Hvad i alverden gik der igennem hans hoved?
Sådan lyder kritikken fra den tidligere belgiske landstræner Renë Vandereycken til Brian Riemer, der på desperat vis forsøgte sig med alle midler ved at bringe den argentinske midtstopper Federico Gattoni op i angrebet, da Anderlecht i weekenden tabte 1-0 til Club Brügge i en direkte duel om det belgiske mesterskab.
– Hvad tænkte han dog på? Hvad gik der gennem hovedet på ham, da han satte Gattoni op i angrebet?, lyder det fra Vandereycken til Het Nieuwsblad.
Det var da ikke helt uden grund, at Brian Riemer tænkte i alternative baner, da Anderlecht var bagud og akut jagtede en udligning, der ville være altafgørende i bestræbelserne på at vinde mesterskabet.
I flere belgiske medier deler den danske træner vandende, hvor snakken går på, om det var for tidligt at foretage ændringen, eller om han overhovedet skulle have lavet ændringen.
Frustrationen var da også tydeligt til at spore hos Brian Riemer under opgøret, hvor han blev tildelt det gule kort for brok.
Inden sæsonen begyndte var målet for Anderlecht at komme i top-3, men som sæsonen skred frem, ville man gerne have vundet mesterskabet, så derfor er stemningen nu lidt splittet i belgiske medier, når det kommer til Brian Riemer.
Anderlecht kan dog stadig nå at vinde mesterskabet, men det kræver et mindre mirakel, da man skal vinde den sidste kamp mod Antwerpen, samtidig med at Club Brügge ikke må få et eneste point hjemme mod Cercle Brügge og at Saint Galloise ikke må vinde hjemme mod Genk.
Derfor tyder alt på, at mesterskabet går til Andreas Skov Olsen, Philip Zinckernagel og Casper Nielsens Club Brügge, der med blot et point i den sidste kamp har sikret sig guldet. Brian Riemer og Anderlecht er dog sikret som minimum en tredjeplads, der var sæsonens målsætning.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’