For nyligt tikkede der en SMS ind på Robert Skovs telefon. Afsenderen var hans tidligere holdkammerat i Silkeborg IF Andreas Albers.
34-årige Albers tørner ud for FC St. Pauli, som 30. august mødte Union Berlin i Bundesligaen – selvsamme Union Berlin, der nu har Robert Skov på lønningslisten. Det havde hovedstadsklubben dog ikke i slutningen af august, og dermed missede de to gamle SIF-drenge et møde med hinanden.
Det var det faktum, der fik Andreas Albers til tasterne.
– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, forklarede Albers med et glimt i øjet til Tipsbladet i sidste uge.
Robert Skov modtog SMS'en med et smil.
– Vi må bytte trøjer næste gang, vi ser hinanden – jeg vil jo også gerne have hans trøje, fastslår Skov.
Han har fulgt sin tidligere holdkammerat tæt gennem årene, og han lægger ikke skjul på, at han er meget imponeret over, hvad Andreas Albers har opnået i tysk fodbold.
– Andreas har gjort det rigtig godt, og jeg har kæmpe respekt for den vej, han har taget. Vi spillede sammen i Silkeborg, hvor han også bombede derudaf, så der er ingen tvivl om, at han kan lave mål. Han kommer også til at lave mål i Bundesligaen, det er jeg ikke et sekund i tvivl om, siger Robert Skov.
I interviewet med Tipsbladet giver Andreas Albers udtryk for, at det bestemt ikke stod skrevet i stjernerne, at han skulle blive Bundesliga-spiller. Anderledes forholder det sig med Robert Skov, som ifølge Albers alle dage har haft Bundesliga-potentiale.
Robert Skov ser det ikke helt på samme måde.
– Jeg ved ikke, om jeg er overrasket, for jeg tror på alle fodboldspilleres vegne, at mulighederne er foran dig, hvis du er villig til at arbejde hårdt. Man må bare sige, at det har Andreas gjort.
– Han skiftede til en klub i 2. Bundesligaen i stedet for at blive i Danmark og måske spille for forskellige klubber. Nu har han skabt sig et navn i Tyskland, og jeg er totalt glad på hans vegne, siger Robert Skov til Tipsbladet.
I sidste uge af januar tørner FC St. Pauli og Union Berlin atter sammen i Bundesligaen, og her kan de to gamle SIF-kammerater endelig få byttet trøjer.
LIVE
TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes