Skylder Priske millioner: Nu flår han dem i retten

Brian Priske mangler stadig at få betalt et større millionbeløb af sin tidligere klub, som han nu hiver i retten.



Brian Priske har nok at se til på banen i øjeblikket, hvor han skal have Sparta Prag tilbage til den absolutte top af tjekkisk klubfodbold. Udenfor banen har den danske cheftræner også ting at se til.

For danskeren kan se frem til nogle retssager mod sin tidligere klub Royal Antwerp, hvor der er flere millioner på spil.

Royal Antwerp skylder nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner flere millioner.

Brian Priske har krav på 500.000 euro – mere end 3,7 millioner kroner –  fra sin tidligere arbejdsgiver, som de skylder at betale ham i forbindelse med fyringen i maj. Det skriver det belgiske medie GVA

Her melder mediet, at Priske har modtaget eksempelvis feriepenge og sin løn for maj måned, men at han stadig mangler sin fratrædelsesgodtgørelse på 500.000 euro. Sagen skal behandles i retten til februar. 

– Jeg er ked af, at mit farvel til Antwerpen har fået sådan en afslutning, men kontrakter skal respekteres, både på gode og på dårlige dage.

– Situationen er dog ret klar. Jeg håbede, at vi ville komme frem til en hurtigere løsning i fællesskab, men det skete ikke, siger Priske til mediet. 

Mediet melder ligeledes, at Priske repræsenteres af advokatfirmaet Van Landuyt & Partners. Man har også forsøgt at få en kommentar fra Royal Antwerp, men dette er ikke lykkedes.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Portugal – Kroatien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Steve Cooper med stor beslutning

Australien – Egypten

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer