Se billederne: OB-fangruppe tager kraftig afstand

OB-fangruppen The Province Boys tager på det kraftigste afstand til handlingerne, hvor en togkupé blev smadret efter fynboernes sejr over Kolding IF fredag aften.



Fredagens OB-sejr over Kolding IF har fået et noget trist efterspil.

Et tog med afgang i Kolding og stop i Fredericia er således blevet udsat for omfattende hærværk.

Graffiti indvendigt i toget indikerer kraftigt, at medlemmer af OB's fanfraktion "The Province Boys" har været indblandet.

DSB har i sinde at politianmelde episoden, hvilket de har slået fast overfor Tipsbladet, og samtidig tager The Province Boys kraftigt afstand til handlingerne.

Det sker i et opslag på Facebook-siden Ultras Odense.

– Grunden til, at vi hos The Province Boys føler os nødsaget til at komme med en officiel udmelding er på baggrund af, at en af gerningsmændene bag disse handlinger har valgt at skrive vores navn på et af de togborde, som desværre blev ødelagt på hjemturen til Odense.

– Da der samtidig har været et fåtal af medlemmer fra The Province Boys involveret, har vi internt nu diskuteret episoden igennem og sikret, at sådanne episoder ikke udføres af medlemmer fra The Province Boys igen.

– Det er desuden vigtigt for The Province Boys at understrege, at selvom enkelte af de involverede er medlemmer af The Province Boys, så er handlingerne IKKE udført af os som gruppering, men af enkeltpersoner.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Turen fra Kolding til Fredericia, hvor OB's fans skulle skifte tog, tog et kvarter. På den tid endte togkupéen med at se sådan her ud. Foto: Privatfoto

Af opslaget fremgår det desuden, at handlingerne modstrider interne værdier og holdninger i The Province Boys, mens fangrupperingen for nu ikke har flere kommentarer til sagen.

Derfor er der fortsat visse spørgsmålstegn i sagen – kender The Province Boys gerningsmændene? Har de opfordret gerningsmændene til at melde sig selv? Må de fortsat være medlemmer?

OB vandt i øvrigt opgøret over Kolding IF med 2-1 og topper derfor NordicBet Ligaen med 31 point efter 11 spillerunder.

Du kan læse hele opslaget fra The Province Boys herunder:

Tipsbladet har på baggrund af The Province Boys egen udmelding igen søgt en kommentar fra OB.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Hold nu kæft, hvor er han god!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Teaser for ny AGF-aftale

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Salah sender særlig besked

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria