For nyligt tikkede der en SMS ind på Robert Skovs telefon. Afsenderen var hans tidligere holdkammerat i Silkeborg IF Andreas Albers.
34-årige Albers tørner ud for FC St. Pauli, som 30. august mødte Union Berlin i Bundesligaen – selvsamme Union Berlin, der nu har Robert Skov på lønningslisten. Det havde hovedstadsklubben dog ikke i slutningen af august, og dermed missede de to gamle SIF-drenge et møde med hinanden.
Det var det faktum, der fik Andreas Albers til tasterne.
– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, forklarede Albers med et glimt i øjet til Tipsbladet i sidste uge.
Robert Skov modtog SMS'en med et smil.
– Vi må bytte trøjer næste gang, vi ser hinanden – jeg vil jo også gerne have hans trøje, fastslår Skov.
Han har fulgt sin tidligere holdkammerat tæt gennem årene, og han lægger ikke skjul på, at han er meget imponeret over, hvad Andreas Albers har opnået i tysk fodbold.
– Andreas har gjort det rigtig godt, og jeg har kæmpe respekt for den vej, han har taget. Vi spillede sammen i Silkeborg, hvor han også bombede derudaf, så der er ingen tvivl om, at han kan lave mål. Han kommer også til at lave mål i Bundesligaen, det er jeg ikke et sekund i tvivl om, siger Robert Skov.
I interviewet med Tipsbladet giver Andreas Albers udtryk for, at det bestemt ikke stod skrevet i stjernerne, at han skulle blive Bundesliga-spiller. Anderledes forholder det sig med Robert Skov, som ifølge Albers alle dage har haft Bundesliga-potentiale.
Robert Skov ser det ikke helt på samme måde.
– Jeg ved ikke, om jeg er overrasket, for jeg tror på alle fodboldspilleres vegne, at mulighederne er foran dig, hvis du er villig til at arbejde hårdt. Man må bare sige, at det har Andreas gjort.
– Han skiftede til en klub i 2. Bundesligaen i stedet for at blive i Danmark og måske spille for forskellige klubber. Nu har han skabt sig et navn i Tyskland, og jeg er totalt glad på hans vegne, siger Robert Skov til Tipsbladet.
I sidste uge af januar tørner FC St. Pauli og Union Berlin atter sammen i Bundesligaen, og her kan de to gamle SIF-kammerater endelig få byttet trøjer.
LIVE
LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSKLUSIVT
Ser gode muligheder for FCK-transfer
FC København bekræfter transfer
Forsvarer dansker: Alle ser potentialet
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
TOPNYHED
Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Håkon Evjen i kæmpe nedtur
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede
OPTAKT
Brøndby IF – Lyngby BK
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
‘Man er nødt til at lære af den slags historier’
EKSPERT
– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Føler intet pres fra sin FCM-forgænger
OPTAKT
Randers FC – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – AC Horsens
I angreb: ‘De gør sig selv til grin’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre
Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende
Hvidovre stikker fra Vejle
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
MEDIE