Søndag den 23. Juli stod Ove Christensen for sidste gang i denne omgang i spidsen for et superligamandskab, da han med 0-1 mod FC Midtjylland førte Viborg FF til sæsonens andet nederlag i lige så mange kampe. Efter kampen luftede han sin store utilfredshed med klubbens ledelse for åbent kamera og resten er en velkendt historie.
Hvad der måske er knap så velkendt historie for de fleste, er, at det var femte gang i træk, at Ove Christensen forlod en trænerpost i utide. Og at hver gang er han bemærkelsesværdig kort tid efter tiltrådt i en ny stilling.
Karrieren kort
Ove Christensens trænerhistorie begyndte i det små i det nordjyske, hvor trænervejen startede i Brønderslev IF i 1981, senere gik over Vrå og Fortuna Hjørring, inden han i 1989 blev træner i Nørresundby, med hvem han sikrede oprykning til 1. division i 1991.
I den efterfølgende sæson formåede Ove Christensen at kvalificere sit mandskab til den daværende Kvalifikationsliga, hvilket betød, at klubben var blandt landets 16 bedst placerede klubber – den højeste placering i klubbens historie. I 1994 gik turen tilbage til Fortuna Hjørring og kvindefodbolden, hvor Ove Christensen vandt det danske mesterskab og pokaltitlen i 1995. I de fire efterfølgende sæsoner stod der Viborg og herrefodbold på menuen, og i sine fire år i klubben nåede han at sikre to oprykninger til Superligaen, inden han i 1999 forlod klubben før tid for at blive landstræner for U/17 og U/18-landholdene. Efter kun et år på denne post stoppede han i 2000 i utide for atter at blive klubtræner. Tiden i AGF blev turbulent og allerede et halvt år efter sin tiltræden forlod han efter eget ønske klubben før tid for to uger senere at skrive kontrakt med AB. Det blev til to et halvt år i Gladsaxe, inden han også her stoppede før tid i 2003 for at vende tilbage til Viborg, hvor han som bekendt heller ikke gik tiden ud.
De mange skifter
Forklaringerne på Ove Christensens mange klubskifter i utide er vidt forskellige alt efter hvem, man snakker med. Der peges især på at Ove Christensen flere gange er havnet i klubber, hvor der har hersket kaos, sådan som tilfældet var i særdeleshed i AGF og i slutningen i AB. Men det er kun en del af forklaringen mener Århus Stiftstidendes sportsredaktør Jan Schouby, der har fulgt klubben tæt i mange år.
“Oves store problem er, at han ikke begår sig godt under pres. Han var ikke klar over det pres, der ville komme i AGF. Til sidst stilte han sig mere og mere på bagbenene, blev negativ over for pressen og var hele tiden på vagt,” husker Schouby om Ove Christensens tid i AGF, hvor han ikke mener, at trænerens krise- eller pressehåndtering var tilstrækkeligt til, at kunne begå sig i en klub med AGF’s bevågenhed. “Han passer nok bedre til Viborg end AGF. Han er faktisk dygtig nok fagligt, men mangler pressetække. Han passer genialt til de lidt mindre klubber, hvor presset ikke er så stort,” vurderer Schouby.
Den nuværende DR-sportsjournalist Jan Harkamp, der spillede sammen med Ove Christensen i Brønderslev, da de vandt bordtennis-DM for hold i 1984, har et lidt andet syn på sagen. “Jeg tror, at det er et udtryk for en personlighed, der stiller store krav sine omgivelser og sig selv. Det er vigtigt med nye og spændende perspektiver,” mener Harkamp.
Jan Hoffmann, der havde Ove Christensen som træner i AB, mener også, at trænerens åbentmundethed har haft betydning for de mange skifter i utide. “Han har sagt sin mening, og det kommer til at koste ham. I fodboldverden er det sådan, at man holder kæft og følger de andre… også som træner,” mener Hoffmann, der også husker, at Ove Christensen sagde sin mening om bestyrelse og ledere i AB-tiden.
Taktik og mandskabspleje
Hvor uenigheden om grunden til Ove Christensen klubskifter er stor, er enigheden tilsvarende stor når talen falder på hans trænermæssige kvaliteter.
Svarene er enslydende overalt, hvor alle peger på Ove Christensens taktiske snilde, som hans helt store styrke.
“Der er ingen tvivl om, at han er en utrolig dygtig taktiker. Han er nok den mest snu og mest taktiske træner jeg har haft,” fortæller den nuværende AC Horsens-anfører Mads Rieper, som uddybende forklarer, at Ove Christensen var god til at læse egne spilleres kvaliteter og modstanderholdene, samt til at underspille sit eget holds rolle. Den betragtning møder ingen modstand og Jan Schouby er helt enig i. “Han er en af de taktisk dygtigste spillere der har været i AGF. Han er god til at få det maksimale ud af sine spillere og pille de andres spil fra hinanden”.
Derudover peger flere spillere, der har haft Ove Christensen som træner, på hans mandskabspleje. “Han er rigtig dygtig til mandskabspleje. Han er klar over hvornår der skal ske noget i truppen, hvis folk for eksempel er lidt nede med nakken,” mener Christian Magleby, der både havde Ove Christensen som træner i Viborg og på U/18-landsholdet. Den opfattelse deler Mads Rieper også. “Han går meget op i hver enkelt spiller, og gik meget op i problembørnene,” fortæller Rieper, og henviser til, at Ove Christensen formåede, at få de to “problembørn” Nocko Jockovic og Bo Nielsen til at fungere sammen. At Ove Christensen er god til at mandskabsplejen, er ifølge den gamle bordtennisven Jan Harkamp ingen tilfældighed. “Jeg mener, at han har en god empati og er god til at sætte sig ind i andres situation. Han er også uddannet med speciale i adfærdspsykologi,” forklarer Harkamp.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Superliga-ekspert i svime over FCK
Moukoko vækker opsigt i udlandet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
STORT INTERVIEW