Sporløs med Clemens Zwijnenberg

Hvor blev han af?



Året er 1998. AaB spiller hjemme mod AGF, og klubben har sin nye hollandske forsvarsspiller Clemens Zwijnenberg i startopstillingen. Ved stillingen 2-2 laver Zwijnenberg selvmål, og AGF tager fra Aalborg med en 4-2 sejr i bagagen. Selvmålet skal blive kendetegnende for Zwijnenbergs karriere i AaB. Han kom til klubben som feteret hollandsk stjerne, der havde spillet Champions League med storklubben Feyenoord. Ifølge flere medier blev han hentet til AaB for op mod otte millioner kroner.

Zwijnenberg slog dog aldrig til i Aalborg. Han nåede blot ni kampe for AaB inden han blev udlejet til først Bristol City og senere NAC Breda i hans hjemland.

»Zwijnenberg var en spiller, som havde spillet på et absolut fornuftigt niveau, men i dag kan jeg ikke finde ud af, om han var et fejlkøb, eller om det bare var ham og AaB, som ikke passede sammen. For det gik ikke – det var åbenlyst for enhver. Men jeg kan godt leve med sådan en fejl, bare det ikke bliver sådan, at man bliver bange for fiasko, for så får du aldrig skrevet nogle kontrakter,« sagde Lynge Jakobsen, da han tidligere på året blev konfronteret med sit dårlige indkøb.

Efter de to lejeophold kom Zwijnenberg aldrig til at spille i AaB igen, og han blev i 1999 sendt videre til østrigske Austria Lustenau, hvor han blot nåede fire kampe inden en knæskade satte en stopper for karrieren i en alder af blot 30 år. Da karrieren på højt plan måtte opgives flyttede Zwijnenberg tilbage til Holland, hvor han slog sig på indendørs fodbold på hyggeniveau i den lille by Oldenzaal.

I 2005 startede Zwijnenberg, sammen med makkeren Erwin Versteeg, Koploper Magazine – et blad der blandt andet beskæftiger sig med hollandsk amatørfodbold, og Zwijnenberg selv er såmænd chefredaktør. I denne måned kan man læse et stort portræt af eks-proffen Berthil ter Avest, der nu spiller for amatørklubben De Tubanters. Clemens Zwijnenberg skriver bladets klumme, og filosoferer i det nyeste nummer over, hvorfor han ikke kan undvære fodbolden helt. På en ferietur til Østrig ender han som tilskuer til en kamp mellem SR Altach og SV Mattersburg. Han stiller sig selv spørgsmålet, om han er afhængig af fodbold. Han vil ikke vide det:

»Jeg er simpelthen for bange for svaret,« skriver den tidligere AaB-spiller, der i sin storhedstid huserede på højre back i Twente fra 1988-1995, inden han blev solgt til Feyenoord.

I Twente finder man iøvrigt Clemens Zwijnenberg på en respektabel 47. plads over klubbens største spillere igennem tiderne! Han slog dog aldrig til i AaB, og Koploper Magazines fodboldafhængige chefredaktør vil altid blive husket som et af de dårligste indkøb i dansk fodbold. Således kårede tipsbladet.dks brugere i maj Zwijnenberg som det 6. dårligste indkøb i Superliga-historien.




EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

AaB på rov i Norge – roses til skyerne


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt



Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

FC København henter stortalent i Malmö FF


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

FC København-keeper får nummer 42, men…



Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker



Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu