Rigtig trist aften for dansk fodbold

Torsdagens resultater i Europa betyder, at Danmark falder ud af top 15 på UEFA's koefficientliste.



Torsdag var en trist aften for dansk fodbold.

Danmark faldt nemlig ud af top 15 på UEFA's koefficientliste. En plads i top 15 er vigtig, fordi Danmark dermed vil få fem Europa-givende-pladser fremadrettet.

Sådan er billedet ikke lige nu, da FC Midtjylland ikke skrabede point sammen til det samlede regnskab efter 0-2 mod FCSB. FC København hentede et enkelt point til Danmarks koefficientliste med uafgjort mod Istanbul Basaksehir.

Pointet skal dog deles i fire, da det er antallet af danske hold, som har spillet i Europa i denne sæson. Foruden FCK og FCM deltog Brøndby IF og Silkeborg IF, men her blev kvalifikationen endestationen.

Dermed kan Danmark med FCK's uafgjorte lægge 0.250 point til pointhøsten på 4.500, som man har skrabet sammen i denne sæson. Det giver en pointhøst på 4.750 for denne sæson.

UEFA's koefficientliste er dog skruet sådan sammen, at man lægger point sammen for de seneste fire sæsoner inklusiv den igangværende.

Det giver Danmark en samlet pointhøst på 31.075 og en plads som nummer 16. på UEFA's koefficientliste. Schweiz på 15.-pladsen har 31.175 point og har tre hold tilbage i Europas turneringer.

Se stillingen her:
282633

Foto: Kassiesa.

Der er dog mange kampe tilbage af Europas turneringer, hvor FC København og FC Midtjylland kan skrabe yderligere point sammen til Danmarks koefficient.

Og her vil en plads i top 15 være et klart mål, da det giver fem pladser i Europa. Fra den kommende sæson vil Danmark dog kun være garanteret fire pladser.

Det var ellers meget tæt på, at Danmark ville havne i top 15 og dermed få fem pladser i 2025/2026-sæsonen, men fordi Olympiakos gik hele vejen og vandt Conference League, blev man overhalet af Grækenland.





Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Napoli-chok på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

AGF jagter hollandsk talent

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen