Rigtig trist aften for dansk fodbold

Torsdagens resultater i Europa betyder, at Danmark falder ud af top 15 på UEFA's koefficientliste.



Torsdag var en trist aften for dansk fodbold.

Danmark faldt nemlig ud af top 15 på UEFA's koefficientliste. En plads i top 15 er vigtig, fordi Danmark dermed vil få fem Europa-givende-pladser fremadrettet.

Sådan er billedet ikke lige nu, da FC Midtjylland ikke skrabede point sammen til det samlede regnskab efter 0-2 mod FCSB. FC København hentede et enkelt point til Danmarks koefficientliste med uafgjort mod Istanbul Basaksehir.

Pointet skal dog deles i fire, da det er antallet af danske hold, som har spillet i Europa i denne sæson. Foruden FCK og FCM deltog Brøndby IF og Silkeborg IF, men her blev kvalifikationen endestationen.

Dermed kan Danmark med FCK's uafgjorte lægge 0.250 point til pointhøsten på 4.500, som man har skrabet sammen i denne sæson. Det giver en pointhøst på 4.750 for denne sæson.

UEFA's koefficientliste er dog skruet sådan sammen, at man lægger point sammen for de seneste fire sæsoner inklusiv den igangværende.

Det giver Danmark en samlet pointhøst på 31.075 og en plads som nummer 16. på UEFA's koefficientliste. Schweiz på 15.-pladsen har 31.175 point og har tre hold tilbage i Europas turneringer.

Se stillingen her:
282633

Foto: Kassiesa.

Der er dog mange kampe tilbage af Europas turneringer, hvor FC København og FC Midtjylland kan skrabe yderligere point sammen til Danmarks koefficient.

Og her vil en plads i top 15 være et klart mål, da det giver fem pladser i Europa. Fra den kommende sæson vil Danmark dog kun være garanteret fire pladser.

Det var ellers meget tæt på, at Danmark ville havne i top 15 og dermed få fem pladser i 2025/2026-sæsonen, men fordi Olympiakos gik hele vejen og vandt Conference League, blev man overhalet af Grækenland.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Færdig: Nu er han rejst til København

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Neymar er tilbage

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff