Real Madrid-ikon: Derfor blev Beckham bedre til portugisisk end spansk

I Real Madrids omklædningsrum var det i ‘Galacticos’-dagene et krav, at man talte spansk i omklædningsrummet. Engelske David Beckham havde dog tendens til at tale portugisisk i stedet.



Roberto Carlos spillede for Real Madrid i 11 år, og brasilianeren var således også i klubben i starten af nullerne, hvor stjerner som Ronaldo, Zidane, Beckham, Figo og Raúl optrådte for klubben.

Ifølge den tidligere venstreback var der dog ikke problemer med store egoer i truppen, selvom flere af verdens største spillere altså var samlet i samme omklædningsrum. 

– Vi havde en utrolig atmosfære i klubben. Selvom der var kæmpe spillere i klubben, så var der bare tale om en gruppe glimrende mennesker, som arbejdede i det samme arbejedsmiljø. Vi var alle rigtigt gode venner, og det er vi stadig, lyder det ifølge Goal fra Roberto Carlos.

– Det var spektakulært. Real Madrid er større end egoer. Klubben er kæmpestor, og kulturen i klubben var så gennemført, at vi var i stand til at hente kæmpestore spillere. Derefter var det op til spillerne at tilpasse sig til kulturen i klubben, ikke den anden vej rundt.

Blev venner med brasilianere
Ifølge Roberto Carlos var det påkrævet, at man talte spansk i omklædningsrummet, hvilket næsten alle efterlevede. Kun engelske David Beckham brød reglen.

– Alle skulle tale spansk i omklædningsrummet. Den eneste, der besluttede sig for at tale mere portugisisk end spansk var Beckham, for han nægtede altid at forlade mit hus. Han var tætte venner med Ronaldo og mig, så han endte med at tale bedre portugisisk end spansk.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Det var en af de værste dage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Liverpool – Chelsea

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!