtryk for, at der er kvalitet i det, vi har lavet. Vi følger med stolthed med i alle de spillere, vi har sendt videre til andre klubber, og vi håber selvfølgelig, at de gør det rigtig godt. De repræsenterer Hobro IK der, hvor de er. Det er bare vildt, at Laurs Skjellerup, der for et år siden spillede i Hobro, nu skal til topholdet i Serie B. Det er jo sindssygt fantastisk, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Der er heller ingen tvivl om, at Jonathan Fischer i Norge har gjort det fantastisk. Da vi havde julefrokost i klubben, sad vi og så pokalfinalen, han var i, på storskærm. Jeg tror nærmest, vi jublede ligeså meget som dem, da de vandt.
– Vi har også Mads Freundlich lidt tættere på i Silkeborg. Han er flere gange om ugen tilbage i Hobro og er sammen med dem, han stadig er kammerater med.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Det har været altafgørende’
Hobro har ellers ikke været kendt for at være en sælgende klub, men inden for det seneste år har de lavet deres fire største salg – Richmond Gyamfi til AGF, Frederik Christensen til Tromsø, Jonathan Fischer til Fredrikstad og Mads Freundlich til Silkeborg IF.
Så hvad er der sket? Lars Justesen peger på, at truppen er blevet yngre, klubben har fået en ny spillestil, og at de har været “heldige og dygtige” nok til at se potentialet i nogle spillere.
Om ikke andet har det været en kæmpe hjælp for klubben at have succes på transfermarkedet.
– Det har været en nødvendighed. At have et fuldtidshold i 1. division er bare dyrt, fordi tv-pengene ikke er ret stor, så for at have et fuldtidshold er spillersalg en del af forretningen for at få økonomien til at hænge sammen.
– For Hobro IK’s udvikling har det været altafgørende, at vi har lykkedes med det her inden for de seneste 18 måneder. Nu kommer vi nok også ud med overskud for andet år i træk, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Så er klubben et godt sted, hvor man kan begynde at investere mere i faciliteter, talentudviklling og vores eget akademi og så videre. Det har bare været altafgørende for fortællingen om den transformation, klubben har lavet for et par år siden.
Mange af salgene har været til Norge eller Sverige. Burde Superliga-klubberne ikke også være ude efter nogle af spillerne?
– Det er bare sådan, at der er rigtig mange af Superliga-holdene i dag, der har deres egne talenter, som de først kigger på. Det er jo heller ikke fordi, der ikke er solgt spillere fra 1. division til Superligaen. Det er som om, at Silkeborg har været på den niche at finde dem i divisionerne, og AGF er også gået ind i det.
– Der har også været Superliga-klubber interesseret i nogle af dem, vi har sendt videre, men det er sjældent, at dem uden for toppen af dansk fodbold er klar til at lægge det, som de norske og svenske klubber er klar til at betale, påpeger Hobro-bossen og peger også på, at Sverige og Norge har haft mange succeshistorier med at hente spillere i 1. division.
Hobro IK har allerede solgt Mathias Kristensen til Aalesunds FK i dette transfervindue, og om der kommer flere salg, må tiden vise. Der er allerede løse henvendelser på et par spillere, fortæller Lars Justesen, der dog nu har råd til at sige nej.
I 1. division overvintrer klubben på ottendepladsen, men den fik en god start på 2025 med en testsejr over Randers FC.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?