Real Madrid-ikon: Derfor blev Beckham bedre til portugisisk end spansk

I Real Madrids omklædningsrum var det i ‘Galacticos’-dagene et krav, at man talte spansk i omklædningsrummet. Engelske David Beckham havde dog tendens til at tale portugisisk i stedet.



Roberto Carlos spillede for Real Madrid i 11 år, og brasilianeren var således også i klubben i starten af nullerne, hvor stjerner som Ronaldo, Zidane, Beckham, Figo og Raúl optrådte for klubben.

Ifølge den tidligere venstreback var der dog ikke problemer med store egoer i truppen, selvom flere af verdens største spillere altså var samlet i samme omklædningsrum. 

– Vi havde en utrolig atmosfære i klubben. Selvom der var kæmpe spillere i klubben, så var der bare tale om en gruppe glimrende mennesker, som arbejdede i det samme arbejedsmiljø. Vi var alle rigtigt gode venner, og det er vi stadig, lyder det ifølge Goal fra Roberto Carlos.

– Det var spektakulært. Real Madrid er større end egoer. Klubben er kæmpestor, og kulturen i klubben var så gennemført, at vi var i stand til at hente kæmpestore spillere. Derefter var det op til spillerne at tilpasse sig til kulturen i klubben, ikke den anden vej rundt.

Blev venner med brasilianere
Ifølge Roberto Carlos var det påkrævet, at man talte spansk i omklædningsrummet, hvilket næsten alle efterlevede. Kun engelske David Beckham brød reglen.

– Alle skulle tale spansk i omklædningsrummet. Den eneste, der besluttede sig for at tale mere portugisisk end spansk var Beckham, for han nægtede altid at forlade mit hus. Han var tætte venner med Ronaldo og mig, så han endte med at tale bedre portugisisk end spansk.





– Derfor fyrer vi Thomasberg




LIVE

TransferLIVE: Forlader Danmark

Conrad Harder får argentinsk chef

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Her kan du se Argentina mod Østrig

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Københavns talenter gør rent bord

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Norge mod Senegal

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Et skridt tættere Englands største stadion

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Derfor trækker stor dansk transfer ud