Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

FCK-ekspert har ikke set noget lignende som den Jordan Larsson-historie, der onsdag aften er kommet ud.



En opsigtsvækkende nyhed har ramt FC København-lejren et døgn inden, at holdet skal spille en vigtig kamp på udebane i Ungarn mod Deberecen.

Jordan Larsson har nægtet at rejse med til kampen, hvor han ellers ifølge Tipsbladets oplysninger skulle være startet inde.

Svenskeren har længe været på vej til Al-Ettifaq i Saudi-Arabien, og det er den transfer, der har fået Jordan Larsson til at blive væk fra kampen i Ungarn, selv om han har fået spilletid i de seneste to FCK-opgør.

David E. Bastian-Møller, der er redaktør og grundlægger af FCK-fanmediet Copenhagen Sundays, befinder sig lige nu i Ungarn for at dække morgendagens kamp. Han lægger ikke skjul på, at han er forbavset over, hvordan situationen med Jordan Larsson har udviklet sig.

– Jeg synes sgu, det er lidt spektakulært, siger David E. Bastian-Møller til Tipsbladet og fortsætter:

– Jordan Larsson stod i Mixed Zone i Silkeborg i søndags og sagde, at han var klar til at spille, hvis FCK havde brug for ham. Det var før, han havde afklaring med den her klub, men som jeg hører det, er der nu kommet en form for afklaring – og så vælger han at blive væk. Jeg kan ikke mindes, at jeg har hørt noget lignende.

– Jeg synes, det er en ret vild historie.

Han fastslår, at Jordan Larssons ageren ikke kan tolkes som andet end en egoistisk handling.

– Jeg synes, det viser, at når alt kommer til alt, tænker spillerne på sig selv, og nu klinger det jo hult, at han for under en uge siden stod og sagde, at han var klar, når FCK kaldte. Når sådan en handel, som han har gået og vente længe på, rykker tæt på, træder egoismen ind, og det kan man måske godt forstå. Der tænker han mere på sig selv end på FCK, siger David E. Bastian-Møller.

Hvad gør det her ved hans eftermæle set med dine øjne?

– Der er en tendens til, at folk ret hurtig bliver færdige med selv store spillere, og når de så får sådan en afsked, som Jordan nu får, tror jeg, der er en vis risiko for, at folk tænker “af sted med dig” og glemmer hans mange positive meritter.

Kan han komme tilbage og spille kampe for FC København?

– Det er svært at forestille sig. Han har nok spillet sin sidste kamp, lyder det fra Copenhagen Sundays-redaktøren.

FC København – uden Jordan Larsson – møder Debrecen torsdag klokken 19.00.





På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge




LIVE

TransferLIVE: Newcastle på rov i Man City?

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

Afslører: Makienok deltager i realityprogram

Her er German Onugkhas nye klub

Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil



LIVE

Superliga-LIVE: De viser AGF mod Benfica

‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara

Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom

Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid

Derfor kollapsede Jamal Musiala igen

Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rosenborg køber historisk dyr Chiakha

Dansker talte med Højlund inden transfer

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Forstår frustration over langvarig Man City-sag

AGF snydt for ny profil

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jamal Sudais

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Bekymrende, Brøndby – men nøj, han er for vild!

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

Diant Ramaj: ‘Håber ikke det sker igen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.