Ny vild Hyballa-sag: Forsøgt afpresset med sextape

Det er nu kommet frem, hvorfor Peter Hyballa valgte at stoppe i sydafrikanske Sekhukhune United, og der gemmer sig en vild sag bag.



Peter Hyballa er blevet centrum for en vanvittig sag – igen!

Det tyske ”terror-træner” skabte overskrifter overalt i Danmark, da hans voldsomme træningsmetoder kostede ham jobbet i Esbjerg i 2021.

Nu trækker Peter Hyballa igen vilde overskrifter – denne gang i Sydafrika.

Den 10. august meddelte den sydafrikanske klub Sekhukhune Unied, at Peter Hyballa havde sagt op af personlige årsager.

Nu kan det sydafrikanske medie Sunday World løfte sløret for, hvad de personlige årsager dækker over, og her gemmer sig en vild sag.

Anonyme kilder fra klubben fortæller til mediet, hvordan Peter Hyballa og klubben er forsøgt blackmailet af en person, der skulle være i besiddelse af et videoklip, hvor Peter Hyballa angiveligt har samleje med en prostitueret på et sydafrikansk bordel.

Afpresseren bad angiveligt klubdirektør Jonas Malatji om penge inden mandag, hvis klippet ikke skulle slippe ud.

– De truede med at ødelægge holdets omdømme, hvis der ikke blev betalt, fortæller den anonyme kilde til Sunday World og fortsætter:

– Klubben troede oprindeligt, at afpresseren bluffede, og de troede ikke på, at Hyballa var at finde på videoen, men da de så fik klippet tilsendt, blev træneren kaldt til en samtale på kontoret, hvor han blev spurgt ind til klippet.

– I starten afviste Peter Hyballa, at han havde besøgt bordellet, men da han så klippet, måtte han indrømme, det var ham.

– Klubben spurgte, hvorfor han havde gjort, som han havde gjort, men Peter Hyballa havde intet at sige til sit forsvar.

– Klubben bad ham om at italesætte problemet for de øvrige i klubben, og han lovede, at han efterfølgende ville skriver under på sin opsigelse, siger den anonyme kilde fra klubben.
Sunday World skriver, at alle medarbejdere fra klubben har fået forbud mod at udtale sig til medierne om sagen, hvorfor kilden er anonym.

Det sydafrikanske medie har dog formået at få en kommentar fra Sekhukhune Uniteds bestyrelsesformand, der siger:

– Vi har med bekymring noteret os indholdet af din medieforespørgsel og videoklippet, der viser vores klubtræner i en kompromitterende situation. Indtil videre overvejer vi sagen, og juridisk rådgivning søges, før vi kommenterer og beslutter os for en vej frem.

– Ledelsen ønsker at opfordre spillerne, det administrative personale og det tekniske team til at opføre sig på en måde, der passer til holdets værdighed, og til at afholde sig fra aktiviteter, der kan underminere holdets integritet og omdømme, siger Simon Malatji til Sunday World.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Peter Hyballa, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FC København-handling går verden rundt 

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Endelig er der godt nyt!

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Brøndby IF – FC Fredericia

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

FCM meldes interesseret – bud fra England

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Superliga-træner: Det er utilgiveligt

Brøndby sparer millioner

Johan Larsson giver opsigtsvækkende interview

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering