Robert Skov: ‘Jeg er totalt glad på hans vegne’

Robert Skov glæder sig til at bytte trøje med vennen Andreas Albers.



For nyligt tikkede der en SMS ind på Robert Skovs telefon. Afsenderen var hans tidligere holdkammerat i Silkeborg IF Andreas Albers.

34-årige Albers tørner ud for FC St. Pauli, som 30. august mødte Union Berlin i Bundesligaen – selvsamme Union Berlin, der nu har Robert Skov på lønningslisten. Det havde hovedstadsklubben dog ikke i slutningen af august, og dermed missede de to gamle SIF-drenge et møde med hinanden.

Det var det faktum, der fik Andreas Albers til tasterne.

– Jeg har skrevet til ham, at han skylder mig en Union-trøje, fordi han vælger at skrive under med dem fem dage efter, at vi spillede mod dem. Det, synes jeg, var lidt tarveligt, forklarede Albers med et glimt i øjet til Tipsbladet i sidste uge.

Robert Skov modtog SMS'en med et smil.

– Vi må bytte trøjer næste gang, vi ser hinanden – jeg vil jo også gerne have hans trøje, fastslår Skov.

Han har fulgt sin tidligere holdkammerat tæt gennem årene, og han lægger ikke skjul på, at han er meget imponeret over, hvad Andreas Albers har opnået i tysk fodbold.

– Andreas har gjort det rigtig godt, og jeg har kæmpe respekt for den vej, han har taget. Vi spillede sammen i Silkeborg, hvor han også bombede derudaf, så der er ingen tvivl om, at han kan lave mål. Han kommer også til at lave mål i Bundesligaen, det er jeg ikke et sekund i tvivl om, siger Robert Skov.

I interviewet med Tipsbladet giver Andreas Albers udtryk for, at det bestemt ikke stod skrevet i stjernerne, at han skulle blive Bundesliga-spiller. Anderledes forholder det sig med Robert Skov, som ifølge Albers alle dage har haft Bundesliga-potentiale.

Robert Skov ser det ikke helt på samme måde.

– Jeg ved ikke, om jeg er overrasket, for jeg tror på alle fodboldspilleres vegne, at mulighederne er foran dig, hvis du er villig til at arbejde hårdt. Man må bare sige, at det har Andreas gjort.

– Han skiftede til en klub i 2. Bundesligaen i stedet for at blive i Danmark og måske spille for forskellige klubber. Nu har han skabt sig et navn i Tyskland, og jeg er totalt glad på hans vegne, siger Robert Skov til Tipsbladet.

I sidste uge af januar tørner FC St. Pauli og Union Berlin atter sammen i Bundesligaen, og her kan de to gamle SIF-kammerater endelig få byttet trøjer. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt