I det østrigske fodboldlandsholds historie findes der to geografiske og sportslige yderpunkter.
Det ene hedder Cordoba i Argentina. Det var her Østrig under VM i 1978 slog tyskerne for første gang i 47 år. Det andet hedder Landskrona i Sverige. Det var her Færøerne den 12. september 1990 sensationelt vandt en EM-kvalifikationskamp mod Østrig 1-0 på et mål scoret af skakspilleren Torkil Nielsen.
Nu mødes de så igen lørdag på Torsvøllur i Torshavn, og de østrigske spillere er i den grad blevet tudet ørerne fulde om fortidens katastrofale resultat. Med som spiller dengang i Landskrona var Østrigs nuværende assistenttræner, Andreas Herzog. Og på et pressemøde i tirsdags opfordrede han spillerne til at gøre det, som deres landsmænd forsømte for 18 år siden.
– Det handler om lige fra første fløjt at vise, at vi er et bedre mandskab. Det bliver en hård kamp, for de er vikinger, der går knaldhårdt til den i nærkampene. Det må vi aldrig ikke glemme, lød det advarende.
Netop indstillingen var afgørende for færingernes første og største fodboldtriumf. Jens Martin Knudsen, som dengang i 1990 blev verdensberømt for at stå på mål for Færøerne iført hjemmestrikket tophue, har den seneste uge været på omgang i de østrigske aviser. Han husker tydeligt, hvorfor Færøerne vandt.
– Det virkede som om, at østrigerne var på ferietur. De havde motiveret os helt ufatteligt ved at udvise så stor dumhed før kampen. Nogle af dem snakkede endda om en sejr på 10-0. Til vores held var deres forberedelse elendig, for både fysisk, teknisk og taktisk var de milevidt foran os, sagde Jens Martin Knudsen til avisen Kurier.
Og nederlaget gnaver stadig i aplelandet. Det statslige tv-selskab ORF annoncerer kampen som »Revanche for 1990«, mens Josef Hickersberger, der var landstræner den forsmædelige aften i Landskrona, og som selvfølgelig blev fyret, den dag i dag stadig nægter at tale om det.
– Der er intet charmerende ved at blive mindet om det, og jeg kan ikke se, hvorfor den kamp kan interessere nogen, sagde Hickersberger til det østrigske nyhedsbureau APA.
Chancen for en gentagelse ligger dog ikke lige for, idet Færøernes landshold befinder sig i en historisk, resultatmæssig krise. Færøerne har 25 landskampe i træk og ikke vundet siden 2004. Kvalifikationen til EM 2008 var en decideret katastrofe: Nederlag i alle tolv kampe og samlet målscore på 4-43.
Der er dog fremgang at spore i VM-kvalifikationen. Færøerne tabte kun 0-2 i Beograd til Serbien og 0-1 mod Rumænien hjemme på Torsvøllur. Førøernes landstræner, Jogvan Martin Olsen, som i øvrigt går af efter næste onsdags VM-kamp i Litauen, vil da heller ikke udelukke en overraskelse mod Østrig.
– Dette bliver en helt anden kamp end den i 1990, for vort landshold er blevet teknisk og fysisk bedre siden da. Men spillernes indstilling dengang var fantastisk. Det kunne de nuværende landsholdsspillere godt lære noget af.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

De henter Christian Gytkjær

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen?

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

FC København-keeper får nummer 42, men…

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt