Peter Hyballa er blevet centrum for en vanvittig sag – igen!
Det tyske ”terror-træner” skabte overskrifter overalt i Danmark, da hans voldsomme træningsmetoder kostede ham jobbet i Esbjerg i 2021.
Nu trækker Peter Hyballa igen vilde overskrifter – denne gang i Sydafrika.
Den 10. august meddelte den sydafrikanske klub Sekhukhune Unied, at Peter Hyballa havde sagt op af personlige årsager.
Nu kan det sydafrikanske medie Sunday World løfte sløret for, hvad de personlige årsager dækker over, og her gemmer sig en vild sag.
Anonyme kilder fra klubben fortæller til mediet, hvordan Peter Hyballa og klubben er forsøgt blackmailet af en person, der skulle være i besiddelse af et videoklip, hvor Peter Hyballa angiveligt har samleje med en prostitueret på et sydafrikansk bordel.
Afpresseren bad angiveligt klubdirektør Jonas Malatji om penge inden mandag, hvis klippet ikke skulle slippe ud.
– De truede med at ødelægge holdets omdømme, hvis der ikke blev betalt, fortæller den anonyme kilde til Sunday World og fortsætter:
– Klubben troede oprindeligt, at afpresseren bluffede, og de troede ikke på, at Hyballa var at finde på videoen, men da de så fik klippet tilsendt, blev træneren kaldt til en samtale på kontoret, hvor han blev spurgt ind til klippet.
– I starten afviste Peter Hyballa, at han havde besøgt bordellet, men da han så klippet, måtte han indrømme, det var ham.
– Klubben spurgte, hvorfor han havde gjort, som han havde gjort, men Peter Hyballa havde intet at sige til sit forsvar.
– Klubben bad ham om at italesætte problemet for de øvrige i klubben, og han lovede, at han efterfølgende ville skriver under på sin opsigelse, siger den anonyme kilde fra klubben.
Sunday World skriver, at alle medarbejdere fra klubben har fået forbud mod at udtale sig til medierne om sagen, hvorfor kilden er anonym.
Det sydafrikanske medie har dog formået at få en kommentar fra Sekhukhune Uniteds bestyrelsesformand, der siger:
– Vi har med bekymring noteret os indholdet af din medieforespørgsel og videoklippet, der viser vores klubtræner i en kompromitterende situation. Indtil videre overvejer vi sagen, og juridisk rådgivning søges, før vi kommenterer og beslutter os for en vej frem.
– Ledelsen ønsker at opfordre spillerne, det administrative personale og det tekniske team til at opføre sig på en måde, der passer til holdets værdighed, og til at afholde sig fra aktiviteter, der kan underminere holdets integritet og omdømme, siger Simon Malatji til Sunday World.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Peter Hyballa, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT