Rigtig trist aften for dansk fodbold

Torsdagens resultater i Europa betyder, at Danmark falder ud af top 15 på UEFA's koefficientliste.



Torsdag var en trist aften for dansk fodbold.

Danmark faldt nemlig ud af top 15 på UEFA's koefficientliste. En plads i top 15 er vigtig, fordi Danmark dermed vil få fem Europa-givende-pladser fremadrettet.

Sådan er billedet ikke lige nu, da FC Midtjylland ikke skrabede point sammen til det samlede regnskab efter 0-2 mod FCSB. FC København hentede et enkelt point til Danmarks koefficientliste med uafgjort mod Istanbul Basaksehir.

Pointet skal dog deles i fire, da det er antallet af danske hold, som har spillet i Europa i denne sæson. Foruden FCK og FCM deltog Brøndby IF og Silkeborg IF, men her blev kvalifikationen endestationen.

Dermed kan Danmark med FCK's uafgjorte lægge 0.250 point til pointhøsten på 4.500, som man har skrabet sammen i denne sæson. Det giver en pointhøst på 4.750 for denne sæson.

UEFA's koefficientliste er dog skruet sådan sammen, at man lægger point sammen for de seneste fire sæsoner inklusiv den igangværende.

Det giver Danmark en samlet pointhøst på 31.075 og en plads som nummer 16. på UEFA's koefficientliste. Schweiz på 15.-pladsen har 31.175 point og har tre hold tilbage i Europas turneringer.

Se stillingen her:
282633

Foto: Kassiesa.

Der er dog mange kampe tilbage af Europas turneringer, hvor FC København og FC Midtjylland kan skrabe yderligere point sammen til Danmarks koefficient.

Og her vil en plads i top 15 være et klart mål, da det giver fem pladser i Europa. Fra den kommende sæson vil Danmark dog kun være garanteret fire pladser.

Det var ellers meget tæt på, at Danmark ville havne i top 15 og dermed få fem pladser i 2025/2026-sæsonen, men fordi Olympiakos gik hele vejen og vandt Conference League, blev man overhalet af Grækenland.





Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

LIVE: Stopper karrieren

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked