Robert Skov: ‘Jeg er totalt glad på hans vegne’

Robert Skov glæder sig til at bytte trøje med vennen Andreas Albers.



For nyligt tikkede der en SMS ind på Robert Skovs telefon. Afsenderen var hans tidligere holdkammerat i Silkeborg IF Andreas Albers.

34-årige Albers tørner ud for FC St. Pauli, som 30. august mødte Union Berlin i Bundesligaen – selvsamme Union Berlin, der nu har Robert Skov på lønningslisten. Det havde hovedstadsklubben dog ikke i slutningen af august, og dermed missede de to gamle SIF-drenge et møde med hinanden.

Det var det faktum, der fik Andreas Albers til tasterne.

– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, forklarede Albers med et glimt i øjet til Tipsbladet i sidste uge.

Robert Skov modtog SMS'en med et smil.

– Vi må bytte trøjer næste gang, vi ser hinanden – jeg vil jo også gerne have hans trøje, fastslår Skov.

Han har fulgt sin tidligere holdkammerat tæt gennem årene, og han lægger ikke skjul på, at han er meget imponeret over, hvad Andreas Albers har opnået i tysk fodbold.

– Andreas har gjort det rigtig godt, og jeg har kæmpe respekt for den vej, han har taget. Vi spillede sammen i Silkeborg, hvor han også bombede derudaf, så der er ingen tvivl om, at han kan lave mål. Han kommer også til at lave mål i Bundesligaen, det er jeg ikke et sekund i tvivl om, siger Robert Skov.

I interviewet med Tipsbladet giver Andreas Albers udtryk for, at det bestemt ikke stod skrevet i stjernerne, at han skulle blive Bundesliga-spiller. Anderledes forholder det sig med Robert Skov, som ifølge Albers alle dage har haft Bundesliga-potentiale.

Robert Skov ser det ikke helt på samme måde.

– Jeg ved ikke, om jeg er overrasket, for jeg tror på alle fodboldspilleres vegne, at mulighederne er foran dig, hvis du er villig til at arbejde hårdt. Man må bare sige, at det har Andreas gjort.

– Han skiftede til en klub i 2. Bundesligaen i stedet for at blive i Danmark og måske spille for forskellige klubber. Nu har han skabt sig et navn i Tyskland, og jeg er totalt glad på hans vegne, siger Robert Skov til Tipsbladet.

I sidste uge af januar tørner FC St. Pauli og Union Berlin atter sammen i Bundesligaen, og her kan de to gamle SIF-kammerater endelig få byttet trøjer. 





Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs




LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges