Sporløs med Clemens Zwijnenberg

Hvor blev han af?



Året er 1998. AaB spiller hjemme mod AGF, og klubben har sin nye hollandske forsvarsspiller Clemens Zwijnenberg i startopstillingen. Ved stillingen 2-2 laver Zwijnenberg selvmål, og AGF tager fra Aalborg med en 4-2 sejr i bagagen. Selvmålet skal blive kendetegnende for Zwijnenbergs karriere i AaB. Han kom til klubben som feteret hollandsk stjerne, der havde spillet Champions League med storklubben Feyenoord. Ifølge flere medier blev han hentet til AaB for op mod otte millioner kroner.

Zwijnenberg slog dog aldrig til i Aalborg. Han nåede blot ni kampe for AaB inden han blev udlejet til først Bristol City og senere NAC Breda i hans hjemland.

»Zwijnenberg var en spiller, som havde spillet på et absolut fornuftigt niveau, men i dag kan jeg ikke finde ud af, om han var et fejlkøb, eller om det bare var ham og AaB, som ikke passede sammen. For det gik ikke – det var åbenlyst for enhver. Men jeg kan godt leve med sådan en fejl, bare det ikke bliver sådan, at man bliver bange for fiasko, for så får du aldrig skrevet nogle kontrakter,« sagde Lynge Jakobsen, da han tidligere på året blev konfronteret med sit dårlige indkøb.

Efter de to lejeophold kom Zwijnenberg aldrig til at spille i AaB igen, og han blev i 1999 sendt videre til østrigske Austria Lustenau, hvor han blot nåede fire kampe inden en knæskade satte en stopper for karrieren i en alder af blot 30 år. Da karrieren på højt plan måtte opgives flyttede Zwijnenberg tilbage til Holland, hvor han slog sig på indendørs fodbold på hyggeniveau i den lille by Oldenzaal.

I 2005 startede Zwijnenberg, sammen med makkeren Erwin Versteeg, Koploper Magazine – et blad der blandt andet beskæftiger sig med hollandsk amatørfodbold, og Zwijnenberg selv er såmænd chefredaktør. I denne måned kan man læse et stort portræt af eks-proffen Berthil ter Avest, der nu spiller for amatørklubben De Tubanters. Clemens Zwijnenberg skriver bladets klumme, og filosoferer i det nyeste nummer over, hvorfor han ikke kan undvære fodbolden helt. På en ferietur til Østrig ender han som tilskuer til en kamp mellem SR Altach og SV Mattersburg. Han stiller sig selv spørgsmålet, om han er afhængig af fodbold. Han vil ikke vide det:

»Jeg er simpelthen for bange for svaret,« skriver den tidligere AaB-spiller, der i sin storhedstid huserede på højre back i Twente fra 1988-1995, inden han blev solgt til Feyenoord.

I Twente finder man iøvrigt Clemens Zwijnenberg på en respektabel 47. plads over klubbens største spillere igennem tiderne! Han slog dog aldrig til i AaB, og Koploper Magazines fodboldafhængige chefredaktør vil altid blive husket som et af de dårligste indkøb i dansk fodbold. Således kårede tipsbladet.dks brugere i maj Zwijnenberg som det 6. dårligste indkøb i Superliga-historien.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Offentliggøres i dag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Legende scorer landstrænerjob