Som Tipsbladet har kunnet afsløre, er Laurs Skjellerup på vej fra IFK Göteborg til Sassuolo. Og den transfer sender et massivt millionbeløb til den svenske klub, nærmere bestemt i omegnen af 30 millioner kroner.
Nogle af de millioner ryger imidlertid videre til Hobro IK.
I januar 2024 solgte Hobro IK nemlig Laurs Skjellerup til IFK Göteborg for to millioner kroner, og med i den handel fik de en videresalgsklausul. Nordjyske har skrevet om en videresalgsklausul på godt 15 procent, og med det kan Hobro se frem til op mod fire millioner kroner ekstra.
At der nu kommer flere penge ind på kontoen, glæder man sig selvsagt over i Hobro.
– Det har jo været en del af vores transferstrategi, og vi ved jo godt, at de spillersalg, vi laver fra 1. division, har en økonomisk ramme. Derfor er det vigtigt at få videresalgsklausuler med i de transfers. Vi har jo set cases, hvor nogle ryger afsted for kæmpe beløb.
– Det er vigtigt, så vi får endnu flere penge i kassen. Det er fedt. Det her er en af de sjovere. Det gør jo ikke noget for vores sportslige konkurrenceevne, når Laurs nu ser ud til at skifte denne vinter. Det gør bare, at det bliver en endnu, endnu bedre case, end da han forlod os for et år siden, siger teknisk chef Lars Justesen til Tipsbladet.
Laurs Skjellerup er desuden ikke det eneste tidligere Hobro-salg, der nyder succes. Jonathan Fischer brager igennem i Fredrikstad, Mads Freundlich spiller fast i Silkeborg, og Frederik Christensen er i Tromsø.
– Det er jo bare igen et udtryk for, at der er kvalitet i det, vi har lavet. Vi følger med stolthed med i alle de spillere, vi har sendt videre til andre klubber, og vi håber selvfølgelig, at de gør det rigtig godt. De repræsenterer Hobro IK der, hvor de er. Det er bare vildt, at Laurs Skjellerup, der for et år siden spillede i Hobro, nu skal til topholdet i Serie B. Det er jo sindssygt fantastisk, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Der er heller ingen tvivl om, at Jonathan Fischer i Norge har gjort det fantastisk. Da vi havde julefrokost i klubben, sad vi og så pokalfinalen, han var i, på storskærm. Jeg tror nærmest, vi jublede ligeså meget som dem, da de vandt.
– Vi har også Mads Freundlich lidt tættere på i Silkeborg. Han er flere gange om ugen tilbage i Hobro og er sammen med dem, han stadig er kammerater med.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Det har været altafgørende’
Hobro har ellers ikke været kendt for at være en sælgende klub, men inden for det seneste år har de lavet deres fire største salg – Richmond Gyamfi til AGF, Frederik Christensen til Tromsø, Jonathan Fischer til Fredrikstad og Mads Freundlich til Silkeborg IF.
Så hvad er der sket? Lars Justesen peger på, at truppen er blevet yngre, klubben har fået en ny spillestil, og at de har været “heldige og dygtige” nok til at se potentialet i nogle spillere.
Om ikke andet har det været en kæmpe hjælp for klubben at have succes på transfermarkedet.
– Det har været en nødvendighed. At have et fuldtidshold i 1. division er bare dyrt, fordi tv-pengene ikke er ret stor, så for at have et fuldtidshold er spillersalg en del af forretningen for at få økonomien til at hænge sammen.
– For Hobro IK’s udvikling har det været altafgørende, at vi har lykkedes med det her inden for de seneste 18 måneder. Nu kommer vi nok også ud med overskud for andet år i træk, siger Lars Justesen og tilføjer:
– Så er klubben et godt sted, hvor man kan begynde at investere mere i faciliteter, talentudviklling og vores eget akademi og så videre. Det har bare været altafgørende for fortællingen om den transformation, klubben har lavet for et par år siden.
Mange af salgene har været til Norge eller Sverige. Burde Superliga-klubberne ikke også være ude efter nogle af spillerne?
– Det er bare sådan, at der er rigtig mange af Superliga-holdene i dag, der har deres egne talenter, som de først kigger på. Det er jo heller ikke fordi, der ikke er solgt spillere fra 1. division til Superligaen. Det er som om, at Silkeborg har været på den niche at finde dem i divisionerne, og AGF er også gået ind i det.
– Der har også været Superliga-klubber interesseret i nogle af dem, vi har sendt videre, men det er sjældent, at dem uden for toppen af dansk fodbold er klar til at lægge det, som de norske og svenske klubber er klar til at betale, påpeger Hobro-bossen og peger også på, at Sverige og Norge har haft mange succeshistorier med at hente spillere i 1. division.
Hobro IK har allerede solgt Mathias Kristensen til Aalesunds FK i dette transfervindue, og om der kommer flere salg, må tiden vise. Der er allerede løse henvendelser på et par spillere, fortæller Lars Justesen, der dog nu har råd til at sige nej.
I 1. division overvintrer klubben på ottendepladsen, men den fik en god start på 2025 med en testsejr over Randers FC.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TRANSFER
Forlader Randers FC – igen
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Klar tale: Han bør fyres nu
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER