Peter Hyballa er blevet centrum for en vanvittig sag – igen!
Det tyske ”terror-træner” skabte overskrifter overalt i Danmark, da hans voldsomme træningsmetoder kostede ham jobbet i Esbjerg i 2021.
Nu trækker Peter Hyballa igen vilde overskrifter – denne gang i Sydafrika.
Den 10. august meddelte den sydafrikanske klub Sekhukhune Unied, at Peter Hyballa havde sagt op af personlige årsager.
Nu kan det sydafrikanske medie Sunday World løfte sløret for, hvad de personlige årsager dækker over, og her gemmer sig en vild sag.
Anonyme kilder fra klubben fortæller til mediet, hvordan Peter Hyballa og klubben er forsøgt blackmailet af en person, der skulle være i besiddelse af et videoklip, hvor Peter Hyballa angiveligt har samleje med en prostitueret på et sydafrikansk bordel.
Afpresseren bad angiveligt klubdirektør Jonas Malatji om penge inden mandag, hvis klippet ikke skulle slippe ud.
– De truede med at ødelægge holdets omdømme, hvis der ikke blev betalt, fortæller den anonyme kilde til Sunday World og fortsætter:
– Klubben troede oprindeligt, at afpresseren bluffede, og de troede ikke på, at Hyballa var at finde på videoen, men da de så fik klippet tilsendt, blev træneren kaldt til en samtale på kontoret, hvor han blev spurgt ind til klippet.
– I starten afviste Peter Hyballa, at han havde besøgt bordellet, men da han så klippet, måtte han indrømme, det var ham.
– Klubben spurgte, hvorfor han havde gjort, som han havde gjort, men Peter Hyballa havde intet at sige til sit forsvar.
– Klubben bad ham om at italesætte problemet for de øvrige i klubben, og han lovede, at han efterfølgende ville skriver under på sin opsigelse, siger den anonyme kilde fra klubben.
Sunday World skriver, at alle medarbejdere fra klubben har fået forbud mod at udtale sig til medierne om sagen, hvorfor kilden er anonym.
Det sydafrikanske medie har dog formået at få en kommentar fra Sekhukhune Uniteds bestyrelsesformand, der siger:
– Vi har med bekymring noteret os indholdet af din medieforespørgsel og videoklippet, der viser vores klubtræner i en kompromitterende situation. Indtil videre overvejer vi sagen, og juridisk rådgivning søges, før vi kommenterer og beslutter os for en vej frem.
– Ledelsen ønsker at opfordre spillerne, det administrative personale og det tekniske team til at opføre sig på en måde, der passer til holdets værdighed, og til at afholde sig fra aktiviteter, der kan underminere holdets integritet og omdømme, siger Simon Malatji til Sunday World.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Peter Hyballa, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE