Ny FCM-angriber kritiserer Hammarby

FC Midtjyllands nye angriber afslører, at han ikke var helt tilfreds med afskeden i Hammarby IF i sommer.



FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani er ikke vild med den måde, hans tidligere klub Hammarby tog afsked med ham på for godt et halvt år siden. Det fastslår han i et interview med Fotbollskanalen.

Astrit Selmani kom til Hammarby som et af klubbens dyreste indkøb i januar 2021, men efter et år som en af holdets profiler  røg angriberen på bænken i 2022, før han blev solgt til israelsk fodbold i sommer.

Efterfølgende sagde Hammarby-holdkammeraten Gustav Ludwigson, at Selmani “nok havde fået en smule ufortjent kritik”.

Det erklærer Selmani sig nu enig i.

– Han ved ligesom jeg, hvad der skete i omklædningsrummet. Så han forstår, hvad der skete derinde… Når andre gjorde ting, var jeg stadig den, der fik lort for det. Jeg forstår, hvad han mener. Jeg kunne have fortalt mange ting om, hvad der skete, men det er ikke det værd, siger Selmani til Fotbollskanalen og erklærer sig skuffet over manglende støtte fra Hammarbys ledelse.

Han fortæller samtidig, at klubben forsøgte at presse ham til at skifte til en klub, han ikke ville til, og så spekulerer Selamni i, hvorfor mon flere profiler har forladt holdet.

Mohanad Jeahze, Simon Sandberg, Gustav Ludwigson, Darjan Bojanic, Richard Magyar og Jeppe Andersen har eksempelvis alle forladt Hammarby denne vinter.

– Klubben må spørge sig selv, hvorfor det er, at alle er skiftet. Året før skrev alle under på nye kontrakter. Der ville alle blive. Jeg ved ikke helt, hvad det skyldes, men det er noget. De kom jo af med mange… mange startere fra en gruppe, der havde harmoni. Så det er klart, at man skal tænke lidt over, hvorfor det er sådan, siger Selmani.

Astrit Selmani, 25 år, nåede at spille 57 kampe for Hammarby IF med 21 mål og 14 oplæg til følge. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Liverpool – Brentford

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark