De Hillerød-fans, som havde håbet på at opleve deres lokale helte i aktion mod FC Midtjylland i nærheden af deres hjem, må skyde en hvid pil efter den drøm.
Pokalkampen er nemlig – efter anmodning fra Hillerød selv – blevet flyttet fra nordsjællandernes hjemmebane til MCH Arena i det midtjyske. Med kampstart klokken 17 om en uge, så siger det sig selv, at man skal tage tidligt fri fra arbejde, hvis man som Hillerød-fan vil støtte klubben mod de forsvarende danske mestre.
Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.
Jackie RasmussenDirektør, Hillerød Fodbold
Det er en historie, som går igen hvert år, at kampene flyttes, men i dette tilfælde er der en helt særlig forklaring, for hvorfor spilles kampen ikke bare på Right to Dream Park, hvor Hillerød i længere tid har spillet sine hjemmekampe, mens man venter på, at hjemmebanen i Hillerød er færdig? Det giver klubbens direktør Jackie Rasmussen en forklaring på.
– Vi kan stadig ikke afvikle vores kampe på vores hjemmebane i Hillerød, og det medfører nogle udfordringer. Der er ekstremt stort ressourcetræk på banen på Right to Dream Park, og vi er så heldige at have et rigtig godt samarbejde med FC Nordsjælland på nuværende tidspunkt, men vi er også nødt til at forholde os til, at de også har aktiviteter, der skal afvikles.
– Vi er nødt til at være forstående overfor, at de selvfølgelig skal bruge banen, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Der er et stort træningspres på Right to Dream Park sådan en hverdagsaften, hvor banen både bruges af FC Nordsjælland, men også Farum Boldklub.
Han påpeger, at det ikke bare er ligetil at finde et andet sted på Sjælland at afvikle kampen, hvilket eksempelvis kunne være i Slagelse eller i Helsingør. Det kræver frivillige og medarbejdere, der kan hjælpe, og så kan man ikke bare "flytte rundt som en nomadeklub". Det er nødvendigt at se realistisk på det.
En lukket klub
Til gengæld er han træt af, at man ikke får lov til bare at afvikle en enkelt pokalkamp på hjemmebanen i Hillerød. Årsagen er, at stadion ikke er godkendt til at spille i NordicBet Ligaen, og de regler følger med ind i pokalturneringen. Derfor kan Hillerød ikke gentage den store oplevelse, som man havde for fem år siden, da man mødte FC København med eksempelvis Nicklas Bendtner på holdet i pokalturneringen.
– Det er ikke meget hjælp, vi møder i forhold til åbninger for de her ting. Det er lidt paradoksalt, at man ikke kan afvikle bare en enkelt pokalkamp på hjemmebane, også for at give noget tilbage. Nu er det andet år, vi spiller ude, men det er en lukket klub, for at sige det mildt, at komme ind i.
Det er Divisionsforeningens krav, som Hillerøds hjemmebane ikke lever op til, og noget hænger bare ikke sammen, mener direktøren. For klubberne kan kun få et års stadiondispensation, men det er fuldstændig urealistisk at tro, at man kan finde løsninger inden for sådan en kort tidsramme, når der også skal lokalplaner ind over, ligesom stadionet også skal bygges.
– Et års indløb, det vil sige et års dispensation, for de regler, det er der ikke nogle klubber eller kommuner, der kan nå inden for den periode. Det giver ikke mening nogle steder, i og med det kan tage helt op til halvandet år at få en lokalplan igennem, siger han og slutter:
– Lige her spiller reglerne fuldstændig fallit og fordrer i hvert fald ikke, at der er nogle af de små klubber, der kommer op igennem systemet, der har en mulighed for at overraske lidt i fodbolddanmark.
Fordi Hillerød tilbage i 2019 var et 2. divisionshold, som mødte FC København, så var det andre regler, som gjaldt på det tidspunkt, hvorfor man altså kunne invitere til fodboldfest på hjemmebane dengang.
For et år siden blev Lyngby endestationen, men der spillede man kampen på Right to Dream Park. Det kan ikke lade sig gøre i denne omgang.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber