Slagter dansk træner: Hvad tænker han dog på?

Den tidligere belgiske landstræner fatter ikke, hvad der gik gennem hovedet på Brian Riemer, da han satte en midtstopper op i angrebet



Hvad i alverden gik der igennem hans hoved?

Sådan lyder kritikken fra den tidligere belgiske landstræner Renë Vandereycken til Brian Riemer, der på desperat vis forsøgte sig med alle midler ved at bringe den argentinske midtstopper Federico Gattoni op i angrebet, da Anderlecht i weekenden tabte 1-0 til Club Brügge i en direkte duel om det belgiske mesterskab. 

– Hvad tænkte han dog på? Hvad gik der gennem hovedet på ham, da han satte Gattoni op i angrebet?, lyder det fra Vandereycken til Het Nieuwsblad.

Det var da ikke helt uden grund, at Brian Riemer tænkte i alternative baner, da Anderlecht var bagud og akut jagtede en udligning, der ville være altafgørende i bestræbelserne på at vinde mesterskabet.

I flere belgiske medier deler den danske træner vandende, hvor snakken går på, om det var for tidligt at foretage ændringen, eller om han overhovedet skulle have lavet ændringen. 

Frustrationen var da også tydeligt til at spore hos Brian Riemer under opgøret, hvor han blev tildelt det gule kort for brok. 

Inden sæsonen begyndte var målet for Anderlecht at komme i top-3, men som sæsonen skred frem, ville man gerne have vundet mesterskabet, så derfor er stemningen nu lidt splittet i belgiske medier, når det kommer til Brian Riemer.

Anderlecht kan dog stadig nå at vinde mesterskabet, men det kræver et mindre mirakel, da man skal vinde den sidste kamp mod Antwerpen, samtidig med at Club Brügge ikke må få et eneste point hjemme mod Cercle Brügge og at Saint Galloise ikke må vinde hjemme mod Genk. 

Derfor tyder alt på, at mesterskabet går til Andreas Skov Olsen, Philip Zinckernagel og Casper Nielsens Club Brügge, der med blot et point i den sidste kamp har sikret sig guldet. Brian Riemer og Anderlecht er dog sikret som minimum en tredjeplads, der var sæsonens målsætning. 





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa