Sporløs med Hans Christiaens

Hvor blev han af?



Der findes mange, der hedder Hans Christiaens i Belgien.
Søger man på navnet, finder man f.eks. en Hans Christiaens, som har med badminton at gøre, eller en Hans Christiaens, som har opnået national berømmelse via sit indgående kendskab til ædle rødvine.
Men for en lille, lukket kreds her til lands findes der kun én Hans Christiaens.

I Brøndby-regi er Hans Christiaens almindeligvis blot en notits i glemmebogen, men der findes den dag i dag en hård kerne, for hvem den belgiske angriber på en eller anden skæv måde er gået hen og blevet kult på den københavnske vestegn.

Christiaens tilbragte et par sæsoner i Brøndby, mens Morten Olsen regerede som cheftræner. I 1993 vendte han tilbage til hjemlandet, rubriceret som en fejlinvestering.

Også dengang var klubben splittet i en »kulturkamp« mellem dem, der ville promovere klubbens egne talenter, og dem, der ville satse eksternt på etablerede spillere. Hans Christiaens var et af de køb, som Morten Olsen fik én på frakken for.

I princippet var belgieren ellers et godt køb, en målscorer med et par landskampe på CV’et og erfaring fra kampe i europæisk fodbold, men i den blå-gule dragt slog han aldrig til og døjede i øvrigt en del af tiden med skader.

Hjemme igen genoptog Christiaens karrieren i en af sine tidligere klubber, Waregem i 1. division, men anede hurtigt, hvor det bar hen.
»Jeg husker efter et nederlag, hvordan bestyrelsen og spillerne fejrede det, som var det en sejr. Det var begyndelsen til enden,« siger den nu 43-årige Christiaens til TIPS-bladet.

Efter et par mindre jobs lukkede han karrieren ned og satsede på en civil karriere. I dag står han som direktør i spidsen for et vikarbureau med seks kontorer i området omkring Brugge og Kortrijk i det vestlige Flanderen.

»Det betyder så også, at jeg ikke har tid til at beskæftige mig med fodbold på et højere niveau, men jeg har stadig et stort netværk i fodboldens miljø, så jeg har selvfølgelig ikke kunnet slippe fodbolden helt,« fortæller belgieren, som af og til også ses på Regenboogstadion i Waregem for at følge den nye fusionsklub Zulte-Waregem i aktion.

Fornylig så man Christiaens optræde i en benefitmatch på et hold af tidligere kendisser i belgisk fodbold, der kalder sig FC Het Goede Doel (FC Det Gode Mål) og som optræder med velgørenhed for øje, og desuden er han på andet år træner for den lille klub Nivele, der spiller på sjette niveau i belgisk fodbold.

På sæsonens sidste spilledag 29. april befæstede Nivele sin 2. plads med en 3-0-sejr over JV De Pinte, og kampen gav anledning til et lille »danskertræf«, idet De Pinte har den tidligere St.-Truiden og Gent-prof Anders Nielsen som spillende træner.

»Vi havde en hyggelig snak, og jeg fik også hilst på hans kone og børn, så jeg fik lige lejlighed til at genopfriske de få danske «brokker», jeg endnu kan.«

Selv om Brøndby-opholdet ikke var nogen dans på roser, er Christiaens dog hurtig til at fremkalde et positivt aspekt.
»Morten Olsen havde stor betydning for min karriere. Jeg har den største respekt for ham som træner. Hils ham endelig, hvis du ser ham.«

TIPS-bladet fandt frem til Hans Christiaens via hans svoger, der ejer en pub på torvet i Waregem. Den skulle efter sigende være et besøg værd.

Et lille tip til den danske Christiaens-klan, hvis de har planer om at gøre en udflugt til det vestflamske.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australien – Tyrkiet

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chok – henter første VM-point nogensinde

Stolt over dansk transfer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lurer på PSG-stjerne

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han tager hjem fra VM

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’