Skylder Priske millioner: Nu flår han dem i retten

Brian Priske mangler stadig at få betalt et større millionbeløb af sin tidligere klub, som han nu hiver i retten.



Brian Priske har nok at se til på banen i øjeblikket, hvor han skal have Sparta Prag tilbage til den absolutte top af tjekkisk klubfodbold. Udenfor banen har den danske cheftræner også ting at se til.

For danskeren kan se frem til nogle retssager mod sin tidligere klub Royal Antwerp, hvor der er flere millioner på spil.

Royal Antwerp skylder nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner flere millioner.

Brian Priske har krav på 500.000 euro – mere end 3,7 millioner kroner –  fra sin tidligere arbejdsgiver, som de skylder at betale ham i forbindelse med fyringen i maj. Det skriver det belgiske medie GVA

Her melder mediet, at Priske har modtaget eksempelvis feriepenge og sin løn for maj måned, men at han stadig mangler sin fratrædelsesgodtgørelse på 500.000 euro. Sagen skal behandles i retten til februar. 

– Jeg er ked af, at mit farvel til Antwerpen har fået sådan en afslutning, men kontrakter skal respekteres, både på gode og på dårlige dage.

– Situationen er dog ret klar. Jeg håbede, at vi ville komme frem til en hurtigere løsning i fællesskab, men det skete ikke, siger Priske til mediet. 

Mediet melder ligeledes, at Priske repræsenteres af advokatfirmaet Van Landuyt & Partners. Man har også forsøgt at få en kommentar fra Royal Antwerp, men dette er ikke lykkedes.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Interessant melding om VM-profil

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tyskland – Elfenbenskysten

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen