Røg i byen efter titel: Har niveau til Superligaen

Dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen er lige blevet estisk mester med Levadia, men nu er han klar til at tage skridtet til Superligaen.



Når man har vundet et mesterskab, skal det fejres med manér. 

Sådan tænkte estiske Levadia i den grad også. 

Det estiske storklub skulle en tur til JK Tammeka Tartu søndag, og det endte i det helt store festfyrværkeri. 

Mesterskabet kom i hus med en 3-0-sejr, og så skulle dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen finde det pæne tøj frem. 

En vild bytur var i vente.

– Det blev fejret. Det tog to en halv time at komme hjem med bus. Efter kampen var der kæmpe champagneflasker, og vi spørjtede ud på hinanden. Vi fik alkohol på vej hjem i bussen. Vi mødtes til noget aftensmad i Tallinn, og bagefter fejrede vi det endnu mere på 'klubben', siger Michael Schjønning-Larsen i et interview med Tipsbladet.

Så det blev en sen bytur?

– Ja. Vi havde kamp lørdag, og vi havde fridage søndag og mandag, så vi mødte bare op til kamp tirsdag uden træning.

For den dansk-estiske back var det en kæmpe forløsning at skrive en titel på cv'et.

– Det er 'long time coming', må man sige, da vi tabte mesterskabet i den sidste kamp i den seneste sæson. Vi skulle kun vinde, men vi spillede uafgjort. Vi fik en gave, som vi ikke tog imod. Det føltes som om, at vi skulle have mesterskabet i et stykke tid, da vi har kæmpet for det hele sæsonen.

– Det var vores eneste mål. Hvis vi ikke blev nummer ét, var det ikke godt nok. At gøre det fire kampe, inden sæsonen er slut, føles bare endnu bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

331229186_1332132167632960_5237263312891201627_n

Foto:Levadia

Niveau til Superligaen
Udover et mesterskab er 23-årige Schjønning-Larsen blevet en del af det estiske A-landshold. 

Og normalt rimer estisk fodbold og Superligaen ikke med hinanden, men det vil den estiske mester gøre op med.

– Jeg tænker, at jeg har større chance for at gøre det nu, da jeg er blevet fast starter på landsholdet. Det er også noget, som jeg skal snakke med min agent om. Min førsteprioritet er at komme til Danmark, og jeg synes, at jeg har niveauet til Superligaen.

Men er det overhovedet realistisk, at du kan komme til Superligaen?

– Jeg synes, at det er realistisk, helt bestemt. Især fordi der var en spiller fra min klub, der røg til Randers (Ernest Agyiri, red.), og jeg synes, at siden jeg er kommet på landsholdet, burde det være nemmere at komme til et andet sted. Jeg ved godt, at den estiske liga ikke er så kendt, men jeg er klar til at tage næste skridt, siger den tidligere AB- og HIK-spiller. 

Lige nu løber hans kontrakt med Levadia til udgangen af 2025.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente