FC København kan sikre førstepladsen i Europa

FC København kan sikre sig førstepladsen i Conference League-gruppen torsdag aften, hvis alt klapper for Jess Thorups mandskab.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Victoria Stadium
Dommer: Helgi Mikael Jonasson, Island 
På TV: TV2 Sport 
Hashtag: #lrifck #cfl

Holdnyt:
Lincoln Red Imps:
Lilleputterne fra Gibraltar er notetet for nul point for de første fire kampe, og det er der næppe ret mange, der er ved at vælte af stolen af forbavselse over.

Mestrene fra Gibraltar er et godt bud på det svageste hold, som deltager i et europæisk gruppespil i denne sæson, og de har ikke for alvor været tæt på at score point i de første fire kampe.

Lincoln Red Imps kan dog bryste sig af, at de heller ikke har fået prygl på noget tidspunkt, og at det er lykkedes at score to mål – det ene i Parken.

Mens de europæiske kampe som regel kaster nederlag af sig, er det tilsvarende sikkert, at Lincoln Red Imps vinder i den hjemlige liga. De første fire kampe har budt på fire sejre og en målscore på 15-4.

Med to kampe tilbage er det allerede afgjort, at Lincoln Red Imps bliver nummer sidst i gruppen, som også tæller PAOK og Slovan Bratislava.

FC København:
FC København definerer sig selv bedre end et Conference League-hold, og den bedste måde at underbygge det på er ved at skabe gode resultater i turneringen. Det har løverne gjort, og torsdag kan holdet sikre sig førstepladsen.

Det sker, hvis FC København som ventet slår Lincoln Red Imps, og opgøret mellem Slovan Bratislava og PAOK ikke finder en vinder.

FC København besejrede senest PAOK med 2-1 på udebane, og så længe Jess Thorups tropper har været 11 mand på banen, har de ikke for alvor været i problemer i indeværende gruppespil.

Hele ni spillere har måttet melde afbud til rejsen til Gibraltar. Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks og Ruben Gabrielsen er alle skadet, mens Rasmus Falk og Kamil Wilczek er blevet syge.

Roony Bardghji er faktisk rejst med derned, men er ikke spilleberettiget og kommer således ikke på banen.

Karantæner:
Lincoln Red Imps: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lincoln Red Imps (4-2-3-1): Soler – Wiseman, Chipolina, Chipolina, Toscano – Rosa, Anon – Carralero, Walker, Britto – Gomez

FC København (4-2-3-1): Johnsson – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Stage, Lerager – Johannesson, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Isak Bergmann Johannesson kan tale med kampens islandske dommer, men allermest skal han lade fødderne tale i et opgør, hvor han meget vel kan få chancen. Vi mangler stadig at se det bedste fra stortalentet.

Vidste du, at..:
Victoria Stadium, som danner rammen om opgøret, har en kapacitet på 5.000. Det vil sige, at cirka hver sjette af nationens indbygger kan sikre sig en billet til kampen mod FC København. 

Dom:
FC København er storfavoritter, og det bør ikke blive noget problem at vinde, selv om vi har lært, at Lincoln Red Imps trods alt ikke er et hold, man bare smadrer, som man ser det med Gibraltars landshold. FCK vinder 2-0 uden at overanstrenge sig.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kun to har gjort det dårligere

Stiktosset – her er Delaneys svar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viser målform før vigtig landskamp

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger