Nød ikke fodbold: Gaaei taler ud om Ajax-krise

Anton Gaaei har ikke haft en nem start i Ajax, hvor han har fået en hård medfart af fansene. Nu snakker danskeren ud om den svære start.



Det har ikke været nemt at være Anton Gaaei.

Med høje forventninger pakkede viborggenseren kufferten i sommeren 2023, og destinationen var Hollands hovedstad, Amsterdam.

Ajax havde nemlig haft den store pengepung frem for at købe den spirende venstreback fri i domkirkebyen.

Men starten i storklubben har været lidt af et mareridt.

Klubben er i en historisk krise, fansene er tossede, hvilket Anton Gaaei har mærket på egen krop.

Den unge dansker har haft et par uheldige optrædener, hvor han er blevet flået ud, inden dommerens pausefløjt havde lydt. Træneren var ikke tilfreds, og fansenes reaktioner på de sociale medier var ikke just støttende.

Sådanne oplevelser sætter sig i kroppen, og det gjorde det også i Anton Gaaei. På tidspunkter nød han ikke at spille fodbold, men det lysner for enden af tunellen.

Det fortæller Anton Gaaei, da han onsdag blev stillet til rådighed for pressen i forbindelse med den kommende U21-landskamp.

Nyder du at spille fodbold for tiden?

– Det er det, jeg har manglet lidt, vil jeg sige. Men det er blevet lige så stille bedre og bedre. Det vigtigste for mig er, at man har det sjovt, når man laver det, man elsker.

– Det har været nogle hårde måneder, men jeg er lige så stille ved at komme på rette spor igen, svarer den 21-årige back på Tipsbladets spørgsmål.

Selvom fodbold fylder det meste af Gaaeis liv, så har han forsøgt at distrahere hjernen væk fra den sport, han ellers elsker.

– Når jeg kommer hjem fra træning og kampe, prøver jeg at koble helt af og ikke tænke på fodbold, selvom det selvfølgelig er svært. Men jeg slapper af, får set noget ferie og er sammen med familie og venner, fortæller han.

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Imago

Fjernede billeder fra Instagram
Da Anton Gaaei for anden gang i Ajax-tiden blev skiftet ud inden pause, skete der noget på hans Instagram.

Alle billederne var pludselig væk.

Og det er der en helt speciel grund til:

– Da jeg kom hjem, efter jeg for anden gang var blevet taget ud tidligt, så jeg, der var kommet mange nye kommentarer. Jeg læste det ikke eller noget, men jeg deaktiverede mine billeder, fordi jeg ikke ville blive påvirket af det. Jeg gider ikke negativ energi, men jeg har stadig billederne.

– Man skal huske på, at man bare er et normalt menneske, men der er mange, der har en holdning, og jeg er i og for sig ligeglad, så længe jeg snakker godt med dem i klubben og dem på landsholdet, fortæller Gaaei.

Skal ingen steder
Selvom det har været en meget hård start, så har Anton Gaaei ingen planer om at forlade Ajax. Tværtimod.

– Det er der ingen tanker om. Jeg er der så længe, som min kontrakt løber, fastslår han.

Der har floreret rygter om, at Ajax til sommer vil udleje eller sælge danskeren, men det er ikke noget, Gaaei har bemærket.

– Jeg har ikke hørt så meget om det (rygterne, red.), men hvis der skulle opstå noget, så tager jeg den med min agent. Men jeg har ikke hørt noget om det, folk har skrevet, fortæller han.

Anton Gaaei har kontrakt til sommeren 2028 i Ajax Amsterdam.





Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Philip Billing tabte kæben

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Presset er på Danmark!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Dansker drillet af Mourinho

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Er der 120 millioner i klubkassen?

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan