Sporløs med Charles Gbeke

Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes. Charles…



Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes.

Charles Gbeke modtager en bold tæt inde under Viborgmålet og sender frækt læderet af sted med hælen men må desværre se sit forsøg blive blokeret af landsholdet nye reservemålmand Jesper Christiansen, som viser gode reflekser. Gbeke når lige at se holdkammeraten Peter Gravesen bringe Herfølge på sejrskurs, inden det bliver tid til at forlade banen til fordel for Ebrima Sowe. Fra bænken kan Charles Gbeke se José Mota udligne Herfølges føring, og bundholdet må nøjes med et point.

Charles Gbeke kom til Danmark som lykkeridder med den anden canadier Alen Mencinas og deres fælles agent. De to spillere havde en aftale med Herfølge om prøvetræning, men agenten »glemte« aftalen og mødte i stedet op til træning med sine spillere i Randers. Her blev Charles Gbeke kasseret allerede efter en prøvetræning, og så gik turen til Herfølge.
Den 187 centimeter store og 90 kilo tunge angriber lignede af statur ikke noget teknisk vidunder, men han ankom til Herfølge med en enorm selvtillid.

– Jeg er stor, og derfor tror folk, at jeg kun er god i luften. Men de tager fejl. Jeg har en god teknik og mange forsvarsspillere i ligaen vil blive overraskede, sagde Gbeke til Ekstra Bladet inden debuten mod Viborg.
Men måske endte det mest med, at det blev Charles Gbeke, der blev den overraskede. Angriberen blev i forårssæsonen noteret for otte kampe uden scoring. Herfølge rykkede ned, og Gbeke rykkede videre.

Flyet gik tilbage til Canada, hvor Montreal Impact blev arbejdsgiveren i den næstbedste amerikanske række, United Soccer League. Gbeke trods alt mere suucces i hjemlandet, hvor han hos Montreal blev noteret for to scoringer og to assists i ni kampe, og Montreal Impacts vandt divisionen.

Sidste sæson skiftede den store angriber til ligarivalerne fra Rochester Raging Rhinos, som i 2005 sluttede på andenpladsen. Gbeke spillede sjældent hele kampe men blev noteret for 21 kampe af 28 mulige. Målene kneb det stadig med, og bare to gange lykkedes det at få nettet til at blafre i 2006.

United Soccer League er netop startet på en ny sæson, og Charles Gbeke er nu tilbage hos Montreal Impacts, der i premieren måtte nøjes med 2-2 i udekampen mod Atlanta Silverbacks. Charles Gbeke spillede de sidste 35 minutter men lavede ingen mål.





LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Belgien – Senegal

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea henter back til 375 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’