Østrig vil slette Færøerne-traume

Østrig skal lørdag forsøge at viske et 18 år gammelt traume bort mod Færøerne, der har tabt sine sidste 25 landskampe i træk.



I det østrigske fodboldlandsholds historie findes der to geografiske og sportslige yderpunkter.

Det ene hedder Cordoba i Argentina. Det var her Østrig under VM i 1978 slog tyskerne for første gang i 47 år. Det andet hedder Landskrona i Sverige. Det var her Færøerne den 12. september 1990 sensationelt vandt en EM-kvalifikationskamp mod Østrig 1-0 på et mål scoret af skakspilleren Torkil Nielsen.

Nu mødes de så igen lørdag på Torsvøllur i Torshavn, og de østrigske spillere er i den grad blevet tudet ørerne fulde om fortidens katastrofale resultat. Med som spiller dengang i Landskrona var Østrigs nuværende assistenttræner, Andreas Herzog. Og på et pressemøde i tirsdags opfordrede han spillerne til at gøre det, som deres landsmænd forsømte for 18 år siden.

– Det handler om lige fra første fløjt at vise, at vi er et bedre mandskab. Det bliver en hård kamp, for de er vikinger, der går knaldhårdt til den i nærkampene. Det må vi aldrig ikke glemme, lød det advarende.

Netop indstillingen var afgørende for færingernes første og største fodboldtriumf. Jens Martin Knudsen, som dengang i 1990 blev verdensberømt for at stå på mål for Færøerne iført hjemmestrikket tophue, har den seneste uge været på omgang i de østrigske aviser. Han husker tydeligt, hvorfor Færøerne vandt.

– Det virkede som om, at østrigerne var på ferietur. De havde motiveret os helt ufatteligt ved at udvise så stor dumhed før kampen. Nogle af dem snakkede endda om en sejr på 10-0. Til vores held var deres forberedelse elendig, for både fysisk, teknisk og taktisk var de milevidt foran os, sagde Jens Martin Knudsen til avisen Kurier.

Og nederlaget gnaver stadig i aplelandet. Det statslige tv-selskab ORF annoncerer kampen som »Revanche for 1990«, mens Josef Hickersberger, der var landstræner den forsmædelige aften i Landskrona, og som selvfølgelig blev fyret, den dag i dag stadig nægter at tale om det.

– Der er intet charmerende ved at blive mindet om det, og jeg kan ikke se, hvorfor den kamp kan interessere nogen, sagde Hickersberger til det østrigske nyhedsbureau APA.

Chancen for en gentagelse ligger dog ikke lige for, idet Færøernes landshold befinder sig i en historisk, resultatmæssig krise. Færøerne har 25 landskampe i træk og ikke vundet siden 2004. Kvalifikationen til EM 2008 var en decideret katastrofe: Nederlag i alle tolv kampe og samlet målscore på 4-43.

Der er dog fremgang at spore i VM-kvalifikationen. Færøerne tabte kun 0-2 i Beograd til Serbien og 0-1 mod Rumænien hjemme på Torsvøllur. Førøernes landstræner, Jogvan Martin Olsen, som i øvrigt går af efter næste onsdags VM-kamp i Litauen, vil da heller ikke udelukke en overraskelse mod Østrig.

– Dette bliver en helt anden kamp end den i 1990, for vort landshold er blevet teknisk og fysisk bedre siden da. Men spillernes indstilling dengang var fantastisk. Det kunne de nuværende landsholdsspillere godt lære noget af.





Hvad sker der? Dansker fanget i transferdrama




LIVE

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

– Vi har ikke kunnet få fat i Christian Eriksen

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer

‘Klubberne er bange for ham’

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Topchef stopper i FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Eriksen har været i dialog med denne klub



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Absurd cirkus i Vueltaen: Vandt Vingegaard?

Flere bud er landet på Mikael Uhre

62,55 milliarder kroner



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Superliga-klubber jagter svensker

‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

Vingegaard med opsang til demonstranter

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Dobbelt transfermavepuster til Randers 

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Victor Jensen ude i flere måneder

Tog kvælertag på spiller – straffes

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Imponeret over Superliga-komet

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Målfest i Cornwall

Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Disse Superliga-spillere er fortsat på klubjagt