Spansk boss kritiseres for kys efter VM-triumf

Spanske politikere går i flæsket på fodboldpræsidenten, der kyssede en spiller på munden efter VM-finale.



Præsidenten for Spaniens Fodboldforbund, Luis Rubiales, er kommet under beskydning efter en noget usædvanlig fejring af den spanske finaletriumf ved VM i kvindefodbold.

I minutterne efter slutkampen modtog Rubiales de spanske triumfatorer på sejrspodiet, og her valgte han at give en af spillerne, Jennifer Hermoso, et kys på munden.

Hermoso erklærede kort efter på tv, at hun "ikke nød" den overraskende gestus. Senere glattede hun dog ud og talte om en "helt spontan handling som udtryk for den lykke, en VM-sejr fører med sig".

Ikke alle er dog lige så eftergivende. Spaniens ligestillingsminister, Ireno Montero, retter på det sociale medie X kritik af fodboldpræsidenten.

– Lad os ikke antage, at kys uden samtykke bare er noget "der sker". Det er en form for seksuelt overgreb, kvinder dagligt er udsat for, som hidtil har været usynlig, og som vi ikke skal normalisere, skriver Montero blandt andet.

Hun får opbakning af kollega Ione Belarra, der er minister for sociale rettigheder.

– Hvis de gør det, mens hele Spanien ser på, hvad vil de så ikke gøre privat. Seksuelle overgreb mod kvinder skal stoppe, skriver Belarra på X.

Selv ser Rubiales intet galt i sejrskysset.

– Der er idioter allevegne. Når to mennesker deler en uvæsentlig gestus i gensidig hengivenhed, skal man ikke tage sig af det lort, der bliver sagt, siger fodboldpræsidenten ifølge dpa til Radio Marca.

De spanske kvinder vandt søndagens finale med 1-0 over England og sikrede sig dermed VM-guld for første gang.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Paraguay – Frankrig

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’