Jordan Henderson har forladt sin lukrative aftale i saudiarabiske Al-Ettifaq for at vende tilbage til Europa og tørne ud for AFC Ajax – men den engelske stjerne kommer ikke til at gå sulten i seng i Amsterdam.
Det skriver The Athletic.
I AFC Ajax vil Henderson ifølge mediet tjene i omegnen af 1,05 millioner kroner om ugen, svarende til 54 millioner kroner om året.
Det vides ikke præcis, hvor meget englænderen tjente i Saudi-Arabien, men der var forlydender om knap 300 millioner kroner om året. Et rygte, han dog selv har afvist.
Ifølge flere medier vil det gøre Jordan Henderson, 33 år, til Ajaxs – og Æresdivisionens – bedst betalte spiller foran hans holdkammerat i Ajax Steven Bergwijn, der tjener i omegnen af 34 millioner kroner om året.
Knuser rekord grundet panik
Faktisk vil Henderson efter alt at dømme blive den bedst betalte spiller i Æresdivisionens historie – altså hvis The Athletics tal er korrekte.
– Så er det bestemt rekord. Den forrige var Dusan Tadic, før han forlod Ajax til Fenerbahçe, og han tjente 49 millioner kroner om året. Ifølge hollandske kilder er [Hendersons løn] 34 millioner kroner om året plus en fast bonus på 11,2 millioner kroner om året. Det er en smule mindre, men The Athletic er ret troværdigt, så hvem ved, siger Maikel de Lange fra soccernews.nl til Tipsbladet.
Og grunden til, at Ajax er klar til at sprænge lønrammen for Jordan Henderson, ja, det skyldes en vis grad af panik, lyder vurderingen.
– Panikken omhandler mere eller mindre noget, vi kalder 'topsportmentaliteit'. Altså 'topsportsmentalitet'. Historien er, at fyre som Tadic, Blind og Klaassen var meget i træningslokalet og lavede ekstra træningspas. Og nu er træningslokalet tomt. Der er ingen ledelse. Kaptajnen er en 17-årig (Jorrel Hato, red.), som er lovende, men han er 17 år. Det er derfor, de betaler overpris for Henderson, siger Maikel de Lange.
Henderson har fået en kontrakt med Ajax, som løber frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER