Med titel som salgschef er den i dag 34-årige Mads Bro Hansen blevet i Vejle Boldklub, som han rykkede til efter AaB i 2005.
”Ja, jeg kom aldrig videre,” lyder det med et grin fra Mads Bro Hansen, som husker tilbage på en god tid som fodboldspiller med både oprykningen i HFK Sønderjylland, et lukrativt skifte til det dengang storsatsende AaB og en udtagelse til ligalandsholdets tur til Dubai i 2001 som højdepunkter.
Lykken vendte dog for alvor i juli 2004, hvor et solouheld på træningsbanen førte til en overreven akillessene og siden et stafylokok-angreb, der truede med at invalidere Mads Bro Hansen.
”Jeg kunne godt se på Søren Kaalund (læge i AaB), at den ikke stod på mere fodbold, da han kom ind på stuen, efter jeg var vågnet fra narkosen. Faktisk har jeg hørt fra ham siden, at det var lidt af et mirakel, at jeg stadig kan gå, for akillessenen blev simpelthen skåret midt over. Og jeg ved da også, at han stadig bruger den som et eksempel, når han rejser rundt og fortæller,” lyder det med et af de grin, den i dag 34-årige Mads Bro Hansen ikke har langt imellem.
Da Vejle i 2005 fristede med en administrativ stilling som sælger og muligheden for at genoptræne i fred, slog Mads Bro Hansen til, og selv om det i marts 2006 blev annonceret, at han ville gøre comeback til topfodbolden, måtte planerne opgives efter et halvt års tid. Siden har den stået på old boys-fodbold i SønderjyskE, hvor Mads Bro Hansen dog ikke har været aktiv det seneste års tid, ligesom han kom på måltavlen i starten af oktober, da et udvalgt hold fra Vejle Boldklubs administration besejrede et hold bestående af klubbens sponsorer. Og selv om skaderne afholdt potentialet fra at blive indfriet til fulde, virker Mads Bro Hansen i dag ikke som en bitter mand på nogen måde.
”Man kan sætte sig i et hjørne og have ondt af sig selv. Og så får man da sikkert sympati i et par måneder, men derefter er der ingen, der gider se på en. I stedet handler det om at sige, at ”det var så det”, og så se på, hvilke muligheder man har. Og i dag kunne jeg nok ikke have ønsket mig et bedre job,” slår Mads Bro Hansen fast, før talen drejer ind på de gamle holdkammerater fra både AaB- og Vejle-tiden i form af Jimmy Nielsen, Brian Priske og Allan Olesen.
Sidstnævnte får et venligt spark med på vejen ved tanken om, at han nåede at spille et helt fodboldliv uden at score en eneste gang med undtagelse af et straffespark i Viasat Cup for AaB.
”Ja, det må du godt lige huske at få med. Han kunne vist ikke engang huske at have scoret i så meget som en træningskamp. Det er sgu da imponerende,” lyder det med endnu et grin fra Mads Bro Hansen.
Mads Bro Hansen
Født: 25. januar 1976
Land: Danmark
Position: Midtbane
Karriere: 2000-2001: HFK Sønderjylland
2001-2005: AaB
2006: Vejle
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN