Når man har vundet et mesterskab, skal det fejres med manér.
Sådan tænkte estiske Levadia i den grad også.
Det estiske storklub skulle en tur til JK Tammeka Tartu søndag, og det endte i det helt store festfyrværkeri.
Mesterskabet kom i hus med en 3-0-sejr, og så skulle dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen finde det pæne tøj frem.
En vild bytur var i vente.
– Det blev fejret. Det tog to en halv time at komme hjem med bus. Efter kampen var der kæmpe champagneflasker, og vi spørjtede ud på hinanden. Vi fik alkohol på vej hjem i bussen. Vi mødtes til noget aftensmad i Tallinn, og bagefter fejrede vi det endnu mere på 'klubben', siger Michael Schjønning-Larsen i et interview med Tipsbladet.
Så det blev en sen bytur?
– Ja. Vi havde kamp lørdag, og vi havde fridage søndag og mandag, så vi mødte bare op til kamp tirsdag uden træning.
For den dansk-estiske back var det en kæmpe forløsning at skrive en titel på cv'et.
– Det er 'long time coming', må man sige, da vi tabte mesterskabet i den sidste kamp i den seneste sæson. Vi skulle kun vinde, men vi spillede uafgjort. Vi fik en gave, som vi ikke tog imod. Det føltes som om, at vi skulle have mesterskabet i et stykke tid, da vi har kæmpet for det hele sæsonen.
– Det var vores eneste mål. Hvis vi ikke blev nummer ét, var det ikke godt nok. At gøre det fire kampe, inden sæsonen er slut, føles bare endnu bedre.
Artiklen fortsætter under billedet.

Niveau til Superligaen
Udover et mesterskab er 23-årige Schjønning-Larsen blevet en del af det estiske A-landshold.
Og normalt rimer estisk fodbold og Superligaen ikke med hinanden, men det vil den estiske mester gøre op med.
– Jeg tænker, at jeg har større chance for at gøre det nu, da jeg er blevet fast starter på landsholdet. Det er også noget, som jeg skal snakke med min agent om. Min førsteprioritet er at komme til Danmark, og jeg synes, at jeg har niveauet til Superligaen.
Men er det overhovedet realistisk, at du kan komme til Superligaen?
– Jeg synes, at det er realistisk, helt bestemt. Især fordi der var en spiller fra min klub, der røg til Randers (Ernest Agyiri, red.), og jeg synes, at siden jeg er kommet på landsholdet, burde det være nemmere at komme til et andet sted. Jeg ved godt, at den estiske liga ikke er så kendt, men jeg er klar til at tage næste skridt, siger den tidligere AB- og HIK-spiller.
Lige nu løber hans kontrakt med Levadia til udgangen af 2025.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER