FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani er ikke vild med den måde, hans tidligere klub Hammarby tog afsked med ham på for godt et halvt år siden. Det fastslår han i et interview med Fotbollskanalen.
Astrit Selmani kom til Hammarby som et af klubbens dyreste indkøb i januar 2021, men efter et år som en af holdets profiler røg angriberen på bænken i 2022, før han blev solgt til israelsk fodbold i sommer.
Efterfølgende sagde Hammarby-holdkammeraten Gustav Ludwigson, at Selmani “nok havde fået en smule ufortjent kritik”.
Det erklærer Selmani sig nu enig i.
– Han ved ligesom jeg, hvad der skete i omklædningsrummet. Så han forstår, hvad der skete derinde… Når andre gjorde ting, var jeg stadig den, der fik lort for det. Jeg forstår, hvad han mener. Jeg kunne have fortalt mange ting om, hvad der skete, men det er ikke det værd, siger Selmani til Fotbollskanalen og erklærer sig skuffet over manglende støtte fra Hammarbys ledelse.
Han fortæller samtidig, at klubben forsøgte at presse ham til at skifte til en klub, han ikke ville til, og så spekulerer Selamni i, hvorfor mon flere profiler har forladt holdet.
Mohanad Jeahze, Simon Sandberg, Gustav Ludwigson, Darjan Bojanic, Richard Magyar og Jeppe Andersen har eksempelvis alle forladt Hammarby denne vinter.
– Klubben må spørge sig selv, hvorfor det er, at alle er skiftet. Året før skrev alle under på nye kontrakter. Der ville alle blive. Jeg ved ikke helt, hvad det skyldes, men det er noget. De kom jo af med mange… mange startere fra en gruppe, der havde harmoni. Så det er klart, at man skal tænke lidt over, hvorfor det er sådan, siger Selmani.
Astrit Selmani, 25 år, nåede at spille 57 kampe for Hammarby IF med 21 mål og 14 oplæg til følge.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
KOMMENTAR