Spillede i weekenden – i dialog med Jores Okore

Jores Okore spillede i weekenden testkamp for B.93, selvom han står uden kontrakt. Der er dialog mellem parterne.



Den 31. december udløb Jores Okores kontrakt med barndomsklubben B.93, men hvis man slog vejen forbi Vejle Stadion i weekenden, kunne man alligevel se den tidligere landsholdsspiller tørne ud for Østerbro-klubben.

I en testkamp mod Vejle Boldklub startede Jores Okore nemlig inde for B.93. 

Så hvad er status på den kontraktfri dansker? 

– Der er ikke yderligere at rapportere, end at han stadig er i truppen og træner med os. Der er ikke nogen afklaring på det kontraktuelle, siger Lars Lüthjohan Jensen, der er formand og fungerende sportschef i B.93, til Tipsbladet. 

I et interview med Tipsbladet tilbage i september gjorde Jores Okore det klart, at det stadig er en ambition at komme til udlandet. Derfor er det oplagt at afsøge den mulighed nu, hvor han er kontraktfri, men det kan man ikke i B.93. 

– Han er så dybt professionel og er fantastisk i fællesskab, så der er ikke noget som helst, fortæller Lars Lüthjohan Jensen.  

Er I interesserede i at beholde ham? 

– Lad mig sige det på den måde, at der foregår drøftelser med Jores. De drøftelser er selvfølgelig mellem os og Jores, så vi kan ikke sige så meget om det.  

Hvad skal der ske i januar? 
B.93 har de senere år solgt flere spillere til udlandet, og der er også talentfulde spillere i Østerbro-klubbens nuværende trup. 

Mange salg skal man dog ikke forvente. 

– Der er interesse for spillere, men vi forventer ikke, at det bliver et travlt transfervindue for os, når det kommer til spillere ud, siger den fungerende sportschef og tilføjer: 

– Der kan være noget, og for os vil det mest være, hvis en yngre spilletid har brug for noget spilletid, og derfor bliver lejet ud. Jeg tror mere, det er den type. Så er der altid en kabale, der skal gå op til sidst, og vi må kigge på skadessituationen og sådan. Det er et meget naturligt transfervindue for os, hvor vi satser mere på kontinuitet i truppen end at hente store forstærkninger på plads.

B.93 overvintrer på 10. pladsen i 1. division og har i løbet af vinteren skiftet træner, hvor Kasper Lorentzen har afløst Kim Engstrøm. 





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Så meget kræver Ajax for Gaaei



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Frankrig – Spanien

Maxsø træner med i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

‘Det er et større problem for os’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Jess Thorup på vej til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Hylder FC København og Brøndby