Der findes mange, der hedder Hans Christiaens i Belgien.
Søger man på navnet, finder man f.eks. en Hans Christiaens, som har med badminton at gøre, eller en Hans Christiaens, som har opnået national berømmelse via sit indgående kendskab til ædle rødvine.
Men for en lille, lukket kreds her til lands findes der kun én Hans Christiaens.
I Brøndby-regi er Hans Christiaens almindeligvis blot en notits i glemmebogen, men der findes den dag i dag en hård kerne, for hvem den belgiske angriber på en eller anden skæv måde er gået hen og blevet kult på den københavnske vestegn.
Christiaens tilbragte et par sæsoner i Brøndby, mens Morten Olsen regerede som cheftræner. I 1993 vendte han tilbage til hjemlandet, rubriceret som en fejlinvestering.
Også dengang var klubben splittet i en »kulturkamp« mellem dem, der ville promovere klubbens egne talenter, og dem, der ville satse eksternt på etablerede spillere. Hans Christiaens var et af de køb, som Morten Olsen fik én på frakken for.
I princippet var belgieren ellers et godt køb, en målscorer med et par landskampe på CV’et og erfaring fra kampe i europæisk fodbold, men i den blå-gule dragt slog han aldrig til og døjede i øvrigt en del af tiden med skader.
Hjemme igen genoptog Christiaens karrieren i en af sine tidligere klubber, Waregem i 1. division, men anede hurtigt, hvor det bar hen.
»Jeg husker efter et nederlag, hvordan bestyrelsen og spillerne fejrede det, som var det en sejr. Det var begyndelsen til enden,« siger den nu 43-årige Christiaens til TIPS-bladet.
Efter et par mindre jobs lukkede han karrieren ned og satsede på en civil karriere. I dag står han som direktør i spidsen for et vikarbureau med seks kontorer i området omkring Brugge og Kortrijk i det vestlige Flanderen.
»Det betyder så også, at jeg ikke har tid til at beskæftige mig med fodbold på et højere niveau, men jeg har stadig et stort netværk i fodboldens miljø, så jeg har selvfølgelig ikke kunnet slippe fodbolden helt,« fortæller belgieren, som af og til også ses på Regenboogstadion i Waregem for at følge den nye fusionsklub Zulte-Waregem i aktion.
Fornylig så man Christiaens optræde i en benefitmatch på et hold af tidligere kendisser i belgisk fodbold, der kalder sig FC Het Goede Doel (FC Det Gode Mål) og som optræder med velgørenhed for øje, og desuden er han på andet år træner for den lille klub Nivele, der spiller på sjette niveau i belgisk fodbold.
På sæsonens sidste spilledag 29. april befæstede Nivele sin 2. plads med en 3-0-sejr over JV De Pinte, og kampen gav anledning til et lille »danskertræf«, idet De Pinte har den tidligere St.-Truiden og Gent-prof Anders Nielsen som spillende træner.
»Vi havde en hyggelig snak, og jeg fik også hilst på hans kone og børn, så jeg fik lige lejlighed til at genopfriske de få danske «brokker», jeg endnu kan.«
Selv om Brøndby-opholdet ikke var nogen dans på roser, er Christiaens dog hurtig til at fremkalde et positivt aspekt.
»Morten Olsen havde stor betydning for min karriere. Jeg har den største respekt for ham som træner. Hils ham endelig, hvis du ser ham.«
TIPS-bladet fandt frem til Hans Christiaens via hans svoger, der ejer en pub på torvet i Waregem. Den skulle efter sigende være et besøg værd.
Et lille tip til den danske Christiaens-klan, hvis de har planer om at gøre en udflugt til det vestflamske.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER