Som Tipsbladet har kunnet afsløre, er Laurs Skjellerup på vej fra IFK Göteborg til Sassuolo. Og den transfer sender et massivt millionbeløb til den svenske klub, nærmere bestemt i omegnen af 30 millioner kroner.
Nogle af de millioner ryger imidlertid videre til Hobro IK.
I januar 2024 solgte Hobro IK nemlig Laurs Skjellerup til IFK Göteborg for to millioner kroner, og med i den handel fik de en videresalgsklausul. Nordjyske har skrevet om en videresalgsklausul på godt 15 procent, og med det kan Hobro se frem til op mod fire millioner kroner ekstra.
At der nu kommer flere penge ind på kontoen, glæder man sig selvsagt over i Hobro.
– Det har jo været en del af vores transferstrategi, og vi ved jo godt, at de spillersalg, vi laver fra 1. division, har en økonomisk ramme. Derfor er det vigtigt at få videresalgsklausuler med i de transfers. Vi har jo set cases, hvor nogle ryger afsted for kæmpe beløb.
– Det er vigtigt, så vi får endnu flere penge i kassen. Det er fedt. Det her er en af de sjovere. Det gør jo ikke noget for vores sportslige konkurrenceevne, når Laurs nu ser ud til at skifte denne vinter. Det gør bare, at det bliver en endnu, endnu bedre case, end da han forlod os for et år siden, siger teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet.
Laurs Skjellerup er desuden ikke det eneste tidligere Hobro-salg, der nyder succes. Jonathan Fischer brager igennem i Fredrikstad, Mads Freundlich spiller fast i Silkeborg, og Frederik Christensen er i Tromsø.
– Det er jo bare igen et udtryk for, at der er kvalitet i det, vi har lavet. Vi følger med stolthed med i alle de spillere, vi har sendt videre til andre klubber, og vi håber selvfølgelig, at de gør det rigtig godt. De repræsenterer Hobro IK der, hvor de er. Det er bare vildt, at Laurs Skjellerup, der for et år siden spillede i Hobro, nu skal til topholdet i Serie B. Det er jo sindssygt fantastisk, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Der er heller ingen tvivl om, at Jonathan Fischer i Norge har gjort det fantastisk. Da vi havde julefrokost i klubben, sad vi og så pokalfinalen, han var i, på storskærm. Jeg tror nærmest, vi jublede ligeså meget som dem, da de vandt.
– Vi har også Mads Freundlich lidt tættere på i Silkeborg. Han er flere gange om ugen tilbage i Hobro og er sammen med dem, han stadig er kammerater med.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Det har været altafgørende’
Hobro har ellers ikke været kendt for at være en sælgende klub, men inden for det seneste år har de lavet deres fire største salg – Richmond Gyamfi til AGF, Frederik Christensen til Tromsø, Jonathan Fischer til Fredrikstad og Mads Freundlich til Silkeborg IF.
Så hvad er der sket? Lars Justesen peger på, at truppen er blevet yngre, klubben har fået en ny spillestil, og at de har været “heldige og dygtige” nok til at se potentialet i nogle spillere.
Om ikke andet har det været en kæmpe hjælp for klubben at have succes på transfermarkedet.
– Det har været en nødvendighed. At have et fuldtidshold i 1. division er bare dyrt, fordi tv-pengene ikke er ret stor, så for at have et fuldtidshold er spillersalg en del af forretningen for at få økonomien til at hænge sammen.
– For Hobro IK’s udvikling har det været altafgørende, at vi har lykkedes med det her inden for de seneste 18 måneder. Nu kommer vi nok også ud med overskud for andet år i træk, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Så er klubben et godt sted, hvor man kan begynde at investere mere i faciliteter, talentudviklling og vores eget akademi og så videre. Det har bare været altafgørende for fortællingen om den transformation, klubben har lavet for et par år siden.
Mange af salgene har været til Norge eller Sverige. Burde Superliga-klubberne ikke også være ude efter nogle af spillerne?
– Det er bare sådan, at der er rigtig mange af Superliga-holdene i dag, der har deres egne talenter, som de først kigger på. Det er jo heller ikke fordi, der ikke er solgt spillere fra 1. division til Superligaen. Det er som om, at Silkeborg har været på den niche at finde dem i divisionerne, og AGF er også gået ind i det.
– Der har også været Superliga-klubber interesseret i nogle af dem, vi har sendt videre, men det er sjældent, at dem uden for toppen af dansk fodbold er klar til at lægge det, som de norske og svenske klubber er klar til at betale, påpeger Hobro-bossen og peger også på, at Sverige og Norge har haft mange succeshistorier med at hente spillere i 1. division.
Hobro IK har allerede solgt Mathias Kristensen til Aalesunds FK i dette transfervindue, og om der kommer flere salg, må tiden vise. Der er allerede løse henvendelser på et par spillere, fortæller Lars Justesen, der dog nu har råd til at sige nej.
I 1. division overvintrer klubben på ottendepladsen, men den fik en god start på 2025 med en testsejr over Randers FC.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers