FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Kampene falder i øjeblikket som perler på en snor, hvor den ene er mere afgørende end den anden.
Torsdag gælder det første pokalsemifinale for FC København mod Viborg FF, mens Jacob Neestrups tropper tre dage senere brager sammen med ærkerivalerne Brøndby IF i en hæsblæsende kamp i toppen af Superligaen.
Mange minutter på få dage kræver en bred trup og tanker omkring load, fortæller Jacob Neestrup efter onsdagens træning på Frederiksberg.
– Man gør sig sine overvejelser, men det vigtigste er også at holde fokus på den næste kamp. Vi sørgede også for at have vores fokus på AGF-kampen, som var den første af fem kampe meget tæt på hinanden. Vi har gjort os forskellige tanker om den periode, som kommer, men det er også dynamisk, og der kan ske uforudsete ting, så vi har gjort os vores overvejelser, men fokus er på kampen torsdag.
Eksempelvis er Thomas Delaney blevet doseret i det tætpakkede program, mens skader også har ramt flere af holdets profiler – herunder Mohamed Elyounoussi, som der ikke er en konkret tidshorisont på.
– Jeg har sagt, at det selvfølgelig er meget vigtigt, at vi har vores bedste spillere til rådighed i det her mesterskabsspil, så vi kan stille det bedste hold. Dem har vi ikke haft til rådighed endnu på samme tid. Uanset om det er Birger, Kevin eller Elyounoussi, gør vi alt, hvad vi kan for at få dem tilbage hurtigst muligt.
Andre spillere er blevet helt fravalgt, som eksempelvis Rasmus Falk, der ellers er tilbage i fulde omdrejninger.
– Jeg sætter udelukkende holdet efter min sportslige vurdering. Det gør jeg uanset anciennitet. Jeg kan godt forstå spørgsmålet, fordi det er en meget markant spiller gennem rigtig mange år i FC København. Jeg vil ikke udelukke, at han kan spille en rolle i de næste kampe. Tingene kan gå rigtig hurtigt, men jeg skal først og fremmest være ærlig overfor mig selv, og den analyse jeg laver i forhold til hvilke spillere, der er det rigtige match i den kamp, vi skal spille.
– Forleden var det Lukas og Delaney. Det har også været Delaney og Froholdt og Froholdt og Clem. Det hører også med til historien, at der er mange andre dygtige midtbanespillere i FC København, og der har andre spillet på det seneste, selvom Falk er en af de mange dygtige midtbanespillere, vi har. Lige nu spiller vi med to af gangen, og det er de til og fravalg, jeg laver.
Har Rasmus Falk en fremtid i FCK?
0 Votes
En spiller som til gengæld er ved finde sit niveau igen og bliver betroet en større og større rolle er Elias Achouri, der ganske vist afsonede karantæne mod AGF, men ellers har vist sig afgørende med mål og assister på det seneste.
– Jeg er på rette vej, og det tror jeg, at alle andre også kan se. Jeg skal bare blive ved med at arbejde hårdt, og så skal det nok komme. Jeg tvivler aldrig på mig selv. Selvom jeg var i en svær periode, vidste jeg, at jeg ville komme tilbage, og det er jeg nu. Jeg skal bare bevare mit fokus, siger tuneseren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Men udover at være på rette vej, har Achouri også nogle ting i sit spil, som han forsøger at lægge fra sig. Karantænen imod AGF var nemlig udløst af et gult kort på grund af frustrationer.
– Det er et område, som jeg fokuserer på. Jeg skal stoppe med at vise mine frustrationer på den måde, for det er en svaghed. Modstanderne udnytter det også, så jeg skal være mere moden, rolig og kontrolleret i mine følelser. Jeg tager det omvendt også som et kompliment, fordi jeg husker mig selv på, at hvis det er deres måde at stoppe mig på, så gør jeg noget rigtigt.
– Siden sidste sæson har det været et fokuspunkt. Jeg har haft rigtig mange samtaler med Nees om det. Han står bag mig, men kan ikke lide den slags attitude. Han ved, hvornår det begynder at gå galt, og følelserne tager over, så det er noget, jeg skal forbedre.
Nu glæder kantspilleren sig imidlertid til de kommende kampe, hvor en pokalfinale og kampen om guldet er på højkant.

LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
MEDIE