Torsdag var en trist aften for dansk fodbold.
Danmark faldt nemlig ud af top 15 på UEFA's koefficientliste. En plads i top 15 er vigtig, fordi Danmark dermed vil få fem Europa-givende-pladser fremadrettet.
Sådan er billedet ikke lige nu, da FC Midtjylland ikke skrabede point sammen til det samlede regnskab efter 0-2 mod FCSB. FC København hentede et enkelt point til Danmarks koefficientliste med uafgjort mod Istanbul Basaksehir.
Pointet skal dog deles i fire, da det er antallet af danske hold, som har spillet i Europa i denne sæson. Foruden FCK og FCM deltog Brøndby IF og Silkeborg IF, men her blev kvalifikationen endestationen.
Dermed kan Danmark med FCK's uafgjorte lægge 0.250 point til pointhøsten på 4.500, som man har skrabet sammen i denne sæson. Det giver en pointhøst på 4.750 for denne sæson.
UEFA's koefficientliste er dog skruet sådan sammen, at man lægger point sammen for de seneste fire sæsoner inklusiv den igangværende.
Det giver Danmark en samlet pointhøst på 31.075 og en plads som nummer 16. på UEFA's koefficientliste. Schweiz på 15.-pladsen har 31.175 point og har tre hold tilbage i Europas turneringer.
Se stillingen her:

Der er dog mange kampe tilbage af Europas turneringer, hvor FC København og FC Midtjylland kan skrabe yderligere point sammen til Danmarks koefficient.
Og her vil en plads i top 15 være et klart mål, da det giver fem pladser i Europa. Fra den kommende sæson vil Danmark dog kun være garanteret fire pladser.
Det var ellers meget tæt på, at Danmark ville havne i top 15 og dermed få fem pladser i 2025/2026-sæsonen, men fordi Olympiakos gik hele vejen og vandt Conference League, blev man overhalet af Grækenland.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT
England – Ghana
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien
MEDIE