Spillede i weekenden – i dialog med Jores Okore

Jores Okore spillede i weekenden testkamp for B.93, selvom han står uden kontrakt. Der er dialog mellem parterne.



Den 31. december udløb Jores Okores kontrakt med barndomsklubben B.93, men hvis man slog vejen forbi Vejle Stadion i weekenden, kunne man alligevel se den tidligere landsholdsspiller tørne ud for Østerbro-klubben.

I en testkamp mod Vejle Boldklub startede Jores Okore nemlig inde for B.93. 

Så hvad er status på den kontraktfri dansker? 

– Der er ikke yderligere at rapportere, end at han stadig er i truppen og træner med os. Der er ikke nogen afklaring på det kontraktuelle, siger Lars Lüthjohan Jensen, der er formand og fungerende sportschef i B.93, til Tipsbladet. 

I et interview med Tipsbladet tilbage i september gjorde Jores Okore det klart, at det stadig er en ambition at komme til udlandet. Derfor er det oplagt at afsøge den mulighed nu, hvor han er kontraktfri, men det kan man ikke i B.93. 

– Han er så dybt professionel og er fantastisk i fællesskab, så der er ikke noget som helst, fortæller Lars Lüthjohan Jensen.  

Er I interesserede i at beholde ham? 

– Lad mig sige det på den måde, at der foregår drøftelser med Jores. De drøftelser er selvfølgelig mellem os og Jores, så vi kan ikke sige så meget om det.  

Hvad skal der ske i januar? 
B.93 har de senere år solgt flere spillere til udlandet, og der er også talentfulde spillere i Østerbro-klubbens nuværende trup. 

Mange salg skal man dog ikke forvente. 

– Der er interesse for spillere, men vi forventer ikke, at det bliver et travlt transfervindue for os, når det kommer til spillere ud, siger den fungerende sportschef og tilføjer: 

– Der kan være noget, og for os vil det mest være, hvis en yngre spilletid har brug for noget spilletid, og derfor bliver lejet ud. Jeg tror mere, det er den type. Så er der altid en kabale, der skal gå op til sidst, og vi må kigge på skadessituationen og sådan. Det er et meget naturligt transfervindue for os, hvor vi satser mere på kontinuitet i truppen end at hente store forstærkninger på plads.

B.93 overvintrer på 10. pladsen i 1. division og har i løbet af vinteren skiftet træner, hvor Kasper Lorentzen har afløst Kim Engstrøm. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Randers kæmper sig tilbage to gange

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF