Selve starten på de to mest pinefulde fodboldtimer i mit liv var en anelse kaotisk, da mit forsinkede IC3-tog fra København rullede ind på Randers banegård godt 20 minutter før kickoff, hvorefter jeg – i bedste Carsten Fredgaard-stil – sprintede ud til taxaernes holdeplads for at finde en vogn, der kunne transportere mig de ganske få hundrede meter hen til randrusianernes nye stolthed, Essex Park.
Stakåndet ankom jeg tidsnok til lige at kunne nå at tage del i presseområdets “goder”, men da Essex Park var under ombygning, måtte den fremmødte presse tage til takke med yderst beskedne kår, der bestod i et par gamle slidte træborde overdækket af en gang presenning og vådt og tørt begrænsede sig til halvtørre småkager og lunken kaffe.
Men nu var det jo også fodbolden jeg var der for. Tilmed topopgøret i 1. division mellem Randers FC og Vejle Boldklub – de to oprykningsaspiranter.
Men desværre var spillet på banen – meget diplomatisk sagt – ikke en disse bedre end kaffen og småkagerne og selvom jeg har set mange dårlige fodboldkampe – hvilket man har gjort, hvis man fulgte Esbjerg fB i starten af halvfemserne – så har jeg aldrig set en kamp, der var så dårlig som den her. Hvis det her var det ypperste, de bedste af de næstbedste kunne præstere, priste jeg mig lykkelig for, at jeg ikke havde valgt at bruge mere tid på 1. divisionsfodbold. Der var stort set ingen chancer i kampen og de der var, opstod pga. tåbeligheder i de to holds forsvar, men da angriberne ramte et tilsvarende niveau, stod på måltavlen stadig på 0-0, da 90 pinefulde minutter var overstået. Antallet af afleveringer, der var havnet hos den rigtige modtager, kunne groft sagt tælles på to par hænder og kreativitet var ikke en by på Djursland, var min konklusion efter kampen, hvor jeg skulle producere en to siders reportage om miseren. Reportagen blev stort set klistret til med lige så mange mindre pæne ord som denne beretning, hvor jeg satte et meget stort spørgsmålstegn ved, om de to mandskaber ville kunne klare sig i tilfælde af oprykning til SAS Ligaen “Randers i røven, I kan Randers i røven,” sang de medrejsende Vejle-fans efter kampen. Jeg var næsten tilbøjelig til at give dem ret.
Det store spørgsmålstegn har begge mandskaber allerede besvaret efter en halv sæson i ligaen, og jeg kan nu i bagklogskabens klare lys se, at jeg muligvis ikke gav Randers-spillerne helt den kredit, de fortjente, da jeg i min harmdirrende vrede over at have spildt min søndag vurderede de to holds muligheder. Hvorimod Vejle har fået det akkurat som så svært, som jeg regnede med.
Men nok selvkritik og skulderklapperi. Samtidig var turen til Randers nemlig også mindeværdig i den forstand, at jeg havde to af de mest mærkværdige interviews, jeg har oplevet. Da jeg efter kampen fik Randers-træner Lars Olsen i tale, virkede han som en mand, der tydeligvis var tilfreds med, at den nationale presse havde fået øjnene op for hans mandskab, hvorfor de første ti minutter af interviewet var ganske hyggeligt og han svarede lystigt på mine spørgsmål. Men da hr. Olsen fik færden af, hvor jeg gerne ville hen og hvad jeg havde tænkt mig at nedfælde på papiret, var det slut med hyggesnakken, hvorfor jeg i interviewets sidste ti minutter kunne notere enstavelses svar på min notesblok. Olsens kollega og konkurrent i Vejle, Kim Poulsen, leverede samtidig et af de mest mystiske svar, jeg har været udsat for, da han på mit spørgsmål om, hvorvidt Vejle ikke havde stærkt brug for forstærkninger, hvis de rykkede op, leverede denne replik:
“Hvis og hvis. Hvis min tante havde en tissemand, ville hun være min onkel,” og dermed effektivt lukkede munden på mig i mine gentagne forsøg på at få ham til at forholde sig til spørgsmålet.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Her kan du se FC København mod Viborg FF
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL