Schweiz åbner straffesag mod presset FIFA-præsident

FIFA-præsident Gianni Infantino er under pres, efter en schweizisk specialanklager i dag har åbnet en straffesag mod ham.



FIFA’s præsident Gianni Infantino er i disse timer under voldsomt pres, efter det schweiziske justitsministerium i dag har meddelt, at specialanklageren Stefan Keller har anlagt en straffesag mod FIFA-bossen.

Også den nu forhenværende schweiziske statsanklager Michael Lauber og en anklager i delstaten Valais, Rinaldo Arnold, er i søgelyset hos Stefan Keller. 

I en pressemeddelelse siger Stefan Keller, at det er indikationer på, at der er sket noget kriminelt på en række møder mellem Gianni Infantino og Michael Lauber.

Lauber har været under pres i månedsvis og sagde i sidste uge op. Lauber har siden 2015 stået i spidsen for den schweiziske del af korruptions-efterforskningen omkring FIFA, uden at han og kollegerne har fået anlagt én eneste sag, mens FBI og det amerikanske justitsministerium har anlagt og fået dom i en lang række retssager, som langt fra er overstået endnu.

Den konkrete mistanke mod Lauber er, at han på flere hemmelige møder med Infantino har sørget for, at FIFA-præsidenten og muligvis også andre topfolk i og omkring fodboldens elite er blevet holdt fri for efterforskning i Schweiz.

I meddelelsen lader specialanklageren Stefan Keller forstå, at det kan dreje sig om embedsmisbrug og hjælp til brud på loven fra Laubers side.

Ekstra Bladet har rapporteret, at Lauber er i fare for at ende i en rigsretssag, og Stefan Keller har bedt om at få ophævet den tidligere statsanklagers immunitet.

Rinaldo Arnold er impliceret i sagen, fordi han arrangerede de hemmelige møder mellem Gianni Infantino og Michael Lauber.

Selvom Gianni Infantino ikke er sigtet for noget men blot indgår i en straffesag, gisnes der i internationale fodboldkredse om, hvorvidt FIFA-præsidenten midlertidigt trækker sig fra posten eller bliver bedt eller beordret til det af FIFA’s etiske komité.

Gianni Infantino blev sidste år genvalgt som FIFA-præsident på FIFA-kongressen i Paris og sagde blandt andet ved den lejlighed, at FIFA i hans tid som præsident var gået fra at have et rygte som en ‘kriminel organisation’ til en forbund med styr på både økonomi og god embedsførelse.





Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Johannes Hoff Thorup er på listen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Barcelona rykker fra

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

I svime over Oscar Schwartau

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Det kommer til at trække ud

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”