Sporløs: Mads Bro Hansen

Mads Bro Hansen, der nåede at markere sig som en teknisk begavet frisparksspecialist i Superligaen for både HFK Sønderjylland og AaB, før et usandsynligt uheldigt skadesforløb satte en stopper for den lovende karriere?



Med titel som salgschef er den i dag 34-årige Mads Bro Hansen blevet i Vejle Boldklub, som han rykkede til efter AaB i 2005.

”Ja, jeg kom aldrig videre,” lyder det med et grin fra Mads Bro Hansen, som husker tilbage på en god tid som fodboldspiller med både oprykningen i HFK Sønderjylland, et lukrativt skifte til det dengang storsatsende AaB og en udtagelse til ligalandsholdets tur til Dubai i 2001 som højdepunkter.

Lykken vendte dog for alvor i juli 2004, hvor et solouheld på træningsbanen førte til en overreven akillessene og siden et stafylokok-angreb, der truede med at invalidere Mads Bro Hansen.

”Jeg kunne godt se på Søren Kaalund (læge i AaB), at den ikke stod på mere fodbold, da han kom ind på stuen, efter jeg var vågnet fra narkosen. Faktisk har jeg hørt fra ham siden, at det var lidt af et mirakel, at jeg stadig kan gå, for akillessenen blev simpelthen skåret midt over. Og jeg ved da også, at han stadig bruger den som et eksempel, når han rejser rundt og fortæller,” lyder det med et af de grin, den i dag 34-årige Mads Bro Hansen ikke har langt imellem.

Da Vejle i 2005 fristede med en administrativ stilling som sælger og muligheden for at genoptræne i fred, slog Mads Bro Hansen til, og selv om det i marts 2006 blev annonceret, at han ville gøre comeback til topfodbolden, måtte planerne opgives efter et halvt års tid. Siden har den stået på old boys-fodbold i SønderjyskE, hvor Mads Bro Hansen dog ikke har været aktiv det seneste års tid, ligesom han kom på måltavlen i starten af oktober, da et udvalgt hold fra Vejle Boldklubs administration besejrede et hold bestående af klubbens sponsorer. Og selv om skaderne afholdt potentialet fra at blive indfriet til fulde, virker Mads Bro Hansen i dag ikke som en bitter mand på nogen måde.

”Man kan sætte sig i et hjørne og have ondt af sig selv. Og så får man da sikkert sympati i et par måneder, men derefter er der ingen, der gider se på en. I stedet handler det om at sige, at ”det var så det”, og så se på, hvilke muligheder man har. Og i dag kunne jeg nok ikke have ønsket mig et bedre job,” slår Mads Bro Hansen fast, før talen drejer ind på de gamle holdkammerater fra både AaB- og Vejle-tiden i form af Jimmy Nielsen, Brian Priske og Allan Olesen.

Sidstnævnte får et venligt spark med på vejen ved tanken om, at han nåede at spille et helt fodboldliv uden at score en eneste gang med undtagelse af et straffespark i Viasat Cup for AaB.

”Ja, det må du godt lige huske at få med. Han kunne vist ikke engang huske at have scoret i så meget som en træningskamp. Det er sgu da imponerende,” lyder det med endnu et grin fra Mads Bro Hansen.

Mads Bro Hansen
Født: 25. januar 1976
Land: Danmark
Position: Midtbane
Karriere: 2000-2001: HFK Sønderjylland
2001-2005: AaB
2006: Vejle





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tyrkiet – Paraguay

Holland – Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Her er AGF’s Champions League-modstander

Brøler sender Mexico videre

Vigtigt nyt for ‘AC’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’