Slagter dansk træner: Hvad tænker han dog på?

Den tidligere belgiske landstræner fatter ikke, hvad der gik gennem hovedet på Brian Riemer, da han satte en midtstopper op i angrebet



Hvad i alverden gik der igennem hans hoved?

Sådan lyder kritikken fra den tidligere belgiske landstræner Renë Vandereycken til Brian Riemer, der på desperat vis forsøgte sig med alle midler ved at bringe den argentinske midtstopper Federico Gattoni op i angrebet, da Anderlecht i weekenden tabte 1-0 til Club Brügge i en direkte duel om det belgiske mesterskab. 

– Hvad tænkte han dog på? Hvad gik der gennem hovedet på ham, da han satte Gattoni op i angrebet?, lyder det fra Vandereycken til Het Nieuwsblad.

Det var da ikke helt uden grund, at Brian Riemer tænkte i alternative baner, da Anderlecht var bagud og akut jagtede en udligning, der ville være altafgørende i bestræbelserne på at vinde mesterskabet.

I flere belgiske medier deler den danske træner vandende, hvor snakken går på, om det var for tidligt at foretage ændringen, eller om han overhovedet skulle have lavet ændringen. 

Frustrationen var da også tydeligt til at spore hos Brian Riemer under opgøret, hvor han blev tildelt det gule kort for brok. 

Inden sæsonen begyndte var målet for Anderlecht at komme i top-3, men som sæsonen skred frem, ville man gerne have vundet mesterskabet, så derfor er stemningen nu lidt splittet i belgiske medier, når det kommer til Brian Riemer.

Anderlecht kan dog stadig nå at vinde mesterskabet, men det kræver et mindre mirakel, da man skal vinde den sidste kamp mod Antwerpen, samtidig med at Club Brügge ikke må få et eneste point hjemme mod Cercle Brügge og at Saint Galloise ikke må vinde hjemme mod Genk. 

Derfor tyder alt på, at mesterskabet går til Andreas Skov Olsen, Philip Zinckernagel og Casper Nielsens Club Brügge, der med blot et point i den sidste kamp har sikret sig guldet. Brian Riemer og Anderlecht er dog sikret som minimum en tredjeplads, der var sæsonens målsætning. 







LIVE

TransferLIVE: Forlader Superliga-klub

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Australien – Egypten

Et ‘angreb’ på Superligaen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud