Se billederne: OB-fangruppe tager kraftig afstand

OB-fangruppen The Province Boys tager på det kraftigste afstand til handlingerne, hvor en togkupé blev smadret efter fynboernes sejr over Kolding IF fredag aften.



Fredagens OB-sejr over Kolding IF har fået et noget trist efterspil.

Et tog med afgang i Kolding og stop i Fredericia er således blevet udsat for omfattende hærværk.

Graffiti indvendigt i toget indikerer kraftigt, at medlemmer af OB's fanfraktion "The Province Boys" har været indblandet.

DSB har i sinde at politianmelde episoden, hvilket de har slået fast overfor Tipsbladet, og samtidig tager The Province Boys kraftigt afstand til handlingerne.

Det sker i et opslag på Facebook-siden Ultras Odense.

– Grunden til, at vi hos The Province Boys føler os nødsaget til at komme med en officiel udmelding er på baggrund af, at en af gerningsmændene bag disse handlinger har valgt at skrive vores navn på et af de togborde, som desværre blev ødelagt på hjemturen til Odense.

– Da der samtidig har været et fåtal af medlemmer fra The Province Boys involveret, har vi internt nu diskuteret episoden igennem og sikret, at sådanne episoder ikke udføres af medlemmer fra The Province Boys igen.

– Det er desuden vigtigt for The Province Boys at understrege, at selvom enkelte af de involverede er medlemmer af The Province Boys, så er handlingerne IKKE udført af os som gruppering, men af enkeltpersoner.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Turen fra Kolding til Fredericia, hvor OB's fans skulle skifte tog, tog et kvarter. På den tid endte togkupéen med at se sådan her ud. Foto: Privatfoto

Af opslaget fremgår det desuden, at handlingerne modstrider interne værdier og holdninger i The Province Boys, mens fangrupperingen for nu ikke har flere kommentarer til sagen.

Derfor er der fortsat visse spørgsmålstegn i sagen – kender The Province Boys gerningsmændene? Har de opfordret gerningsmændene til at melde sig selv? Må de fortsat være medlemmer?

OB vandt i øvrigt opgøret over Kolding IF med 2-1 og topper derfor NordicBet Ligaen med 31 point efter 11 spillerunder.

Du kan læse hele opslaget fra The Province Boys herunder:

Tipsbladet har på baggrund af The Province Boys egen udmelding igen søgt en kommentar fra OB.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Klubboss raser efter skandalescener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl