Sporløs med Charles Gbeke

Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes. Charles…



Året er 2005, og Charles Gbeke spiller sin debutkamp i forårspremieren for SAS Ligaens bundhold Herfølge. Angriberen, der er født i Elfenbenskysten men vokset op i Canada er med fra start. Som eneste reelle angriber hos Herfølge har Gbeke det svært, men efter en målløs første halvleg er debutanten lige ved at få succes.

Charles Gbeke modtager en bold tæt inde under Viborgmålet og sender frækt læderet af sted med hælen men må desværre se sit forsøg blive blokeret af landsholdet nye reservemålmand Jesper Christiansen, som viser gode reflekser. Gbeke når lige at se holdkammeraten Peter Gravesen bringe Herfølge på sejrskurs, inden det bliver tid til at forlade banen til fordel for Ebrima Sowe. Fra bænken kan Charles Gbeke se José Mota udligne Herfølges føring, og bundholdet må nøjes med et point.

Charles Gbeke kom til Danmark som lykkeridder med den anden canadier Alen Mencinas og deres fælles agent. De to spillere havde en aftale med Herfølge om prøvetræning, men agenten »glemte« aftalen og mødte i stedet op til træning med sine spillere i Randers. Her blev Charles Gbeke kasseret allerede efter en prøvetræning, og så gik turen til Herfølge.
Den 187 centimeter store og 90 kilo tunge angriber lignede af statur ikke noget teknisk vidunder, men han ankom til Herfølge med en enorm selvtillid.

– Jeg er stor, og derfor tror folk, at jeg kun er god i luften. Men de tager fejl. Jeg har en god teknik og mange forsvarsspillere i ligaen vil blive overraskede, sagde Gbeke til Ekstra Bladet inden debuten mod Viborg.
Men måske endte det mest med, at det blev Charles Gbeke, der blev den overraskede. Angriberen blev i forårssæsonen noteret for otte kampe uden scoring. Herfølge rykkede ned, og Gbeke rykkede videre.

Flyet gik tilbage til Canada, hvor Montreal Impact blev arbejdsgiveren i den næstbedste amerikanske række, United Soccer League. Gbeke trods alt mere suucces i hjemlandet, hvor han hos Montreal blev noteret for to scoringer og to assists i ni kampe, og Montreal Impacts vandt divisionen.

Sidste sæson skiftede den store angriber til ligarivalerne fra Rochester Raging Rhinos, som i 2005 sluttede på andenpladsen. Gbeke spillede sjældent hele kampe men blev noteret for 21 kampe af 28 mulige. Målene kneb det stadig med, og bare to gange lykkedes det at få nettet til at blafre i 2006.

United Soccer League er netop startet på en ny sæson, og Charles Gbeke er nu tilbage hos Montreal Impacts, der i premieren måtte nøjes med 2-2 i udekampen mod Atlanta Silverbacks. Charles Gbeke spillede de sidste 35 minutter men lavede ingen mål.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Gil Vicente tryner Tondela

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Storroser dansk super-talent

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

FC København med overtidssejr over Randers

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby IF – FC Midtjylland

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Silkeborg-comeback giver håb

Tottenham under stregen

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF