Pokal-optakt: SønderjyskE – FC Midtjylland

Kvalificerer de forsvarende pokalvindere sig til endnu en finale, eller går billetterne til FC Midtjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag 16.30
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: DR1
Hashtag: #sjefcm #sydbankpokalen

Holdnyt:
SønderjyskE:
Haderslev-klubben møder massiv modgang i øjeblikket, og søndag oplevede holdet et nyt lavpunkt, da en 2-0-føring mod bundproppen AC Horsens blev formøblet i anden halvleg. Til sidst kunne Horsens-spillerne fejre en 3-2-sejr.

Dermed er SønderjyskE ved at blive fedtet ind i nedrykningskampen i Superligaen, men i pokalturneringen har de forsvarende vindere leveret varen indtil videre, og det vil være en stor triumf, hvis holdet for anden sæson i træk kan kvalificere sig til finalen.

FC Midtjylland vandt den første semifinale i Herning med 1-0, og det efterlader SønderjyskE med et svært, men bestemt ikke umuligt udgangspunkt før returkampen. Og SønderjyskE-spillerne ved, at de kan slå FC Midtjylland – det har de gjort to gange i Superligaen i denne sæson.

Glen Riddersholm må undvære profilen Mads Albæk, der har pådraget sig en skade og er ude i de kommende kampe. Heller ikke Adama Guira er med.

FC Midtjylland:
Efter en periode med et par bump på vejen kører det hele igen på skinner for FC Midtjylland, der har etableret sig som mesterskabsfavoritter.

Ulvene har vundet fem af de seneste seks kampe i alle turneringer, og Brian Priskes mandskab har blot indkasseret et enkelt mål i de seks kampe – det scorede AGF’s Patrick Mortensen i søndags i Superligaen.

1-0-sejren i den første semifinale gør FC Midtjylland til klare favoritter til at snuppe finalebilletterne, men holdet skal naturligvis være på vagt over for et SønderjyskE-mandskab, der er bedre, end de præsenterer sig i øjeblikket.

FC Midtjylland er karantænefri mod SønderjyskE, men Dion Cools og Daniel Høegh er på skadeslisten, mens Anders Dreyer og Paulinho får en pause. 

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Flø – Simonsen, Gartenmann, Banggaard, Dal Hende – Vinderslev, Ekani, Frederiksen – Eskesen, Jacobsen, Wright

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Sery Larsen, Sviatchenko, Scholz, Ailton – Onyeka, Cajuste – Isaksen, Evander, Mabil – Brumado

Profilen:
Lawrence Thomas er førstevalget mellem stængerne i SønderjyskE, men det er Nicolai Flø, der står pokalkampene, og han bliver dermed en nøglespiller for Haderslev-klubben i torsdagens semifinale. Flø skal levere en toppræstation, hvis SønderjyskE skal gøre sig forhåbninger om at nå finalen.

Vidste du, at..:
Det lykkedes en enkelt gang for Glen Riddersholm at kvalificere FC Midtjylland til pokalfinalen, da han var cheftræner i klubben. Det var i 2011, og ved den lejlighed tabte midtjyderne 2-3 til FC Nordsjælland. 

Dom:
Hvis SønderjyskE i den nuværende forfatning kan slå tilbage og vende 0-1 fra den første kamp til samlet sejr, må man bøje sig i støvet for Haderslev-klubben. Det forekommer bare usandsynligt, at et kriseramt SønderjyskE-mandkskab vil være i stand til at levere sådan en præstation mod et flyvende FCM-hold. 

FC Midtjylland vinder 2-0 og snupper den ene plads i pokalfinalen 13. maj. 

Tidligere indbyrdes kampe:





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bombe – Superliga-klub nævnes

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Mourinho tog røven på Zeca

Højlund står til at slå personlige rekorder

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Narteys krav til ny kontrakt

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Rigtig glad på fansenes vegne

– Der får David at vide, at han er fyret

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Tottenham er i overhængende fare’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Chido Obi nomineret til pris