For nyligt tikkede der en SMS ind på Robert Skovs telefon. Afsenderen var hans tidligere holdkammerat i Silkeborg IF Andreas Albers.
34-årige Albers tørner ud for FC St. Pauli, som 30. august mødte Union Berlin i Bundesligaen – selvsamme Union Berlin, der nu har Robert Skov på lønningslisten. Det havde hovedstadsklubben dog ikke i slutningen af august, og dermed missede de to gamle SIF-drenge et møde med hinanden.
Det var det faktum, der fik Andreas Albers til tasterne.
– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, forklarede Albers med et glimt i øjet til Tipsbladet i sidste uge.
Robert Skov modtog SMS'en med et smil.
– Vi må bytte trøjer næste gang, vi ser hinanden – jeg vil jo også gerne have hans trøje, fastslår Skov.
Han har fulgt sin tidligere holdkammerat tæt gennem årene, og han lægger ikke skjul på, at han er meget imponeret over, hvad Andreas Albers har opnået i tysk fodbold.
– Andreas har gjort det rigtig godt, og jeg har kæmpe respekt for den vej, han har taget. Vi spillede sammen i Silkeborg, hvor han også bombede derudaf, så der er ingen tvivl om, at han kan lave mål. Han kommer også til at lave mål i Bundesligaen, det er jeg ikke et sekund i tvivl om, siger Robert Skov.
I interviewet med Tipsbladet giver Andreas Albers udtryk for, at det bestemt ikke stod skrevet i stjernerne, at han skulle blive Bundesliga-spiller. Anderledes forholder det sig med Robert Skov, som ifølge Albers alle dage har haft Bundesliga-potentiale.
Robert Skov ser det ikke helt på samme måde.
– Jeg ved ikke, om jeg er overrasket, for jeg tror på alle fodboldspilleres vegne, at mulighederne er foran dig, hvis du er villig til at arbejde hårdt. Man må bare sige, at det har Andreas gjort.
– Han skiftede til en klub i 2. Bundesligaen i stedet for at blive i Danmark og måske spille for forskellige klubber. Nu har han skabt sig et navn i Tyskland, og jeg er totalt glad på hans vegne, siger Robert Skov til Tipsbladet.
I sidste uge af januar tørner FC St. Pauli og Union Berlin atter sammen i Bundesligaen, og her kan de to gamle SIF-kammerater endelig få byttet trøjer.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER