Peter Hyballa er blevet centrum for en vanvittig sag – igen!
Det tyske ”terror-træner” skabte overskrifter overalt i Danmark, da hans voldsomme træningsmetoder kostede ham jobbet i Esbjerg i 2021.
Nu trækker Peter Hyballa igen vilde overskrifter – denne gang i Sydafrika.
Den 10. august meddelte den sydafrikanske klub Sekhukhune Unied, at Peter Hyballa havde sagt op af personlige årsager.
Nu kan det sydafrikanske medie Sunday World løfte sløret for, hvad de personlige årsager dækker over, og her gemmer sig en vild sag.
Anonyme kilder fra klubben fortæller til mediet, hvordan Peter Hyballa og klubben er forsøgt blackmailet af en person, der skulle være i besiddelse af et videoklip, hvor Peter Hyballa angiveligt har samleje med en prostitueret på et sydafrikansk bordel.
Afpresseren bad angiveligt klubdirektør Jonas Malatji om penge inden mandag, hvis klippet ikke skulle slippe ud.
– De truede med at ødelægge holdets omdømme, hvis der ikke blev betalt, fortæller den anonyme kilde til Sunday World og fortsætter:
– Klubben troede oprindeligt, at afpresseren bluffede, og de troede ikke på, at Hyballa var at finde på videoen, men da de så fik klippet tilsendt, blev træneren kaldt til en samtale på kontoret, hvor han blev spurgt ind til klippet.
– I starten afviste Peter Hyballa, at han havde besøgt bordellet, men da han så klippet, måtte han indrømme, det var ham.
– Klubben spurgte, hvorfor han havde gjort, som han havde gjort, men Peter Hyballa havde intet at sige til sit forsvar.
– Klubben bad ham om at italesætte problemet for de øvrige i klubben, og han lovede, at han efterfølgende ville skriver under på sin opsigelse, siger den anonyme kilde fra klubben.
Sunday World skriver, at alle medarbejdere fra klubben har fået forbud mod at udtale sig til medierne om sagen, hvorfor kilden er anonym.
Det sydafrikanske medie har dog formået at få en kommentar fra Sekhukhune Uniteds bestyrelsesformand, der siger:
– Vi har med bekymring noteret os indholdet af din medieforespørgsel og videoklippet, der viser vores klubtræner i en kompromitterende situation. Indtil videre overvejer vi sagen, og juridisk rådgivning søges, før vi kommenterer og beslutter os for en vej frem.
– Ledelsen ønsker at opfordre spillerne, det administrative personale og det tekniske team til at opføre sig på en måde, der passer til holdets værdighed, og til at afholde sig fra aktiviteter, der kan underminere holdets integritet og omdømme, siger Simon Malatji til Sunday World.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Peter Hyballa, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Forlænger med to Superliga-talenter
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
City-ejer sælger klub
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
MEDIE