Skylder Priske millioner: Nu flår han dem i retten

Brian Priske mangler stadig at få betalt et større millionbeløb af sin tidligere klub, som han nu hiver i retten.



Brian Priske har nok at se til på banen i øjeblikket, hvor han skal have Sparta Prag tilbage til den absolutte top af tjekkisk klubfodbold. Udenfor banen har den danske cheftræner også ting at se til.

For danskeren kan se frem til nogle retssager mod sin tidligere klub Royal Antwerp, hvor der er flere millioner på spil.

Royal Antwerp skylder nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner flere millioner.

Brian Priske har krav på 500.000 euro – mere end 3,7 millioner kroner –  fra sin tidligere arbejdsgiver, som de skylder at betale ham i forbindelse med fyringen i maj. Det skriver det belgiske medie GVA

Her melder mediet, at Priske har modtaget eksempelvis feriepenge og sin løn for maj måned, men at han stadig mangler sin fratrædelsesgodtgørelse på 500.000 euro. Sagen skal behandles i retten til februar. 

– Jeg er ked af, at mit farvel til Antwerpen har fået sådan en afslutning, men kontrakter skal respekteres, både på gode og på dårlige dage.

– Situationen er dog ret klar. Jeg håbede, at vi ville komme frem til en hurtigere løsning i fællesskab, men det skete ikke, siger Priske til mediet. 

Mediet melder ligeledes, at Priske repræsenteres af advokatfirmaet Van Landuyt & Partners. Man har også forsøgt at få en kommentar fra Royal Antwerp, men dette er ikke lykkedes.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard