Torsdag var en trist aften for dansk fodbold.
Danmark faldt nemlig ud af top 15 på UEFA's koefficientliste. En plads i top 15 er vigtig, fordi Danmark dermed vil få fem Europa-givende-pladser fremadrettet.
Sådan er billedet ikke lige nu, da FC Midtjylland ikke skrabede point sammen til det samlede regnskab efter 0-2 mod FCSB. FC København hentede et enkelt point til Danmarks koefficientliste med uafgjort mod Istanbul Basaksehir.
Pointet skal dog deles i fire, da det er antallet af danske hold, som har spillet i Europa i denne sæson. Foruden FCK og FCM deltog Brøndby IF og Silkeborg IF, men her blev kvalifikationen endestationen.
Dermed kan Danmark med FCK's uafgjorte lægge 0.250 point til pointhøsten på 4.500, som man har skrabet sammen i denne sæson. Det giver en pointhøst på 4.750 for denne sæson.
UEFA's koefficientliste er dog skruet sådan sammen, at man lægger point sammen for de seneste fire sæsoner inklusiv den igangværende.
Det giver Danmark en samlet pointhøst på 31.075 og en plads som nummer 16. på UEFA's koefficientliste. Schweiz på 15.-pladsen har 31.175 point og har tre hold tilbage i Europas turneringer.
Se stillingen her:

Der er dog mange kampe tilbage af Europas turneringer, hvor FC København og FC Midtjylland kan skrabe yderligere point sammen til Danmarks koefficient.
Og her vil en plads i top 15 være et klart mål, da det giver fem pladser i Europa. Fra den kommende sæson vil Danmark dog kun være garanteret fire pladser.
Det var ellers meget tæt på, at Danmark ville havne i top 15 og dermed få fem pladser i 2025/2026-sæsonen, men fordi Olympiakos gik hele vejen og vandt Conference League, blev man overhalet af Grækenland.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Colombia – Ghana
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
Forstår intet af Bisseck-beslutning
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen