Spansk boss kritiseres for kys efter VM-triumf

Spanske politikere går i flæsket på fodboldpræsidenten, der kyssede en spiller på munden efter VM-finale.



Præsidenten for Spaniens Fodboldforbund, Luis Rubiales, er kommet under beskydning efter en noget usædvanlig fejring af den spanske finaletriumf ved VM i kvindefodbold.

I minutterne efter slutkampen modtog Rubiales de spanske triumfatorer på sejrspodiet, og her valgte han at give en af spillerne, Jennifer Hermoso, et kys på munden.

Hermoso erklærede kort efter på tv, at hun "ikke nød" den overraskende gestus. Senere glattede hun dog ud og talte om en "helt spontan handling som udtryk for den lykke, en VM-sejr fører med sig".

Ikke alle er dog lige så eftergivende. Spaniens ligestillingsminister, Ireno Montero, retter på det sociale medie X kritik af fodboldpræsidenten.

– Lad os ikke antage, at kys uden samtykke bare er noget "der sker". Det er en form for seksuelt overgreb, kvinder dagligt er udsat for, som hidtil har været usynlig, og som vi ikke skal normalisere, skriver Montero blandt andet.

Hun får opbakning af kollega Ione Belarra, der er minister for sociale rettigheder.

– Hvis de gør det, mens hele Spanien ser på, hvad vil de så ikke gøre privat. Seksuelle overgreb mod kvinder skal stoppe, skriver Belarra på X.

Selv ser Rubiales intet galt i sejrskysset.

– Der er idioter allevegne. Når to mennesker deler en uvæsentlig gestus i gensidig hengivenhed, skal man ikke tage sig af det lort, der bliver sagt, siger fodboldpræsidenten ifølge dpa til Radio Marca.

De spanske kvinder vandt søndagens finale med 1-0 over England og sikrede sig dermed VM-guld for første gang.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa