Spansk boss kritiseres for kys efter VM-triumf

Spanske politikere går i flæsket på fodboldpræsidenten, der kyssede en spiller på munden efter VM-finale.



Præsidenten for Spaniens Fodboldforbund, Luis Rubiales, er kommet under beskydning efter en noget usædvanlig fejring af den spanske finaletriumf ved VM i kvindefodbold.

I minutterne efter slutkampen modtog Rubiales de spanske triumfatorer på sejrspodiet, og her valgte han at give en af spillerne, Jennifer Hermoso, et kys på munden.

Hermoso erklærede kort efter på tv, at hun "ikke nød" den overraskende gestus. Senere glattede hun dog ud og talte om en "helt spontan handling som udtryk for den lykke, en VM-sejr fører med sig".

Ikke alle er dog lige så eftergivende. Spaniens ligestillingsminister, Ireno Montero, retter på det sociale medie X kritik af fodboldpræsidenten.

– Lad os ikke antage, at kys uden samtykke bare er noget "der sker". Det er en form for seksuelt overgreb, kvinder dagligt er udsat for, som hidtil har været usynlig, og som vi ikke skal normalisere, skriver Montero blandt andet.

Hun får opbakning af kollega Ione Belarra, der er minister for sociale rettigheder.

– Hvis de gør det, mens hele Spanien ser på, hvad vil de så ikke gøre privat. Seksuelle overgreb mod kvinder skal stoppe, skriver Belarra på X.

Selv ser Rubiales intet galt i sejrskysset.

– Der er idioter allevegne. Når to mennesker deler en uvæsentlig gestus i gensidig hengivenhed, skal man ikke tage sig af det lort, der bliver sagt, siger fodboldpræsidenten ifølge dpa til Radio Marca.

De spanske kvinder vandt søndagens finale med 1-0 over England og sikrede sig dermed VM-guld for første gang.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København