Der findes mange, der hedder Hans Christiaens i Belgien.
Søger man på navnet, finder man f.eks. en Hans Christiaens, som har med badminton at gøre, eller en Hans Christiaens, som har opnået national berømmelse via sit indgående kendskab til ædle rødvine.
Men for en lille, lukket kreds her til lands findes der kun én Hans Christiaens.
I Brøndby-regi er Hans Christiaens almindeligvis blot en notits i glemmebogen, men der findes den dag i dag en hård kerne, for hvem den belgiske angriber på en eller anden skæv måde er gået hen og blevet kult på den københavnske vestegn.
Christiaens tilbragte et par sæsoner i Brøndby, mens Morten Olsen regerede som cheftræner. I 1993 vendte han tilbage til hjemlandet, rubriceret som en fejlinvestering.
Også dengang var klubben splittet i en »kulturkamp« mellem dem, der ville promovere klubbens egne talenter, og dem, der ville satse eksternt på etablerede spillere. Hans Christiaens var et af de køb, som Morten Olsen fik én på frakken for.
I princippet var belgieren ellers et godt køb, en målscorer med et par landskampe på CV’et og erfaring fra kampe i europæisk fodbold, men i den blå-gule dragt slog han aldrig til og døjede i øvrigt en del af tiden med skader.
Hjemme igen genoptog Christiaens karrieren i en af sine tidligere klubber, Waregem i 1. division, men anede hurtigt, hvor det bar hen.
»Jeg husker efter et nederlag, hvordan bestyrelsen og spillerne fejrede det, som var det en sejr. Det var begyndelsen til enden,« siger den nu 43-årige Christiaens til TIPS-bladet.
Efter et par mindre jobs lukkede han karrieren ned og satsede på en civil karriere. I dag står han som direktør i spidsen for et vikarbureau med seks kontorer i området omkring Brugge og Kortrijk i det vestlige Flanderen.
»Det betyder så også, at jeg ikke har tid til at beskæftige mig med fodbold på et højere niveau, men jeg har stadig et stort netværk i fodboldens miljø, så jeg har selvfølgelig ikke kunnet slippe fodbolden helt,« fortæller belgieren, som af og til også ses på Regenboogstadion i Waregem for at følge den nye fusionsklub Zulte-Waregem i aktion.
Fornylig så man Christiaens optræde i en benefitmatch på et hold af tidligere kendisser i belgisk fodbold, der kalder sig FC Het Goede Doel (FC Det Gode Mål) og som optræder med velgørenhed for øje, og desuden er han på andet år træner for den lille klub Nivele, der spiller på sjette niveau i belgisk fodbold.
På sæsonens sidste spilledag 29. april befæstede Nivele sin 2. plads med en 3-0-sejr over JV De Pinte, og kampen gav anledning til et lille »danskertræf«, idet De Pinte har den tidligere St.-Truiden og Gent-prof Anders Nielsen som spillende træner.
»Vi havde en hyggelig snak, og jeg fik også hilst på hans kone og børn, så jeg fik lige lejlighed til at genopfriske de få danske «brokker», jeg endnu kan.«
Selv om Brøndby-opholdet ikke var nogen dans på roser, er Christiaens dog hurtig til at fremkalde et positivt aspekt.
»Morten Olsen havde stor betydning for min karriere. Jeg har den største respekt for ham som træner. Hils ham endelig, hvis du ser ham.«
TIPS-bladet fandt frem til Hans Christiaens via hans svoger, der ejer en pub på torvet i Waregem. Den skulle efter sigende være et besøg værd.
Et lille tip til den danske Christiaens-klan, hvis de har planer om at gøre en udflugt til det vestflamske.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT