Sporløs med Charles Gbeke

Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes. Charles…



Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes.

Charles Gbeke modtager en bold tæt inde under Viborgmålet og sender frækt læderet af sted med hælen men må desværre se sit forsøg blive blokeret af landsholdet nye reservemålmand Jesper Christiansen, som viser gode reflekser. Gbeke når lige at se holdkammeraten Peter Gravesen bringe Herfølge på sejrskurs, inden det bliver tid til at forlade banen til fordel for Ebrima Sowe. Fra bænken kan Charles Gbeke se José Mota udligne Herfølges føring, og bundholdet må nøjes med et point.

Charles Gbeke kom til Danmark som lykkeridder med den anden canadier Alen Mencinas og deres fælles agent. De to spillere havde en aftale med Herfølge om prøvetræning, men agenten »glemte« aftalen og mødte i stedet op til træning med sine spillere i Randers. Her blev Charles Gbeke kasseret allerede efter en prøvetræning, og så gik turen til Herfølge.
Den 187 centimeter store og 90 kilo tunge angriber lignede af statur ikke noget teknisk vidunder, men han ankom til Herfølge med en enorm selvtillid.

– Jeg er stor, og derfor tror folk, at jeg kun er god i luften. Men de tager fejl. Jeg har en god teknik og mange forsvarsspillere i ligaen vil blive overraskede, sagde Gbeke til Ekstra Bladet inden debuten mod Viborg.
Men måske endte det mest med, at det blev Charles Gbeke, der blev den overraskede. Angriberen blev i forårssæsonen noteret for otte kampe uden scoring. Herfølge rykkede ned, og Gbeke rykkede videre.

Flyet gik tilbage til Canada, hvor Montreal Impact blev arbejdsgiveren i den næstbedste amerikanske række, United Soccer League. Gbeke trods alt mere suucces i hjemlandet, hvor han hos Montreal blev noteret for to scoringer og to assists i ni kampe, og Montreal Impacts vandt divisionen.

Sidste sæson skiftede den store angriber til ligarivalerne fra Rochester Raging Rhinos, som i 2005 sluttede på andenpladsen. Gbeke spillede sjældent hele kampe men blev noteret for 21 kampe af 28 mulige. Målene kneb det stadig med, og bare to gange lykkedes det at få nettet til at blafre i 2006.

United Soccer League er netop startet på en ny sæson, og Charles Gbeke er nu tilbage hos Montreal Impacts, der i premieren måtte nøjes med 2-2 i udekampen mod Atlanta Silverbacks. Charles Gbeke spillede de sidste 35 minutter men lavede ingen mål.





Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Ikke sket i 8 år

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Mourinho meldes tæt på storklub

Teemu Pukki dominerer

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Prøvede at lokke Eriksen

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde