Brian Priske har nok at se til på banen i øjeblikket, hvor han skal have Sparta Prag tilbage til den absolutte top af tjekkisk klubfodbold. Udenfor banen har den danske cheftræner også ting at se til.
For danskeren kan se frem til nogle retssager mod sin tidligere klub Royal Antwerp, hvor der er flere millioner på spil.
Royal Antwerp skylder nemlig den tidligere FC Midtjylland-træner flere millioner.
Brian Priske har krav på 500.000 euro – mere end 3,7 millioner kroner – fra sin tidligere arbejdsgiver, som de skylder at betale ham i forbindelse med fyringen i maj. Det skriver det belgiske medie GVA.
Her melder mediet, at Priske har modtaget eksempelvis feriepenge og sin løn for maj måned, men at han stadig mangler sin fratrædelsesgodtgørelse på 500.000 euro. Sagen skal behandles i retten til februar.
– Jeg er ked af, at mit farvel til Antwerpen har fået sådan en afslutning, men kontrakter skal respekteres, både på gode og på dårlige dage.
– Situationen er dog ret klar. Jeg håbede, at vi ville komme frem til en hurtigere løsning i fællesskab, men det skete ikke, siger Priske til mediet.
Mediet melder ligeledes, at Priske repræsenteres af advokatfirmaet Van Landuyt & Partners. Man har også forsøgt at få en kommentar fra Royal Antwerp, men dette er ikke lykkedes.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT