Røg i byen efter titel: Har niveau til Superligaen

Dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen er lige blevet estisk mester med Levadia, men nu er han klar til at tage skridtet til Superligaen.



Når man har vundet et mesterskab, skal det fejres med manér. 

Sådan tænkte estiske Levadia i den grad også. 

Det estiske storklub skulle en tur til JK Tammeka Tartu søndag, og det endte i det helt store festfyrværkeri. 

Mesterskabet kom i hus med en 3-0-sejr, og så skulle dansk-estiske Michael Schjønning-Larsen finde det pæne tøj frem. 

En vild bytur var i vente.

– Det blev fejret. Det tog to en halv time at komme hjem med bus. Efter kampen var der kæmpe champagneflasker, og vi spørjtede ud på hinanden. Vi fik alkohol på vej hjem i bussen. Vi mødtes til noget aftensmad i Tallinn, og bagefter fejrede vi det endnu mere på 'klubben', siger Michael Schjønning-Larsen i et interview med Tipsbladet.

Så det blev en sen bytur?

– Ja. Vi havde kamp lørdag, og vi havde fridage søndag og mandag, så vi mødte bare op til kamp tirsdag uden træning.

For den dansk-estiske back var det en kæmpe forløsning at skrive en titel på cv'et.

– Det er 'long time coming', må man sige, da vi tabte mesterskabet i den sidste kamp i den seneste sæson. Vi skulle kun vinde, men vi spillede uafgjort. Vi fik en gave, som vi ikke tog imod. Det føltes som om, at vi skulle have mesterskabet i et stykke tid, da vi har kæmpet for det hele sæsonen.

– Det var vores eneste mål. Hvis vi ikke blev nummer ét, var det ikke godt nok. At gøre det fire kampe, inden sæsonen er slut, føles bare endnu bedre.

Artiklen fortsætter under billedet.

331229186_1332132167632960_5237263312891201627_n

Foto:Levadia

Niveau til Superligaen
Udover et mesterskab er 23-årige Schjønning-Larsen blevet en del af det estiske A-landshold. 

Og normalt rimer estisk fodbold og Superligaen ikke med hinanden, men det vil den estiske mester gøre op med.

– Jeg tænker, at jeg har større chance for at gøre det nu, da jeg er blevet fast starter på landsholdet. Det er også noget, som jeg skal snakke med min agent om. Min førsteprioritet er at komme til Danmark, og jeg synes, at jeg har niveauet til Superligaen.

Men er det overhovedet realistisk, at du kan komme til Superligaen?

– Jeg synes, at det er realistisk, helt bestemt. Især fordi der var en spiller fra min klub, der røg til Randers (Ernest Agyiri, red.), og jeg synes, at siden jeg er kommet på landsholdet, burde det være nemmere at komme til et andet sted. Jeg ved godt, at den estiske liga ikke er så kendt, men jeg er klar til at tage næste skridt, siger den tidligere AB- og HIK-spiller. 

Lige nu løber hans kontrakt med Levadia til udgangen af 2025.





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp