Sørensen sagde nej til Viborg

Fredericias cheftræner Peter Sørensen fik i sommer tilbudt et job i Viborg FF. Sørensen takkede dog nej, da han mener, at Fredericia har et bedre set-up.



Viborg ansatte i sommer Lars Søndergaard som ny cheftræner på Kirkebækvej. Inden de kom så langt, havde Viborg dog snøren ude efter Fredericias Peter Sørensen, der dog takkede nej til stillingen.

– Jeg sagde nej til et job i Viborg. Jeg mente ikke, de havde et setup i Viborg, der er mere spændende, end det vi har her i Fredericia. Jeg kommer ikke til at fortryde det, for Viborg er ikke bedre end os. Tværtimod. Vi er klart bedre end dem, siger Peter Sørensen i et interview med Tipsbladet.

Han var dog fristet et lignende job, men agviste alligevel tilbuddet.

– Jeg var interesseret i at være fuldtidstræner for en fuldtidstrup og et hold, der var nummer 4 i superligaen for tre år siden. Men hvis jeg skal flytte fra Fredericia skal det ikke være til noget, som ikke er markant bedre. Derfor sagde jeg nej tak til det job, siger Peter Sørensen, der ellers ikke drømmer om at komme til en topklub i SAS Ligaen.

– Sådan tænker jeg ikke. Jeg hader, når spillere og andre i det her game taler om springbrætter. Jeg tror, man får tilbudt jobs til det niveau man har. Så er det op til en at gøre det så godt man kan, og så må man se, om man bliver tilbudt en forlængelse eller om man skal kravle op ad stigen eller ned ad stigen – eller om man overhovedet kan få et job. Jeg tænker ikke i at skulle al muligt. Jeg gør det så godt jeg kan og så må vi se, hvor det kan bære mig hen, siger Peter Sørensen.

Peter Sørensen er ikke som danske fodboldtrænere er flest. Han blev dansk mester som 20-årig, han har læst filosofi i mange år og været højskolelærer – og så har han spillet sammen med Zlatan Ibrahimovic.

Du kan læse det store interview med Ståle Solbakkens tidligere assistent i Tipsbladet Update.





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bayern München laver vildt comeback

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tottenham henter forløsende sejr

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend