Skudkongerne: Messi,CR7 – og Buurs ven fra Wolves?

Der er en skøn blanding af superstjerner og upcoming spillere på listen over de folk, der rammer målet mest i Europas største ligaer i denne sæson.



Lionel Messi rammer målet tit?

Cristiano Ronaldo skyder meget på mål, og scorer stadig en del?

Og Robert Lewandowski har gang i en god sæson, hvor skuddene flyver ind om årene på modstandernes keepere?

Der skal hverken ryddes forsider eller uddeles journalistik-priser for undersøgende journalistik, når man ser de navne, der træder frem i toppen af listen over de spillere, der har ramt målet flest gange i denne sæson i Europas fem største ligaer.

For det er the usuals suspects, der både skyder på mål – og ofte scorer – Premier League, La Liga, Bundesligaen, Serie A og Ligue 1

Datakilde: FBref.com / SIFR=Skud inden for rammen / xG = Expected Goals

Men vi skal ikke ret langt ned, før vi støder på navne som Wout Weghorst, Gaëtan Laborde, Rafa Mir og Musa Barrow, som altså også forstår at ramme målet.

Weghorst har ligesom den meget succesrige Atalanta-back Robin Gosens spillet for Heracles, og den 197 cm høje angriber har fået noget af en karriere, siden Willem II valgte ikke at rykke ham op på førsteholdet i 2011.

Musa Barrow er ejet af førnævnte Atalanta og slider og slæber for Bologna i midten af Serie A, og Rafa Mir er ligesom danske Buur ejet af Wolverhampton og spiller lige nu på leje i Huesca i Spanien.

Det er Rafa Mir til venstre. Det tidligere Valencia-talent er ligesom danske Oskar Buur ejet af købestærke Wolverhampton Wanderers i Premier League. Foto: Getty Images

Den tidligere Brentford-spiller Ollie Watkins er også at finde på listen, nu som spiller for Aston Villa, der har gang i en fin sæson i midten af Premier League.

Robert Lewandowskis fantastiske sæson understreges af, at han har scoret på enestående 64 procent af sine afslutninger inden for rammen (mål ift SIFR), med Erling Haaland som en stærk toer hos ustabile Dortmund med scoring på 56 procent af afslutningerne inden for rammen i Bundesligaen.

Erling Haaland og Robert Lewandowski: To træfsikre herrer. Foto: Getty Images

Lionel Messis hovedrolle, for ikke at sige holdets rovdrift, i FC Barcelona ses i Messis ekstremt høje antal skud inden for rammen. Messi er også den spiller i Europas store ligaer med klart flest afslutninger i sæsonen (Cristiano Ronaldo er toer), hvilket ikke kun fortæller historien om Messis stadigt høje niveau men også, at den lille argentiner ofte selv må tage situationen i egen hånd på et hold, der trods de bedre takter i de seneste uger og måneder stadig er langt fra tidligere sæsoners topniveau.

Alavés, Elche og Schalke 04 har i øvrigt ligesom så mange eller færre afslutninger inden for rammen i deres sæsoner i La Liga og Bundesligaen, som Lionel Messi har alene.

FC Barcelona, Lyon, Manchester City, Napoli og Atalanta er de fem klubber i Top 5-ligaerne med flest skud inden for rammen hidtil i sæsonen.





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning