Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident

FIFA-præsident Gianni Infantino er under pres, efter en schweizisk specialanklager i dag har åbnet en straffesag mod ham.



FIFA’s præsident Gianni Infantino er i disse timer under voldsomt pres, efter det schweiziske justitsministerium i dag har meddelt, at specialanklageren Stefan Keller har anlagt en straffesag mod FIFA-bossen.

Også den nu forhenværende schweiziske statsanklager Michael Lauber og en anklager i delstaten Valais, Rinaldo Arnold, er i søgelyset hos Stefan Keller. 

I en pressemeddelelse siger Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Gianni Infantino og Michael Lauber.

Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Lauber har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptions-efterforskningen omkring FIFA, uden at han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.

Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.

I meddelelsen lader specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.

Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.

Rinaldo Arnold er impliceret i sagen, fordi han arrangerede de hemmelige møder mellem Gianni Infantino og Michael Lauber.

Selvom Gianni Infantino ikke er sigtet for noget men blot indgår i en straffesag, gisnes der i internationale fodboldkredse om, hvorvidt FIFA-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.

Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.





LIVE

LIVE: Dommerekspert forstår det ikke

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Fyrer landstræner to måneder før VM

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vejle Boldklub – FC København



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Steve Cooper storroser stjerne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

OB – Randers FC

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle