Hvad i alverden gik der igennem hans hoved?
Sådan lyder kritikken fra den tidligere belgiske landstræner Renë Vandereycken til Brian Riemer, der på desperat vis forsøgte sig med alle midler ved at bringe den argentinske midtstopper Federico Gattoni op i angrebet, da Anderlecht i weekenden tabte 1-0 til Club Brügge i en direkte duel om det belgiske mesterskab.
– Hvad tænkte han dog på? Hvad gik der gennem hovedet på ham, da han satte Gattoni op i angrebet?, lyder det fra Vandereycken til Het Nieuwsblad.
Det var da ikke helt uden grund, at Brian Riemer tænkte i alternative baner, da Anderlecht var bagud og akut jagtede en udligning, der ville være altafgørende i bestræbelserne på at vinde mesterskabet.
I flere belgiske medier deler den danske træner vandende, hvor snakken går på, om det var for tidligt at foretage ændringen, eller om han overhovedet skulle have lavet ændringen.
Frustrationen var da også tydeligt til at spore hos Brian Riemer under opgøret, hvor han blev tildelt det gule kort for brok.
Inden sæsonen begyndte var målet for Anderlecht at komme i top-3, men som sæsonen skred frem, ville man gerne have vundet mesterskabet, så derfor er stemningen nu lidt splittet i belgiske medier, når det kommer til Brian Riemer.
Anderlecht kan dog stadig nå at vinde mesterskabet, men det kræver et mindre mirakel, da man skal vinde den sidste kamp mod Antwerpen, samtidig med at Club Brügge ikke må få et eneste point hjemme mod Cercle Brügge og at Saint Galloise ikke må vinde hjemme mod Genk.
Derfor tyder alt på, at mesterskabet går til Andreas Skov Olsen, Philip Zinckernagel og Casper Nielsens Club Brügge, der med blot et point i den sidste kamp har sikret sig guldet. Brian Riemer og Anderlecht er dog sikret som minimum en tredjeplads, der var sæsonens målsætning.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE