FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani er ikke vild med den måde, hans tidligere klub Hammarby tog afsked med ham på for godt et halvt år siden. Det fastslår han i et interview med Fotbollskanalen.
Astrit Selmani kom til Hammarby som et af klubbens dyreste indkøb i januar 2021, men efter et år som en af holdets profiler røg angriberen på bænken i 2022, før han blev solgt til israelsk fodbold i sommer.
Efterfølgende sagde Hammarby-holdkammeraten Gustav Ludwigson, at Selmani “nok havde fået en smule ufortjent kritik”.
Det erklærer Selmani sig nu enig i.
– Han ved ligesom jeg, hvad der skete i omklædningsrummet. Så han forstår, hvad der skete derinde… Når andre gjorde ting, var jeg stadig den, der fik lort for det. Jeg forstår, hvad han mener. Jeg kunne have fortalt mange ting om, hvad der skete, men det er ikke det værd, siger Selmani til Fotbollskanalen og erklærer sig skuffet over manglende støtte fra Hammarbys ledelse.
Han fortæller samtidig, at klubben forsøgte at presse ham til at skifte til en klub, han ikke ville til, og så spekulerer Selamni i, hvorfor mon flere profiler har forladt holdet.
Mohanad Jeahze, Simon Sandberg, Gustav Ludwigson, Darjan Bojanic, Richard Magyar og Jeppe Andersen har eksempelvis alle forladt Hammarby denne vinter.
– Klubben må spørge sig selv, hvorfor det er, at alle er skiftet. Året før skrev alle under på nye kontrakter. Der ville alle blive. Jeg ved ikke helt, hvad det skyldes, men det er noget. De kom jo af med mange… mange startere fra en gruppe, der havde harmoni. Så det er klart, at man skal tænke lidt over, hvorfor det er sådan, siger Selmani.
Astrit Selmani, 25 år, nåede at spille 57 kampe for Hammarby IF med 21 mål og 14 oplæg til følge.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Salah sender særlig besked
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM