Slagter dansk træner: Hvad tænker han dog på?

Den tidligere belgiske landstræner fatter ikke, hvad der gik gennem hovedet på Brian Riemer, da han satte en midtstopper op i angrebet



Hvad i alverden gik der igennem hans hoved?

Sådan lyder kritikken fra den tidligere belgiske landstræner Renë Vandereycken til Brian Riemer, der på desperat vis forsøgte sig med alle midler ved at bringe den argentinske midtstopper Federico Gattoni op i angrebet, da Anderlecht i weekenden tabte 1-0 til Club Brügge i en direkte duel om det belgiske mesterskab. 

– Hvad tænkte han dog på? Hvad gik der gennem hovedet på ham, da han satte Gattoni op i angrebet?, lyder det fra Vandereycken til Het Nieuwsblad.

Det var da ikke helt uden grund, at Brian Riemer tænkte i alternative baner, da Anderlecht var bagud og akut jagtede en udligning, der ville være altafgørende i bestræbelserne på at vinde mesterskabet.

I flere belgiske medier deler den danske træner vandende, hvor snakken går på, om det var for tidligt at foretage ændringen, eller om han overhovedet skulle have lavet ændringen. 

Frustrationen var da også tydeligt til at spore hos Brian Riemer under opgøret, hvor han blev tildelt det gule kort for brok. 

Inden sæsonen begyndte var målet for Anderlecht at komme i top-3, men som sæsonen skred frem, ville man gerne have vundet mesterskabet, så derfor er stemningen nu lidt splittet i belgiske medier, når det kommer til Brian Riemer.

Anderlecht kan dog stadig nå at vinde mesterskabet, men det kræver et mindre mirakel, da man skal vinde den sidste kamp mod Antwerpen, samtidig med at Club Brügge ikke må få et eneste point hjemme mod Cercle Brügge og at Saint Galloise ikke må vinde hjemme mod Genk. 

Derfor tyder alt på, at mesterskabet går til Andreas Skov Olsen, Philip Zinckernagel og Casper Nielsens Club Brügge, der med blot et point i den sidste kamp har sikret sig guldet. Brian Riemer og Anderlecht er dog sikret som minimum en tredjeplads, der var sæsonens målsætning. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Han tager hjem fra VM

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Christian Eriksen havde advaret os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Elias Jelert færdig

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jordan Larsson meldes enig med denne klub