Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.45
Spillested: Victoria Stadium
Dommer: Helgi Mikael Jonasson, Island
På TV: TV2 Sport
Hashtag: #lrifck #cfl
Holdnyt:
Lincoln Red Imps:
Lilleputterne fra Gibraltar er notetet for nul point for de første fire kampe, og det er der næppe ret mange, der er ved at vælte af stolen af forbavselse over.
Mestrene fra Gibraltar er et godt bud på det svageste hold, som deltager i et europæisk gruppespil i denne sæson, og de har ikke for alvor været tæt på at score point i de første fire kampe.
Lincoln Red Imps kan dog bryste sig af, at de heller ikke har fået prygl på noget tidspunkt, og at det er lykkedes at score to mål – det ene i Parken.
Mens de europæiske kampe som regel kaster nederlag af sig, er det tilsvarende sikkert, at Lincoln Red Imps vinder i den hjemlige liga. De første fire kampe har budt på fire sejre og en målscore på 15-4.
Med to kampe tilbage er det allerede afgjort, at Lincoln Red Imps bliver nummer sidst i gruppen, som også tæller PAOK og Slovan Bratislava.
FC København:
FC København definerer sig selv bedre end et Conference League-hold, og den bedste måde at underbygge det på er ved at skabe gode resultater i turneringen. Det har løverne gjort, og torsdag kan holdet sikre sig førstepladsen.
Det sker, hvis FC København som ventet slår Lincoln Red Imps, og opgøret mellem Slovan Bratislava og PAOK ikke finder en vinder.
FC København besejrede senest PAOK med 2-1 på udebane, og så længe Jess Thorups tropper har været 11 mand på banen, har de ikke for alvor været i problemer i indeværende gruppespil.
Hele ni spillere har måttet melde afbud til rejsen til Gibraltar. Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo, Andri Baldursson, Kevin Diks og Ruben Gabrielsen er alle skadet, mens Rasmus Falk og Kamil Wilczek er blevet syge.
Roony Bardghji er faktisk rejst med derned, men er ikke spilleberettiget og kommer således ikke på banen.
Karantæner:
Lincoln Red Imps: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lincoln Red Imps (4-2-3-1): Soler – Wiseman, Chipolina, Chipolina, Toscano – Rosa, Anon – Carralero, Walker, Britto – Gomez
FC København (4-2-3-1): Johnsson – Ankersen, Khocholava, Boilesen, Kristiansen – Stage, Lerager – Johannesson, Biel, Bøving – Wind
Profilen:
Isak Bergmann Johannesson kan tale med kampens islandske dommer, men allermest skal han lade fødderne tale i et opgør, hvor han meget vel kan få chancen. Vi mangler stadig at se det bedste fra stortalentet.
Vidste du, at..:
Victoria Stadium, som danner rammen om opgøret, har en kapacitet på 5.000. Det vil sige, at cirka hver sjette af nationens indbygger kan sikre sig en billet til kampen mod FC København.
Dom:
FC København er storfavoritter, og det bør ikke blive noget problem at vinde, selv om vi har lært, at Lincoln Red Imps trods alt ikke er et hold, man bare smadrer, som man ser det med Gibraltars landshold. FCK vinder 2-0 uden at overanstrenge sig.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
