Nød ikke fodbold: Gaaei taler ud om Ajax-krise

Anton Gaaei har ikke haft en nem start i Ajax, hvor han har fået en hård medfart af fansene. Nu snakker danskeren ud om den svære start.



Det har ikke været nemt at være Anton Gaaei.

Med høje forventninger pakkede viborggenseren kufferten i sommeren 2023, og destinationen var Hollands hovedstad, Amsterdam.

Ajax havde nemlig haft den store pengepung frem for at købe den spirende venstreback fri i domkirkebyen.

Men starten i storklubben har været lidt af et mareridt.

Klubben er i en historisk krise, fansene er tossede, hvilket Anton Gaaei har mærket på egen krop.

Den unge dansker har haft et par uheldige optrædener, hvor han er blevet flået ud, inden dommerens pausefløjt havde lydt. Træneren var ikke tilfreds, og fansenes reaktioner på de sociale medier var ikke just støttende.

Sådanne oplevelser sætter sig i kroppen, og det gjorde det også i Anton Gaaei. På tidspunkter nød han ikke at spille fodbold, men det lysner for enden af tunellen.

Det fortæller Anton Gaaei, da han onsdag blev stillet til rådighed for pressen i forbindelse med den kommende U21-landskamp.

Nyder du at spille fodbold for tiden?

– Det er det, jeg har manglet lidt, vil jeg sige. Men det er blevet lige så stille bedre og bedre. Det vigtigste for mig er, at man har det sjovt, når man laver det, man elsker.

– Det har været nogle hårde måneder, men jeg er lige så stille ved at komme på rette spor igen, svarer den 21-årige back på Tipsbladets spørgsmål.

Selvom fodbold fylder det meste af Gaaeis liv, så har han forsøgt at distrahere hjernen væk fra den sport, han ellers elsker.

– Når jeg kommer hjem fra træning og kampe, prøver jeg at koble helt af og ikke tænke på fodbold, selvom det selvfølgelig er svært. Men jeg slapper af, får set noget ferie og er sammen med familie og venner, fortæller han.

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Imago

Fjernede billeder fra Instagram
Da Anton Gaaei for anden gang i Ajax-tiden blev skiftet ud inden pause, skete der noget på hans Instagram.

Alle billederne var pludselig væk.

Og det er der en helt speciel grund til:

– Da jeg kom hjem, efter jeg for anden gang var blevet taget ud tidligt, så jeg, der var kommet mange nye kommentarer. Jeg læste det ikke eller noget, men jeg deaktiverede mine billeder, fordi jeg ikke ville blive påvirket af det. Jeg gider ikke negativ energi, men jeg har stadig billederne.

– Man skal huske på, at man bare er et normalt menneske, men der er mange, der har en holdning, og jeg er i og for sig ligeglad, så længe jeg snakker godt med dem i klubben og dem på landsholdet, fortæller Gaaei.

Skal ingen steder
Selvom det har været en meget hård start, så har Anton Gaaei ingen planer om at forlade Ajax. Tværtimod.

– Det er der ingen tanker om. Jeg er der så længe, som min kontrakt løber, fastslår han.

Der har floreret rygter om, at Ajax til sommer vil udleje eller sælge danskeren, men det er ikke noget, Gaaei har bemærket.

– Jeg har ikke hørt så meget om det (rygterne, red.), men hvis der skulle opstå noget, så tager jeg den med min agent. Men jeg har ikke hørt noget om det, folk har skrevet, fortæller han.

Anton Gaaei har kontrakt til sommeren 2028 i Ajax Amsterdam.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

– Lange forhandlinger med FC København

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Neestrup reagerer på brudt aftale

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Går langt ned i løn

Stor ydmygelse

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp