FC Midtjyllands nye angriber Astrit Selmani er ikke vild med den måde, hans tidligere klub Hammarby tog afsked med ham på for godt et halvt år siden. Det fastslår han i et interview med Fotbollskanalen.
Astrit Selmani kom til Hammarby som et af klubbens dyreste indkøb i januar 2021, men efter et år som en af holdets profiler røg angriberen på bænken i 2022, før han blev solgt til israelsk fodbold i sommer.
Efterfølgende sagde Hammarby-holdkammeraten Gustav Ludwigson, at Selmani “nok havde fået en smule ufortjent kritik”.
Det erklærer Selmani sig nu enig i.
– Han ved ligesom jeg, hvad der skete i omklædningsrummet. Så han forstår, hvad der skete derinde… Når andre gjorde ting, var jeg stadig den, der fik lort for det. Jeg forstår, hvad han mener. Jeg kunne have fortalt mange ting om, hvad der skete, men det er ikke det værd, siger Selmani til Fotbollskanalen og erklærer sig skuffet over manglende støtte fra Hammarbys ledelse.
Han fortæller samtidig, at klubben forsøgte at presse ham til at skifte til en klub, han ikke ville til, og så spekulerer Selamni i, hvorfor mon flere profiler har forladt holdet.
Mohanad Jeahze, Simon Sandberg, Gustav Ludwigson, Darjan Bojanic, Richard Magyar og Jeppe Andersen har eksempelvis alle forladt Hammarby denne vinter.
– Klubben må spørge sig selv, hvorfor det er, at alle er skiftet. Året før skrev alle under på nye kontrakter. Der ville alle blive. Jeg ved ikke helt, hvad det skyldes, men det er noget. De kom jo af med mange… mange startere fra en gruppe, der havde harmoni. Så det er klart, at man skal tænke lidt over, hvorfor det er sådan, siger Selmani.
Astrit Selmani, 25 år, nåede at spille 57 kampe for Hammarby IF med 21 mål og 14 oplæg til følge.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Michael Carrick bliver i Manchester United
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
Giver transferopdatering
TOPNYHED