Den 31. december udløb Jores Okores kontrakt med barndomsklubben B.93, men hvis man slog vejen forbi Vejle Stadion i weekenden, kunne man alligevel se den tidligere landsholdsspiller tørne ud for Østerbro-klubben.
I en testkamp mod Vejle Boldklub startede Jores Okore nemlig inde for B.93.
Så hvad er status på den kontraktfri dansker?
– Der er ikke yderligere at rapportere, end at han stadig er i truppen og træner med os. Der er ikke nogen afklaring på det kontraktuelle, siger Lars Lüthjohan Jensen, der er formand og fungerende sportschef i B.93, til Tipsbladet.
I et interview med Tipsbladet tilbage i september gjorde Jores Okore det klart, at det stadig er en ambition at komme til udlandet. Derfor er det oplagt at afsøge den mulighed nu, hvor han er kontraktfri, men det kan man ikke i B.93.
– Han er så dybt professionel og er fantastisk i fællesskab, så der er ikke noget som helst, fortæller Lars Lüthjohan Jensen.
Er I interesserede i at beholde ham?
– Lad mig sige det på den måde, at der foregår drøftelser med Jores. De drøftelser er selvfølgelig mellem os og Jores, så vi kan ikke sige så meget om det.

Hvad skal der ske i januar?
B.93 har de senere år solgt flere spillere til udlandet, og der er også talentfulde spillere i Østerbro-klubbens nuværende trup.
Mange salg skal man dog ikke forvente.
– Der er interesse for spillere, men vi forventer ikke, at det bliver et travlt transfervindue for os, når det kommer til spillere ud, siger den fungerende sportschef og tilføjer:
– Der kan være noget, og for os vil det mest være, hvis en yngre spilletid har brug for noget spilletid, og derfor bliver lejet ud. Jeg tror mere, det er den type. Så er der altid en kabale, der skal gå op til sidst, og vi må kigge på skadessituationen og sådan. Det er et meget naturligt transfervindue for os, hvor vi satser mere på kontinuitet i truppen end at hente store forstærkninger på plads.
B.93 overvintrer på 10. pladsen i 1. division og har i løbet af vinteren skiftet træner, hvor Kasper Lorentzen har afløst Kim Engstrøm.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER