Ny vild Hyballa-sag: Forsøgt afpresset med sextape

Det er nu kommet frem, hvorfor Peter Hyballa valgte at stoppe i sydafrikanske Sekhukhune United, og der gemmer sig en vild sag bag.



Peter Hyballa er blevet centrum for en vanvittig sag – igen!

Det tyske ”terror-træner” skabte overskrifter overalt i Danmark, da hans voldsomme træningsmetoder kostede ham jobbet i Esbjerg i 2021.

Nu trækker Peter Hyballa igen vilde overskrifter – denne gang i Sydafrika.

Den 10. august meddelte den sydafrikanske klub Sekhukhune Unied, at Peter Hyballa havde sagt op af personlige årsager.

Nu kan det sydafrikanske medie Sunday World løfte sløret for, hvad de personlige årsager dækker over, og her gemmer sig en vild sag.

Anonyme kilder fra klubben fortæller til mediet, hvordan Peter Hyballa og klubben er forsøgt blackmailet af en person, der skulle være i besiddelse af et videoklip, hvor Peter Hyballa angiveligt har samleje med en prostitueret på et sydafrikansk bordel.

Afpresseren bad angiveligt klubdirektør Jonas Malatji om penge inden mandag, hvis klippet ikke skulle slippe ud.

– De truede med at ødelægge holdets omdømme, hvis der ikke blev betalt, fortæller den anonyme kilde til Sunday World og fortsætter:

– Klubben troede oprindeligt, at afpresseren bluffede, og de troede ikke på, at Hyballa var at finde på videoen, men da de så fik klippet tilsendt, blev træneren kaldt til en samtale på kontoret, hvor han blev spurgt ind til klippet.

– I starten afviste Peter Hyballa, at han havde besøgt bordellet, men da han så klippet, måtte han indrømme, det var ham.

– Klubben spurgte, hvorfor han havde gjort, som han havde gjort, men Peter Hyballa havde intet at sige til sit forsvar.

– Klubben bad ham om at italesætte problemet for de øvrige i klubben, og han lovede, at han efterfølgende ville skriver under på sin opsigelse, siger den anonyme kilde fra klubben.
Sunday World skriver, at alle medarbejdere fra klubben har fået forbud mod at udtale sig til medierne om sagen, hvorfor kilden er anonym.

Det sydafrikanske medie har dog formået at få en kommentar fra Sekhukhune Uniteds bestyrelsesformand, der siger:

– Vi har med bekymring noteret os indholdet af din medieforespørgsel og videoklippet, der viser vores klubtræner i en kompromitterende situation. Indtil videre overvejer vi sagen, og juridisk rådgivning søges, før vi kommenterer og beslutter os for en vej frem.

– Ledelsen ønsker at opfordre spillerne, det administrative personale og det tekniske team til at opføre sig på en måde, der passer til holdets værdighed, og til at afholde sig fra aktiviteter, der kan underminere holdets integritet og omdømme, siger Simon Malatji til Sunday World.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Peter Hyballa, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Randers FC – AGF

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Ny Liverpool-nedtur

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Rigmand vild med FC København-aftale

Her er alle VM-puljerne

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Sløvt Londonderby

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?