Silkeborg IF – FC Fredericia

Kriseramte Silkeborg jagter fredag årets første sejr, når de tager imod Fredericia i den første af to semifinaler i DBU Pokalen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Uha… Krisen kradser i Silkeborg. Klubben fra Søhøjlandet er uden sejr i de seneste 10 Superliga-kampe, og har på foruroligende vis tabt de seneste syv af slagsen.

Højt at flyve, dybt at falde virker som en udmærket beskrivelse af Silkeborgs sæson indtil videre. Det så nemlig rigtig lovende ud i starten af sæsonen, hvor Alexander Lind lavede mål efter behag, og hvor holdet blandede sig i toppen af Superligaen efter en perlerække af flotte sejre.

Den flotte start på sæsonen er til gengæld blot et fjernt minde pt. Kent Nielsen og co. kan dog prise sig lykkelige for, at den gode periode trods alt endte med at sikre en plads i mesterskabspillet, for nu kan det ikke gå mere galt end, at Silkeborg ender på den sjetteplads, som de aktuelt sidder på.

Dermed er vejen banet for at gå all in på pokalsucces. Det kræver dog et noget andet udtryk end vi har set fra Silkeborg i 2024, selvom modstanderen kommer fra den næstbedste række.

Alexander Busch og Joel Felix har været fraværende i årets fem første kampe og ventes ligeledes ude denne gang. Topscorer Alexander Lind blev skadet i træning og kan være ude af kampen.

FC Fredericia:
1. divisionsmandskabet fra Fredericia er sæsonens helt store pokaloverraskelse, og selvom de har været heldige at undgå Superligaens allerstørste krabater indtil videre, har de tre seneste runder altså budt på stærk modstand.

Først blev det til en dramatisk udesejr på 3-2 over AaB, som de ellers har gevaldige problemer med at følge med i NordicBet Ligaen, og de to seneste runder har budt på modstand fra Superligaen i form af OB og Lyngby, som begge blev besejret på ganske overbevisende vis.

Fredericia kan ligesom Silkeborg gå benhårdt efter succes i pokalturneringen, for selvom Michael Hansens tropper har fundet vej til oprykningsspillet i NordicBet Ligaen for tredje gang på fire sæsoner, er der allerede så langt op til de to tophold AaB og Sønderjyske, at oprykning ikke er realistisk.

Gæsternes drøm om en sensationel pokalfinale er blevet besværliggjort lidt over de seneste par måneder. Flere af holdets profiler i Nicklas Røjkjær, Frederik Christensen, Tobias Bach, og Adam Jakobsen er nemlig alle draget videre i karrieren, og det efterlader en halvtynd trup uden den samme kvalitet som vi så i efteråret.

Fredericia har da heller ikke imponeret i foråret med kun én sejr ud af fem mulige, og med to X’er i de to seneste kampe mod et par af rækkens bundhold i Næstved og HB Køge.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC Fredericia: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Rödin, Musonda – Mattsson, Brink, Thordarson – Klynge, McCowatt – Adamsen

FC Fredericia (4-5-1): Lamhauge – Dahl, Fischer, Juelsgård, Ritter – Grøndal, Marcussen, Jessen, Berger, Dall – Simonsen

Dom:
I Superliga-regi skal man passe gevaldigt på med at kigge Silkeborgs vej for tiden, men fredag aften i pokalen har klubben fra Søhøjlandet altså alletiders mulighed for at komme tilbage på sejrssporet.

Fredericia har overrasket særdeles positivt indtil videre, og havde truppen fra efteråret været intakt, skulle der også være fine chancer for at drille Silkeborg.

Gæsterne ser dog svækkede ud pt. og kommer til opgøret på en halvskidt formkurve, så mon ikke, at Silkeborg trods alt bliver for stor en mundfuld?

Kent Nielsens tropper henter en tiltrængt sejr, men formentlig ikke af så stor margin, at der ikke nok skal være lidt spænding tilbage til returopgøret. 2-0 til værterne.

Spilforslag:
Silkeborg vinder til odds 1.54 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.






Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid