Skudkongerne: Messi,CR7 – og Buurs ven fra Wolves?

Der er en skøn blanding af superstjerner og upcoming spillere på listen over de folk, der rammer målet mest i Europas største ligaer i denne sæson.



Lionel Messi rammer målet tit?

Cristiano Ronaldo skyder meget på mål, og scorer stadig en del?

Og Robert Lewandowski har gang i en god sæson, hvor skuddene flyver ind om årene på modstandernes keepere?

Der skal hverken ryddes forsider eller uddeles journalistik-priser for undersøgende journalistik, når man ser de navne, der træder frem i toppen af listen over de spillere, der har ramt målet flest gange i denne sæson i Europas fem største ligaer.

For det er the usuals suspects, der både skyder på mål – og ofte scorer – Premier League, La Liga, Bundesligaen, Serie A og Ligue 1

Datakilde: FBref.com / SIFR=Skud inden for rammen / xG = Expected Goals

Men vi skal ikke ret langt ned, før vi støder på navne som Wout Weghorst, Gaëtan Laborde, Rafa Mir og Musa Barrow, som altså også forstår at ramme målet.

Weghorst har ligesom den meget succesrige Atalanta-back Robin Gosens spillet for Heracles, og den 197 cm høje angriber har fået noget af en karriere, siden Willem II valgte ikke at rykke ham op på førsteholdet i 2011.

Musa Barrow er ejet af førnævnte Atalanta og slider og slæber for Bologna i midten af Serie A, og Rafa Mir er ligesom danske Buur ejet af Wolverhampton og spiller lige nu på leje i Huesca i Spanien.

Det er Rafa Mir til venstre. Det tidligere Valencia-talent er ligesom danske Oskar Buur ejet af købestærke Wolverhampton Wanderers i Premier League. Foto: Getty Images

Den tidligere Brentford-spiller Ollie Watkins er også at finde på listen, nu som spiller for Aston Villa, der har gang i en fin sæson i midten af Premier League.

Robert Lewandowskis fantastiske sæson understreges af, at han har scoret på enestående 64 procent af sine afslutninger inden for rammen (mål ift SIFR), med Erling Haaland som en stærk toer hos ustabile Dortmund med scoring på 56 procent af afslutningerne inden for rammen i Bundesligaen.

Erling Haaland og Robert Lewandowski: To træfsikre herrer. Foto: Getty Images

Lionel Messis hovedrolle, for ikke at sige holdets rovdrift, i FC Barcelona ses i Messis ekstremt høje antal skud inden for rammen. Messi er også den spiller i Europas store ligaer med klart flest afslutninger i sæsonen (Cristiano Ronaldo er toer), hvilket ikke kun fortæller historien om Messis stadigt høje niveau men også, at den lille argentiner ofte selv må tage situationen i egen hånd på et hold, der trods de bedre takter i de seneste uger og måneder stadig er langt fra tidligere sæsoners topniveau.

Alavés, Elche og Schalke 04 har i øvrigt ligesom så mange eller færre afslutninger inden for rammen i deres sæsoner i La Liga og Bundesligaen, som Lionel Messi har alene.

FC Barcelona, Lyon, Manchester City, Napoli og Atalanta er de fem klubber i Top 5-ligaerne med flest skud inden for rammen hidtil i sæsonen.





LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frimann uenig – Det er en tendens

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort