Røg i byen efter titel: Har niveau til Superligaen

Dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen er lige blevet estisk mester med Levadia, men nu er han klar til at tage skridtet til Superligaen.



Når man har vundet et mesterskab, skal det fejres med manér. 

Sådan tænkte estiske Levadia i den grad også. 

Det estiske storklub skulle en tur til JK Tammeka Tartu søndag, og det endte i det helt store festfyrværkeri. 

Mesterskabet kom i hus med en 3-0-sejr, og så skulle dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen finde det pæne tøj frem. 

En vild bytur var i vente.

– Det blev fejret. Det tog to en halv time at komme hjem med bus. Efter kampen var der kæmpe champagneflasker, og vi spørjtede ud på hinanden. Vi fik alkohol på vej hjem i bussen. Vi mødtes til noget aftensmad i Tallinn, og bagefter fejrede vi det endnu mere på 'klubben', siger Michael Schjønning-Larsen i et interview med Tipsbladet.

Så det blev en sen bytur?

– Ja. Vi havde kamp lørdag, og vi havde fridage søndag og mandag, så vi mødte bare op til kamp tirsdag uden træning.

For den dansk-estiske back var det en kæmpe forløsning at skrive en titel på cv'et.

– Det er 'long time coming', må man sige, da vi tabte mesterskabet i den sidste kamp i den seneste sæson. Vi skulle kun vinde, men vi spillede uafgjort. Vi fik en gave, som vi ikke tog imod. Det føltes som om, at vi skulle have mesterskabet i et stykke tid, da vi har kæmpet for det hele sæsonen.

– Det var vores eneste mål. Hvis vi ikke blev nummer ét, var det ikke godt nok. At gøre det fire kampe, inden sæsonen er slut, føles bare endnu bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

331229186_1332132167632960_5237263312891201627_n

Foto:Levadia

Niveau til Superligaen
Udover et mesterskab er 23-årige Schjønning-Larsen blevet en del af det estiske A-landshold. 

Og normalt rimer estisk fodbold og Superligaen ikke med hinanden, men det vil den estiske mester gøre op med.

– Jeg tænker, at jeg har større chance for at gøre det nu, da jeg er blevet fast starter på landsholdet. Det er også noget, som jeg skal snakke med min agent om. Min førsteprioritet er at komme til Danmark, og jeg synes, at jeg har niveauet til Superligaen.

Men er det overhovedet realistisk, at du kan komme til Superligaen?

– Jeg synes, at det er realistisk, helt bestemt. Især fordi der var en spiller fra min klub, der røg til Randers (Ernest Agyiri, red.), og jeg synes, at siden jeg er kommet på landsholdet, burde det være nemmere at komme til et andet sted. Jeg ved godt, at den estiske liga ikke er så kendt, men jeg er klar til at tage næste skridt, siger den tidligere AB- og HIK-spiller. 

Lige nu løber hans kontrakt med Levadia til udgangen af 2025.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

La Roja lukker ned for Les Bleus

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Maxsø træner med i Brøndby

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jess Thorup på vej til denne klub

‘Det er et større problem for os’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

FC København i intense transferforhandlinger