Kaldes panikkøb: Her er hans rekordløn i Ajax

Jordan Henderson er skiftet til Ajax, hvor han efter alt at dømme bliver ikke blot Ajaxs, men ligaens bedst betalte spiller.



Jordan Henderson har forladt sin lukrative aftale i saudiarabiske Al-Ettifaq for at vende tilbage til Europa og tørne ud for AFC Ajax – men den engelske stjerne kommer ikke til at gå sulten i seng i Amsterdam.

Det skriver The Athletic.

I AFC Ajax vil Henderson ifølge mediet tjene i omegnen af 1,05 millioner kroner om ugen, svarende til 54 millioner kroner om året.

Det vides ikke præcis, hvor meget englænderen tjente i Saudi-Arabien, men der var forlydender om knap 300 millioner kroner om året. Et rygte, han dog selv har afvist.

Ifølge flere medier vil det gøre Jordan Henderson, 33 år, til Ajaxs – og Æresdivisionens – bedst betalte spiller foran hans holdkammerat i Ajax Steven Bergwijn, der tjener i omegnen af 34 millioner kroner om året.

Knuser rekord grundet panik
Faktisk vil Henderson efter alt at dømme blive den bedst betalte spiller i Æresdivisionens historie – altså hvis The Athletics tal er korrekte.

– Så er det bestemt rekord. Den forrige var Dusan Tadic, før han forlod Ajax til Fenerbahçe, og han tjente 49 millioner kroner om året. Ifølge hollandske kilder er [Hendersons løn] 34 millioner kroner om året plus en fast bonus på 11,2 millioner kroner om året. Det er en smule mindre, men The Athletic er ret troværdigt, så hvem ved, siger Maikel de Lange fra soccernews.nl til Tipsbladet.

Og grunden til, at Ajax er klar til at sprænge lønrammen for Jordan Henderson, ja, det skyldes en vis grad af panik, lyder vurderingen.

– Panikken omhandler mere eller mindre noget, vi kalder 'topsportmentaliteit'. Altså 'topsportsmentalitet'. Historien er, at fyre som Tadic, Blind og Klaassen var meget i træningslokalet og lavede ekstra træningspas. Og nu er træningslokalet tomt. Der er ingen ledelse. Kaptajnen er en 17-årig (Jorrel Hato, red.), som er lovende, men han er 17 år. Det er derfor, de betaler overpris for Henderson, siger Maikel de Lange.

Henderson har fået en kontrakt med Ajax, som løber frem til sommeren 2026.





‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’




Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte

VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Forventer klubskifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Her er danskers millionløn i Lazio

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Medier jubler over USA’s nedtur



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medie: FCK-spiller enig med ny klub