Millioner til dansk klub: ‘En af de sjovere’

I Hobro IK kan man se frem til et par millioner på grund af Laurs Skjellerups store transfer.



Som Tipsbladet har kunnet afsløre, er Laurs Skjellerup på vej fra IFK Göteborg til Sassuolo. Og den transfer sender et massivt millionbeløb til den svenske klub, nærmere bestemt i omegnen af 30 millioner kroner. 

Nogle af de millioner ryger imidlertid videre til Hobro IK.  

I januar 2024 solgte Hobro IK nemlig Laurs Skjellerup til IFK Göteborg for to millioner kroner, og med i den handel fik de en videresalgsklausul. Nordjyske har skrevet om en videresalgsklausul på godt 15 procent, og med det kan Hobro se frem til op mod fire millioner kroner ekstra. 

At der nu kommer flere penge ind på kontoen, glæder man sig selvsagt over i Hobro. 

– Det har jo været en del af vores transferstrategi, og vi ved jo godt, at de spillersalg, vi laver fra 1. division, har en økonomisk ramme. Derfor er det vigtigt at få videresalgsklausuler med i de transfers. Vi har jo set cases, hvor nogle ryger afsted for kæmpe beløb.

– Det er vigtigt, så vi får endnu flere penge i kassen. Det er fedt. Det her er en af de sjovere. Det gør jo ikke noget for vores sportslige konkurrenceevne, når Laurs nu ser ud til at skifte denne vinter. Det gør bare, at det bliver en endnu, endnu bedre case, end da han forlod os for et år siden, siger teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet. 

Laurs Skjellerup er desuden ikke det eneste tidligere Hobro-salg, der nyder succes. Jonathan Fischer brager igennem i Fredrikstad, Mads Freundlich spiller fast i Silkeborg, og Frederik Christensen er i Tromsø. 

– Det er jo bare igen et udtryk for, at der er kvalitet i det, vi har lavet. Vi følger med stolthed med i alle de spillere, vi har sendt videre til andre klubber, og vi håber selvfølgelig, at de gør det rigtig godt. De repræsenterer Hobro IK der, hvor de er. Det er bare vildt, at Laurs Skjellerup, der for et år siden spillede i Hobro, nu skal til topholdet i Serie B. Det er jo sindssygt fantastisk, siger Lars Justesen og tilføjer:

– Der er heller ingen tvivl om, at Jonathan Fischer i Norge har gjort det fantastisk. Da vi havde julefrokost i klubben, sad vi og så pokalfinalen, han var i, på storskærm. Jeg tror nærmest, vi jublede ligeså meget som dem, da de vandt. 

– Vi har også Mads Freundlich lidt tættere på i Silkeborg. Han er flere gange om ugen tilbage i Hobro og er sammen med dem, han stadig er kammerater med.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hobro jubler efter en scoring mod AaB i sidste sæson i 1. division. Foto: Alamy

‘Det har været altafgørende’ 
Hobro har ellers ikke været kendt for at være en sælgende klub, men inden for det seneste år har de lavet deres fire største salg – Richmond Gyamfi til AGF, Frederik Christensen til Tromsø, Jonathan Fischer til Fredrikstad og Mads Freundlich til Silkeborg IF. 

Så hvad er der sket? Lars Justesen peger på, at truppen er blevet yngre, klubben har fået en ny spillestil, og at de har været “heldige og dygtige” nok til at se potentialet i nogle spillere.  

Om ikke andet har det været en kæmpe hjælp for klubben at have succes på transfermarkedet.

– Det har været en nødvendighed. At have et fuldtidshold i 1. division er bare dyrt, fordi tv-pengene ikke er ret stor, så for at have et fuldtidshold er spillersalg en del af forretningen for at få økonomien til at hænge sammen.

– For Hobro IK’s udvikling har det været altafgørende, at vi har lykkedes med det her inden for de seneste 18 måneder. Nu kommer vi nok også ud med overskud for andet år i træk, siger Lars Justesen og tilføjer: 

– Så er klubben et godt sted, hvor man kan begynde at investere mere i faciliteter, talentudviklling og vores eget akademi og så videre. Det har bare været altafgørende for fortællingen om den transformation, klubben har lavet for et par år siden.

Mange af salgene har været til Norge eller Sverige. Burde Superliga-klubberne ikke også være ude efter nogle af spillerne?

– Det er bare sådan, at der er rigtig mange af Superliga-holdene i dag, der har deres egne talenter, som de først kigger på. Det er jo heller ikke fordi, der ikke er solgt spillere fra 1. division til Superligaen. Det er som om, at Silkeborg har været på den niche at finde dem i divisionerne, og AGF er også gået ind i det. 

– Der har også været Superliga-klubber interesseret i nogle af dem, vi har sendt videre, men det er sjældent, at dem uden for toppen af dansk fodbold er klar til at lægge det, som de norske og svenske klubber er klar til at betale, påpeger Hobro-bossen og peger også på, at Sverige og Norge har haft mange succeshistorier med at hente spillere i 1. division.

Hobro IK har allerede solgt Mathias Kristensen til Aalesunds FK i dette transfervindue, og om der kommer flere salg, må tiden vise. Der er allerede løse henvendelser på et par spillere, fortæller Lars Justesen, der dog nu har råd til at sige nej.

I 1. division overvintrer klubben på ottendepladsen, men den fik en god start på 2025 med en testsejr over Randers FC.





LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Han stiller ultimative krav

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

– En gigantisk nedtur!

United overvejer disse fem managers

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

De må have mareridt om ham i nat!

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

AGF smider sejren i de døende sekunder

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Supercomputer spår FCM-nedtur

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Han har været en åbenbaring!

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros