Silkeborg IF – FC Fredericia

Kriseramte Silkeborg jagter fredag årets første sejr, når de tager imod Fredericia i den første af to semifinaler i DBU Pokalen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Uha… Krisen kradser i Silkeborg. Klubben fra Søhøjlandet er uden sejr i de seneste 10 Superliga-kampe, og har på foruroligende vis tabt de seneste syv af slagsen.

Højt at flyve, dybt at falde virker som en udmærket beskrivelse af Silkeborgs sæson indtil videre. Det så nemlig rigtig lovende ud i starten af sæsonen, hvor Alexander Lind lavede mål efter behag, og hvor holdet blandede sig i toppen af Superligaen efter en perlerække af flotte sejre.

Den flotte start på sæsonen er til gengæld blot et fjernt minde pt. Kent Nielsen og co. kan dog prise sig lykkelige for, at den gode periode trods alt endte med at sikre en plads i mesterskabspillet, for nu kan det ikke gå mere galt end, at Silkeborg ender på den sjetteplads, som de aktuelt sidder på.

Dermed er vejen banet for at gå all in på pokalsucces. Det kræver dog et noget andet udtryk end vi har set fra Silkeborg i 2024, selvom modstanderen kommer fra den næstbedste række.

Alexander Busch og Joel Felix har været fraværende i årets fem første kampe og ventes ligeledes ude denne gang. Topscorer Alexander Lind blev skadet i træning og kan være ude af kampen.

FC Fredericia:
1. divisionsmandskabet fra Fredericia er sæsonens helt store pokaloverraskelse, og selvom de har været heldige at undgå Superligaens allerstørste krabater indtil videre, har de tre seneste runder altså budt på stærk modstand.

Først blev det til en dramatisk udesejr på 3-2 over AaB, som de ellers har gevaldige problemer med at følge med i NordicBet Ligaen, og de to seneste runder har budt på modstand fra Superligaen i form af OB og Lyngby, som begge blev besejret på ganske overbevisende vis.

Fredericia kan ligesom Silkeborg gå benhårdt efter succes i pokalturneringen, for selvom Michael Hansens tropper har fundet vej til oprykningsspillet i NordicBet Ligaen for tredje gang på fire sæsoner, er der allerede så langt op til de to tophold AaB og Sønderjyske, at oprykning ikke er realistisk.

Gæsternes drøm om en sensationel pokalfinale er blevet besværliggjort lidt over de seneste par måneder. Flere af holdets profiler i Nicklas Røjkjær, Frederik Christensen, Tobias Bach, og Adam Jakobsen er nemlig alle draget videre i karrieren, og det efterlader en halvtynd trup uden den samme kvalitet som vi så i efteråret.

Fredericia har da heller ikke imponeret i foråret med kun én sejr ud af fem mulige, og med to X’er i de to seneste kampe mod et par af rækkens bundhold i Næstved og HB Køge.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Fredericia: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Rödin, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Klynge, McCowatt – Adamsen

FC Fredericia (4-5-1): Lamhauge – Dahl, Fischer, Juelsgård, Ritter – Grøndal, Marcussen, Jessen, Berger, Dall – Simonsen

Dom:
I Superliga-regi skal man passe gevaldigt på med at kigge Silkeborgs vej for tiden, men fredag aften i pokalen har klubben fra Søhøjlandet altså alletiders mulighed for at komme tilbage på sejrssporet.

Fredericia har overrasket særdeles positivt indtil videre, og havde truppen fra efteråret været intakt, skulle der også være fine chancer for at drille Silkeborg.

Gæsterne ser dog svækkede ud pt. og kommer til opgøret på en halvskidt formkurve, så mon ikke, at Silkeborg trods alt bliver for stor en mundfuld?

Kent Nielsens tropper henter en tiltrængt sejr, men formentlig ikke af så stor margin, at der ikke nok skal være lidt spænding tilbage til returopgøret. 2-0 til værterne.

Spilforslag:
Silkeborg vinder til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Manchester United – Aston Villa

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League