Med titel som salgschef er den i dag 34-årige Mads Bro Hansen blevet i Vejle Boldklub, som han rykkede til efter AaB i 2005.
”Ja, jeg kom aldrig videre,” lyder det med et grin fra Mads Bro Hansen, som husker tilbage på en god tid som fodboldspiller med både oprykningen i HFK Sønderjylland, et lukrativt skifte til det dengang storsatsende AaB og en udtagelse til ligalandsholdets tur til Dubai i 2001 som højdepunkter.
Lykken vendte dog for alvor i juli 2004, hvor et solouheld på træningsbanen førte til en overreven akillessene og siden et stafylokok-angreb, der truede med at invalidere Mads Bro Hansen.
”Jeg kunne godt se på Søren Kaalund (læge i AaB), at den ikke stod på mere fodbold, da han kom ind på stuen, efter jeg var vågnet fra narkosen. Faktisk har jeg hørt fra ham siden, at det var lidt af et mirakel, at jeg stadig kan gå, for akillessenen blev simpelthen skåret midt over. Og jeg ved da også, at han stadig bruger den som et eksempel, når han rejser rundt og fortæller,” lyder det med et af de grin, den i dag 34-årige Mads Bro Hansen ikke har langt imellem.
Da Vejle i 2005 fristede med en administrativ stilling som sælger og muligheden for at genoptræne i fred, slog Mads Bro Hansen til, og selv om det i marts 2006 blev annonceret, at han ville gøre comeback til topfodbolden, måtte planerne opgives efter et halvt års tid. Siden har den stået på old boys-fodbold i SønderjyskE, hvor Mads Bro Hansen dog ikke har været aktiv det seneste års tid, ligesom han kom på måltavlen i starten af oktober, da et udvalgt hold fra Vejle Boldklubs administration besejrede et hold bestående af klubbens sponsorer. Og selv om skaderne afholdt potentialet fra at blive indfriet til fulde, virker Mads Bro Hansen i dag ikke som en bitter mand på nogen måde.
”Man kan sætte sig i et hjørne og have ondt af sig selv. Og så får man da sikkert sympati i et par måneder, men derefter er der ingen, der gider se på en. I stedet handler det om at sige, at ”det var så det”, og så se på, hvilke muligheder man har. Og i dag kunne jeg nok ikke have ønsket mig et bedre job,” slår Mads Bro Hansen fast, før talen drejer ind på de gamle holdkammerater fra både AaB- og Vejle-tiden i form af Jimmy Nielsen, Brian Priske og Allan Olesen.
Sidstnævnte får et venligt spark med på vejen ved tanken om, at han nåede at spille et helt fodboldliv uden at score en eneste gang med undtagelse af et straffespark i Viasat Cup for AaB.
”Ja, det må du godt lige huske at få med. Han kunne vist ikke engang huske at have scoret i så meget som en træningskamp. Det er sgu da imponerende,” lyder det med endnu et grin fra Mads Bro Hansen.
Mads Bro Hansen
Født: 25. januar 1976
Land: Danmark
Position: Midtbane
Karriere: 2000-2001: HFK Sønderjylland
2001-2005: AaB
2006: Vejle
FCK-boss kan snart præsentere noget
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW