Spillede i weekenden – i dialog med Jores Okore

Jores Okore spillede i weekenden testkamp for B.93, selvom han står uden kontrakt. Der er dialog mellem parterne.



Den 31. december udløb Jores Okores kontrakt med barndomsklubben B.93, men hvis man slog vejen forbi Vejle Stadion i weekenden, kunne man alligevel se den tidligere landsholdsspiller tørne ud for Østerbro-klubben.

I en testkamp mod Vejle Boldklub startede Jores Okore nemlig inde for B.93. 

Så hvad er status på den kontraktfri dansker? 

– Der er ikke yderligere at rapportere, end at han stadig er i truppen og træner med os. Der er ikke nogen afklaring på det kontraktuelle, siger Lars Lüthjohan Jensen, der er formand og fungerende sportschef i B.93, til Tipsbladet. 

I et interview med Tipsbladet tilbage i september gjorde Jores Okore det klart, at det stadig er en ambition at komme til udlandet. Derfor er det oplagt at afsøge den mulighed nu, hvor han er kontraktfri, men det kan man ikke i B.93. 

– Han er så dybt professionel og er fantastisk i fællesskab, så der er ikke noget som helst, fortæller Lars Lüthjohan Jensen.  

Er I interesserede i at beholde ham? 

– Lad mig sige det på den måde, at der foregår drøftelser med Jores. De drøftelser er selvfølgelig mellem os og Jores, så vi kan ikke sige så meget om det.  

Hvad skal der ske i januar? 
B.93 har de senere år solgt flere spillere til udlandet, og der er også talentfulde spillere i Østerbro-klubbens nuværende trup. 

Mange salg skal man dog ikke forvente. 

– Der er interesse for spillere, men vi forventer ikke, at det bliver et travlt transfervindue for os, når det kommer til spillere ud, siger den fungerende sportschef og tilføjer: 

– Der kan være noget, og for os vil det mest være, hvis en yngre spilletid har brug for noget spilletid, og derfor bliver lejet ud. Jeg tror mere, det er den type. Så er der altid en kabale, der skal gå op til sidst, og vi må kigge på skadessituationen og sådan. Det er et meget naturligt transfervindue for os, hvor vi satser mere på kontinuitet i truppen end at hente store forstærkninger på plads.

B.93 overvintrer på 10. pladsen i 1. division og har i løbet af vinteren skiftet træner, hvor Kasper Lorentzen har afløst Kim Engstrøm. 





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Iran kommer med krav før VM

Silkeborg IF – FC København

City holder liv i mesterskabsdrømmen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef

De er tilbage i Superligaen