Rykkes til Jylland: Reglerne spiller fallit!

Hillerød-direktør Jackie Rasmussen er dybt ærgerlig over, at Hillerøds pokalkamp mod FC Midtjylland er blevet flyttet til MCH Arena.



De Hillerød-fans, som havde håbet på at opleve deres lokale helte i aktion mod FC Midtjylland i nærheden af deres hjem, må skyde en hvid pil efter den drøm. 

Pokalkampen er nemlig – efter anmodning fra Hillerød selv – blevet flyttet fra nordsjællandernes hjemmebane til MCH Arena i det midtjyske. Med kampstart klokken 17 om en uge, så siger det sig selv, at man skal tage tidligt fri fra arbejde, hvis man som Hillerød-fan vil støtte klubben mod de forsvarende danske mestre. 

Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.

Jackie Rasmussen
Direktør, Hillerød Fodbold

Det er en historie, som går igen hvert år, at kampene flyttes, men i dette tilfælde er der en helt særlig forklaring, for hvorfor spilles kampen ikke bare på Right to Dream Park, hvor Hillerød i længere tid har spillet sine hjemmekampe, mens man venter på, at hjemmebanen i Hillerød er færdig? Det giver klubbens direktør Jackie Rasmussen en forklaring på.

– Vi kan stadig ikke afvikle vores kampe på vores hjemmebane i Hillerød, og det medfører nogle udfordringer. Der er ekstremt stort ressourcetræk på banen på Right to Dream Park, og vi er så heldige at have et rigtig godt samarbejde med FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt, men vi er også nødt til at forholde os til, at de også har aktiviteter, der skal afvikles.

– Vi er nødt til at være forstående overfor, at de selvfølgelig skal bruge banen, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet. 

272892

Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, ærgrer sig over, at Hillerød ikke kan spille på deres hjemmebane Secma Ground mod FC Midtjylland i pokalturneringen. Foto: Hillerød Fodbold

Der er et stort træningspres på Right to Dream Park sådan en hverdagsaften, hvor banen både bruges af FC Nordsjælland, men også Farum Boldklub. 

Han påpeger, at det ikke bare er ligetil at finde et andet sted på Sjælland at afvikle kampen, hvilket eksempelvis kunne være i Slagelse eller i Helsingør. Det kræver frivillige og medarbejdere, der kan hjælpe, og så kan man ikke bare "flytte rundt som en nomadeklub". Det er nødvendigt at se realistisk på det. 

En lukket klub
Til gengæld er han træt af, at man ikke får lov til bare at afvikle en enkelt pokalkamp på hjemmebanen i Hillerød. Årsagen er, at stadion ikke er godkendt til at spille i NordicBet Ligaen, og de regler følger med ind i pokalturneringen. Derfor kan Hillerød ikke gentage den store oplevelse, som man havde for fem år siden, da man mødte FC København med eksempelvis Nicklas Bendtner på holdet i pokalturneringen.

– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.

Det er Divisionsforeningens krav, som Hillerøds hjemmebane ikke lever op til, og noget hænger bare ikke sammen, mener direktøren. For klubberne kan kun få et års stadiondispensation, men det er fuldstændig urealistisk at tro, at man kan finde løsninger inden for sådan en kort tidsramme, når der også skal lokalplaner ind over, ligesom stadionet også skal bygges.

– Et års indløb, det vil sige et års dispensation, for de regler, det er der ikke nogle klubber eller kommuner, der kan nå inden for den periode. Det giver ikke mening nogle steder, i og med det kan tage helt op til halvandet år at få en lokalplan igennem, siger han og slutter:

– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit og fordrer i hvert fald ikke, at der er nogle af de små klubber, der kommer op igennem systemet, der har en mulighed for at overraske lidt i fodbolddanmark.

Fordi Hillerød tilbage i 2019 var et 2. divisionshold, som mødte FC København, så var det andre regler, som gjaldt på det tidspunkt, hvorfor man altså kunne invitere til fodboldfest på hjemmebane dengang. 

For et år siden blev Lyngby endestationen, men der spillede man kampen på Right to Dream Park. Det kan ikke lade sig gøre i denne omgang.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lerager overrasket over én ting efter skifte

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Danskerklub fyrer træneren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Brøndby præsenterer ny profil

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte