Den 31. december udløb Jores Okores kontrakt med barndomsklubben B.93, men hvis man slog vejen forbi Vejle Stadion i weekenden, kunne man alligevel se den tidligere landsholdsspiller tørne ud for Østerbro-klubben.
I en testkamp mod Vejle Boldklub startede Jores Okore nemlig inde for B.93.
Så hvad er status på den kontraktfri dansker?
– Der er ikke yderligere at rapportere, end at han stadig er i truppen og træner med os. Der er ikke nogen afklaring på det kontraktuelle, siger Lars Lüthjohan Jensen, der er formand og fungerende sportschef i B.93, til Tipsbladet.
I et interview med Tipsbladet tilbage i september gjorde Jores Okore det klart, at det stadig er en ambition at komme til udlandet. Derfor er det oplagt at afsøge den mulighed nu, hvor han er kontraktfri, men det kan man ikke i B.93.
– Han er så dybt professionel og er fantastisk i fællesskab, så der er ikke noget som helst, fortæller Lars Lüthjohan Jensen.
Er I interesserede i at beholde ham?
– Lad mig sige det på den måde, at der foregår drøftelser med Jores. De drøftelser er selvfølgelig mellem os og Jores, så vi kan ikke sige så meget om det.

Hvad skal der ske i januar?
B.93 har de senere år solgt flere spillere til udlandet, og der er også talentfulde spillere i Østerbro-klubbens nuværende trup.
Mange salg skal man dog ikke forvente.
– Der er interesse for spillere, men vi forventer ikke, at det bliver et travlt transfervindue for os, når det kommer til spillere ud, siger den fungerende sportschef og tilføjer:
– Der kan være noget, og for os vil det mest være, hvis en yngre spilletid har brug for noget spilletid, og derfor bliver lejet ud. Jeg tror mere, det er den type. Så er der altid en kabale, der skal gå op til sidst, og vi må kigge på skadessituationen og sådan. Det er et meget naturligt transfervindue for os, hvor vi satser mere på kontinuitet i truppen end at hente store forstærkninger på plads.
B.93 overvintrer på 10. pladsen i 1. division og har i løbet af vinteren skiftet træner, hvor Kasper Lorentzen har afløst Kim Engstrøm.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER