Torsdag var en trist aften for dansk fodbold.
Danmark faldt nemlig ud af top 15 på UEFA's koefficientliste. En plads i top 15 er vigtig, fordi Danmark dermed vil få fem Europa-givende-pladser fremadrettet.
Sådan er billedet ikke lige nu, da FC Midtjylland ikke skrabede point sammen til det samlede regnskab efter 0-2 mod FCSB. FC København hentede et enkelt point til Danmarks koefficientliste med uafgjort mod Istanbul Basaksehir.
Pointet skal dog deles i fire, da det er antallet af danske hold, som har spillet i Europa i denne sæson. Foruden FCK og FCM deltog Brøndby IF og Silkeborg IF, men her blev kvalifikationen endestationen.
Dermed kan Danmark med FCK's uafgjorte lægge 0.250 point til pointhøsten på 4.500, som man har skrabet sammen i denne sæson. Det giver en pointhøst på 4.750 for denne sæson.
UEFA's koefficientliste er dog skruet sådan sammen, at man lægger point sammen for de seneste fire sæsoner inklusiv den igangværende.
Det giver Danmark en samlet pointhøst på 31.075 og en plads som nummer 16. på UEFA's koefficientliste. Schweiz på 15.-pladsen har 31.175 point og har tre hold tilbage i Europas turneringer.
Se stillingen her:

Der er dog mange kampe tilbage af Europas turneringer, hvor FC København og FC Midtjylland kan skrabe yderligere point sammen til Danmarks koefficient.
Og her vil en plads i top 15 være et klart mål, da det giver fem pladser i Europa. Fra den kommende sæson vil Danmark dog kun være garanteret fire pladser.
Det var ellers meget tæt på, at Danmark ville havne i top 15 og dermed få fem pladser i 2025/2026-sæsonen, men fordi Olympiakos gik hele vejen og vandt Conference League, blev man overhalet af Grækenland.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
DAGENS SPILFORSLAG
Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
AC Milan kigger på dansker
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED