• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Han har været Danmarks meste omtalte træner de seneste to uger efter sin offentlige kritik og efterfølgende fyring i Viborg. TIPS-bladet har kigget i arkiverne og taget en snak med en række personer, der kender Ove Christensen fra tidligere i karrieren for at tegne et billede af træneren og personen

Af SAXoPRESS

Søndag den 23. Juli stod Ove Christensen for sidste gang i denne omgang i spidsen for et superligamandskab, da han med 0-1 mod FC Midtjylland førte Viborg FF til sæsonens andet nederlag i lige så mange kampe. Efter kampen luftede han sin store utilfredshed med klubbens ledelse for åbent kamera og resten er en velkendt historie.

Hvad der måske er knap så velkendt historie for de fleste, er, at det var femte gang i træk, at Ove Christensen forlod en trænerpost i utide. Og at hver gang er han bemærkelsesværdig kort tid efter tiltrådt i en ny stilling.

Karrieren kort

Ove Christensens trænerhistorie begyndte i det små i det nordjyske, hvor trænervejen startede i Brønderslev IF i 1981, senere gik over Vrå og Fortuna Hjørring, inden han i 1989 blev træner i Nørresundby, med hvem han sikrede oprykning til 1. division i 1991.

I den efterfølgende sæson formåede Ove Christensen at kvalificere sit mandskab til den daværende Kvalifikationsliga, hvilket betød, at klubben var blandt landets 16 bedst placerede klubber - den højeste placering i klubbens historie. I 1994 gik turen tilbage til Fortuna Hjørring og kvindefodbolden, hvor Ove Christensen vandt det danske mesterskab og pokaltitlen i 1995. I de fire efterfølgende sæsoner stod der Viborg og herrefodbold på menuen, og i sine fire år i klubben nåede han at sikre to oprykninger til Superligaen, inden han i 1999 forlod klubben før tid for at blive landstræner for U/17 og U/18-landholdene. Efter kun et år på denne post stoppede han i 2000 i utide for atter at blive klubtræner. Tiden i AGF blev turbulent og allerede et halvt år efter sin tiltræden forlod han efter eget ønske klubben før tid for to uger senere at skrive kontrakt med AB. Det blev til to et halvt år i Gladsaxe, inden han også her stoppede før tid i 2003 for at vende tilbage til Viborg, hvor han som bekendt heller ikke gik tiden ud.

De mange skifter

Forklaringerne på Ove Christensens mange klubskifter i utide er vidt forskellige alt efter hvem, man snakker med. Der peges især på at Ove Christensen flere gange er havnet i klubber, hvor der har hersket kaos, sådan som tilfældet var i særdeleshed i AGF og i slutningen i AB. Men det er kun en del af forklaringen mener Århus Stiftstidendes sportsredaktør Jan Schouby, der har fulgt klubben tæt i mange år.

"Oves store problem er, at han ikke begår sig godt under pres. Han var ikke klar over det pres, der ville komme i AGF. Til sidst stilte han sig mere og mere på bagbenene, blev negativ over for pressen og var hele tiden på vagt," husker Schouby om Ove Christensens tid i AGF, hvor han ikke mener, at trænerens krise- eller pressehåndtering var tilstrækkeligt til, at kunne begå sig i en klub med AGF's bevågenhed. "Han passer nok bedre til Viborg end AGF. Han er faktisk dygtig nok fagligt, men mangler pressetække. Han passer genialt til de lidt mindre klubber, hvor presset ikke er så stort," vurderer Schouby.

Den nuværende DR-sportsjournalist Jan Harkamp, der spillede sammen med Ove Christensen i Brønderslev, da de vandt bordtennis-DM for hold i 1984, har et lidt andet syn på sagen. "Jeg tror, at det er et udtryk for en personlighed, der stiller store krav sine omgivelser og sig selv. Det er vigtigt med nye og spændende perspektiver," mener Harkamp.

Jan Hoffmann, der havde Ove Christensen som træner i AB, mener også, at trænerens åbentmundethed har haft betydning for de mange skifter i utide. "Han har sagt sin mening, og det kommer til at koste ham. I fodboldverden er det sådan, at man holder kæft og følger de andre... også som træner," mener Hoffmann, der også husker, at Ove Christensen sagde sin mening om bestyrelse og ledere i AB-tiden.

Taktik og mandskabspleje

Hvor uenigheden om grunden til Ove Christensen klubskifter er stor, er enigheden tilsvarende stor når talen falder på hans trænermæssige kvaliteter.

Svarene er enslydende overalt, hvor alle peger på Ove Christensens taktiske snilde, som hans helt store styrke.

"Der er ingen tvivl om, at han er en utrolig dygtig taktiker. Han er nok den mest snu og mest taktiske træner jeg har haft," fortæller den nuværende AC Horsens-anfører Mads Rieper, som uddybende forklarer, at Ove Christensen var god til at læse egne spilleres kvaliteter og modstanderholdene, samt til at underspille sit eget holds rolle. Den betragtning møder ingen modstand og Jan Schouby er helt enig i. "Han er en af de taktisk dygtigste spillere der har været i AGF. Han er god til at få det maksimale ud af sine spillere og pille de andres spil fra hinanden".

Derudover peger flere spillere, der har haft Ove Christensen som træner, på hans mandskabspleje. "Han er rigtig dygtig til mandskabspleje. Han er klar over hvornår der skal ske noget i truppen, hvis folk for eksempel er lidt nede med nakken," mener Christian Magleby, der både havde Ove Christensen som træner i Viborg og på U/18-landsholdet. Den opfattelse deler Mads Rieper også. "Han går meget op i hver enkelt spiller, og gik meget op i problembørnene," fortæller Rieper, og henviser til, at Ove Christensen formåede, at få de to "problembørn" Nocko Jockovic og Bo Nielsen til at fungere sammen. At Ove Christensen er god til at mandskabsplejen, er ifølge den gamle bordtennisven Jan Harkamp ingen tilfældighed. "Jeg mener, at han har en god empati og er god til at sætte sig ind i andres situation. Han er også uddannet med speciale i adfærdspsykologi," forklarer Harkamp.

Superliga

Mere Superliga

Fokus