Skudkongerne: Messi,CR7 – og Buurs ven fra Wolves?

Der er en skøn blanding af superstjerner og upcoming spillere på listen over de folk, der rammer målet mest i Europas største ligaer i denne sæson.



Lionel Messi rammer målet tit?

Cristiano Ronaldo skyder meget på mål, og scorer stadig en del?

Og Robert Lewandowski har gang i en god sæson, hvor skuddene flyver ind om årene på modstandernes keepere?

Der skal hverken ryddes forsider eller uddeles journalistik-priser for undersøgende journalistik, når man ser de navne, der træder frem i toppen af listen over de spillere, der har ramt målet flest gange i denne sæson i Europas fem største ligaer.

For det er the usuals suspects, der både skyder på mål – og ofte scorer – Premier League, La Liga, Bundesligaen, Serie A og Ligue 1

Datakilde: FBref.com / SIFR=Skud inden for rammen / xG = Expected Goals

Men vi skal ikke ret langt ned, før vi støder på navne som Wout Weghorst, Gaëtan Laborde, Rafa Mir og Musa Barrow, som altså også forstår at ramme målet.

Weghorst har ligesom den meget succesrige Atalanta-back Robin Gosens spillet for Heracles, og den 197 cm høje angriber har fået noget af en karriere, siden Willem II valgte ikke at rykke ham op på førsteholdet i 2011.

Musa Barrow er ejet af førnævnte Atalanta og slider og slæber for Bologna i midten af Serie A, og Rafa Mir er ligesom danske Buur ejet af Wolverhampton og spiller lige nu på leje i Huesca i Spanien.

Det er Rafa Mir til venstre. Det tidligere Valencia-talent er ligesom danske Oskar Buur ejet af købestærke Wolverhampton Wanderers i Premier League. Foto: Getty Images

Den tidligere Brentford-spiller Ollie Watkins er også at finde på listen, nu som spiller for Aston Villa, der har gang i en fin sæson i midten af Premier League.

Robert Lewandowskis fantastiske sæson understreges af, at han har scoret på enestående 64 procent af sine afslutninger inden for rammen (mål ift SIFR), med Erling Haaland som en stærk toer hos ustabile Dortmund med scoring på 56 procent af afslutningerne inden for rammen i Bundesligaen.

Erling Haaland og Robert Lewandowski: To træfsikre herrer. Foto: Getty Images

Lionel Messis hovedrolle, for ikke at sige holdets rovdrift, i FC Barcelona ses i Messis ekstremt høje antal skud inden for rammen. Messi er også den spiller i Europas store ligaer med klart flest afslutninger i sæsonen (Cristiano Ronaldo er toer), hvilket ikke kun fortæller historien om Messis stadigt høje niveau men også, at den lille argentiner ofte selv må tage situationen i egen hånd på et hold, der trods de bedre takter i de seneste uger og måneder stadig er langt fra tidligere sæsoners topniveau.

Alavés, Elche og Schalke 04 har i øvrigt ligesom så mange eller færre afslutninger inden for rammen i deres sæsoner i La Liga og Bundesligaen, som Lionel Messi har alene.

FC Barcelona, Lyon, Manchester City, Napoli og Atalanta er de fem klubber i Top 5-ligaerne med flest skud inden for rammen hidtil i sæsonen.





Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Er det Chido Obis store chance?

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jens Stage med overraskende transfer-melding

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Pernille Harder med perlemål

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester