Rygte: Alexander Zorniger er et emne i schweizisk storklub

Den tidligere Brøndby-træner bliver nævnt som en kandidat til cheftrænertjansen i FC Basel.



Alexander Zorniger er efter sigende en af flere kandidater, der nævnes i forbindelse med cheftrænerjobbet i schweiziske FC Basel. Det skriver nau.ch.

Den tyske cheftræner har stået uden job, siden han blev fyret i Brøndby IF i foråret 2019. Tidligere på sommeren var han sat i forbindelse med jobbet i FC Twente, men det fik han ikke, og nu sættes han altså i forbindelse med FC Basel.

Zorniger er dog ikke det eneste navn, der bliver nævnt i forbindelse med jobbet.

Ifølge nau.ch er FC Basels U21-cheftræner, Alex Frei, favoritten til at erstatte cheftræner Marcel Koller, der har kontraktudløb i denne måned. Men det er ikke alle i klubben, der vil have det.

Den tidligere spiller David Degen, der ejer ti procent af FC Basel, skulle nemlig have et tæt forhold til førnævnte Alex Frei, og det skulle vække bekymring hos klubpræsident Bernhard Burgener. Klubpræsidenten, der ejer 82 procent af klubben, kan derfor nedlægge veto mod en forfremmelse af U21-træneren i denne omgang, skriver mediet.

Derfor er andre navne i spil til cheftrænerjobbet, og det gælder Alexander Zorniger samt den tidligere Schalke-træner Markus Weinzierl og den nuværende Luzern-træner Fabio Celestini.

Situationen gøres ikke mindre kompliceret af, at FC Basel også skal ud og finde en ny sportsdirektør denne sommer. Ruedi Zbinden, der agerede sportsdirektør, er nemlig vendt tilbage til sin tidligere rolle som chefscout.

FC Basel sluttede den forgangne sæson på en tredjeplads i den schweiziske liga. De har ikke vundet ligaen siden 2016/17-sæsonen. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Dame N’Doye scorer nyt job

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-boss med spændende transfermelding

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for