Rygte: Alexander Zorniger er et emne i schweizisk storklub

Den tidligere Brøndby-træner bliver nævnt som en kandidat til cheftrænertjansen i FC Basel.



Alexander Zorniger er efter sigende en af flere kandidater, der nævnes i forbindelse med cheftrænerjobbet i schweiziske FC Basel. Det skriver nau.ch.

Den tyske cheftræner har stået uden job, siden han blev fyret i Brøndby IF i foråret 2019. Tidligere på sommeren var han sat i forbindelse med jobbet i FC Twente, men det fik han ikke, og nu sættes han altså i forbindelse med FC Basel.

Zorniger er dog ikke det eneste navn, der bliver nævnt i forbindelse med jobbet.

Ifølge nau.ch er FC Basels U21-cheftræner, Alex Frei, favoritten til at erstatte cheftræner Marcel Koller, der har kontraktudløb i denne måned. Men det er ikke alle i klubben, der vil have det.

Den tidligere spiller David Degen, der ejer ti procent af FC Basel, skulle nemlig have et tæt forhold til førnævnte Alex Frei, og det skulle vække bekymring hos klubpræsident Bernhard Burgener. Klubpræsidenten, der ejer 82 procent af klubben, kan derfor nedlægge veto mod en forfremmelse af U21-træneren i denne omgang, skriver mediet.

Derfor er andre navne i spil til cheftrænerjobbet, og det gælder Alexander Zorniger samt den tidligere Schalke-træner Markus Weinzierl og den nuværende Luzern-træner Fabio Celestini.

Situationen gøres ikke mindre kompliceret af, at FC Basel også skal ud og finde en ny sportsdirektør denne sommer. Ruedi Zbinden, der agerede sportsdirektør, er nemlig vendt tilbage til sin tidligere rolle som chefscout.

FC Basel sluttede den forgangne sæson på en tredjeplads i den schweiziske liga. De har ikke vundet ligaen siden 2016/17-sæsonen. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

VM-spiller alvorligt skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Her er 1/8-finalerne ved VM

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah