Sporløs med Charles Gbeke

Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes. Charles…



Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes.

Charles Gbeke modtager en bold tæt inde under Viborgmålet og sender frækt læderet af sted med hælen men må desværre se sit forsøg blive blokeret af landsholdet nye reservemålmand Jesper Christiansen, som viser gode reflekser. Gbeke når lige at se holdkammeraten Peter Gravesen bringe Herfølge på sejrskurs, inden det bliver tid til at forlade banen til fordel for Ebrima Sowe. Fra bænken kan Charles Gbeke se José Mota udligne Herfølges føring, og bundholdet må nøjes med et point.

Charles Gbeke kom til Danmark som lykkeridder med den anden canadier Alen Mencinas og deres fælles agent. De to spillere havde en aftale med Herfølge om prøvetræning, men agenten »glemte« aftalen og mødte i stedet op til træning med sine spillere i Randers. Her blev Charles Gbeke kasseret allerede efter en prøvetræning, og så gik turen til Herfølge.
Den 187 centimeter store og 90 kilo tunge angriber lignede af statur ikke noget teknisk vidunder, men han ankom til Herfølge med en enorm selvtillid.

– Jeg er stor, og derfor tror folk, at jeg kun er god i luften. Men de tager fejl. Jeg har en god teknik og mange forsvarsspillere i ligaen vil blive overraskede, sagde Gbeke til Ekstra Bladet inden debuten mod Viborg.
Men måske endte det mest med, at det blev Charles Gbeke, der blev den overraskede. Angriberen blev i forårssæsonen noteret for otte kampe uden scoring. Herfølge rykkede ned, og Gbeke rykkede videre.

Flyet gik tilbage til Canada, hvor Montreal Impact blev arbejdsgiveren i den næstbedste amerikanske række, United Soccer League. Gbeke trods alt mere suucces i hjemlandet, hvor han hos Montreal blev noteret for to scoringer og to assists i ni kampe, og Montreal Impacts vandt divisionen.

Sidste sæson skiftede den store angriber til ligarivalerne fra Rochester Raging Rhinos, som i 2005 sluttede på andenpladsen. Gbeke spillede sjældent hele kampe men blev noteret for 21 kampe af 28 mulige. Målene kneb det stadig med, og bare to gange lykkedes det at få nettet til at blafre i 2006.

United Soccer League er netop startet på en ny sæson, og Charles Gbeke er nu tilbage hos Montreal Impacts, der i premieren måtte nøjes med 2-2 i udekampen mod Atlanta Silverbacks. Charles Gbeke spillede de sidste 35 minutter men lavede ingen mål.





Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite




LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

AGF – FC Nordsjælland

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård kritik af FCM-profil

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Barcelona klager til UEFA

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

– Går det galt, går det rigtig galt!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Nu er han tilbage for Brøndby

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Robert trækker overskrifter i udlandet

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Superliga-klub bedst i hele verden

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner