Der findes mange, der hedder Hans Christiaens i Belgien.
Søger man på navnet, finder man f.eks. en Hans Christiaens, som har med badminton at gøre, eller en Hans Christiaens, som har opnået national berømmelse via sit indgående kendskab til ædle rødvine.
Men for en lille, lukket kreds her til lands findes der kun én Hans Christiaens.
I Brøndby-regi er Hans Christiaens almindeligvis blot en notits i glemmebogen, men der findes den dag i dag en hård kerne, for hvem den belgiske angriber på en eller anden skæv måde er gået hen og blevet kult på den københavnske vestegn.
Christiaens tilbragte et par sæsoner i Brøndby, mens Morten Olsen regerede som cheftræner. I 1993 vendte han tilbage til hjemlandet, rubriceret som en fejlinvestering.
Også dengang var klubben splittet i en »kulturkamp« mellem dem, der ville promovere klubbens egne talenter, og dem, der ville satse eksternt på etablerede spillere. Hans Christiaens var et af de køb, som Morten Olsen fik én på frakken for.
I princippet var belgieren ellers et godt køb, en målscorer med et par landskampe på CV’et og erfaring fra kampe i europæisk fodbold, men i den blå-gule dragt slog han aldrig til og døjede i øvrigt en del af tiden med skader.
Hjemme igen genoptog Christiaens karrieren i en af sine tidligere klubber, Waregem i 1. division, men anede hurtigt, hvor det bar hen.
»Jeg husker efter et nederlag, hvordan bestyrelsen og spillerne fejrede det, som var det en sejr. Det var begyndelsen til enden,« siger den nu 43-årige Christiaens til TIPS-bladet.
Efter et par mindre jobs lukkede han karrieren ned og satsede på en civil karriere. I dag står han som direktør i spidsen for et vikarbureau med seks kontorer i området omkring Brugge og Kortrijk i det vestlige Flanderen.
»Det betyder så også, at jeg ikke har tid til at beskæftige mig med fodbold på et højere niveau, men jeg har stadig et stort netværk i fodboldens miljø, så jeg har selvfølgelig ikke kunnet slippe fodbolden helt,« fortæller belgieren, som af og til også ses på Regenboogstadion i Waregem for at følge den nye fusionsklub Zulte-Waregem i aktion.
Fornylig så man Christiaens optræde i en benefitmatch på et hold af tidligere kendisser i belgisk fodbold, der kalder sig FC Het Goede Doel (FC Det Gode Mål) og som optræder med velgørenhed for øje, og desuden er han på andet år træner for den lille klub Nivele, der spiller på sjette niveau i belgisk fodbold.
På sæsonens sidste spilledag 29. april befæstede Nivele sin 2. plads med en 3-0-sejr over JV De Pinte, og kampen gav anledning til et lille »danskertræf«, idet De Pinte har den tidligere St.-Truiden og Gent-prof Anders Nielsen som spillende træner.
»Vi havde en hyggelig snak, og jeg fik også hilst på hans kone og børn, så jeg fik lige lejlighed til at genopfriske de få danske «brokker», jeg endnu kan.«
Selv om Brøndby-opholdet ikke var nogen dans på roser, er Christiaens dog hurtig til at fremkalde et positivt aspekt.
»Morten Olsen havde stor betydning for min karriere. Jeg har den største respekt for ham som træner. Hils ham endelig, hvis du ser ham.«
TIPS-bladet fandt frem til Hans Christiaens via hans svoger, der ejer en pub på torvet i Waregem. Den skulle efter sigende være et besøg værd.
Et lille tip til den danske Christiaens-klan, hvis de har planer om at gøre en udflugt til det vestflamske.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub