Sporløs med Hans Christiaens

Hvor blev han af?



Der findes mange, der hedder Hans Christiaens i Belgien.
Søger man på navnet, finder man f.eks. en Hans Christiaens, som har med badminton at gøre, eller en Hans Christiaens, som har opnået national berømmelse via sit indgående kendskab til ædle rødvine.
Men for en lille, lukket kreds her til lands findes der kun én Hans Christiaens.

I Brøndby-regi er Hans Christiaens almindeligvis blot en notits i glemmebogen, men der findes den dag i dag en hård kerne, for hvem den belgiske angriber på en eller anden skæv måde er gået hen og blevet kult på den københavnske vestegn.

Christiaens tilbragte et par sæsoner i Brøndby, mens Morten Olsen regerede som cheftræner. I 1993 vendte han tilbage til hjemlandet, rubriceret som en fejlinvestering.

Også dengang var klubben splittet i en »kulturkamp« mellem dem, der ville promovere klubbens egne talenter, og dem, der ville satse eksternt på etablerede spillere. Hans Christiaens var et af de køb, som Morten Olsen fik én på frakken for.

I princippet var belgieren ellers et godt køb, en målscorer med et par landskampe på CV’et og erfaring fra kampe i europæisk fodbold, men i den blå-gule dragt slog han aldrig til og døjede i øvrigt en del af tiden med skader.

Hjemme igen genoptog Christiaens karrieren i en af sine tidligere klubber, Waregem i 1. division, men anede hurtigt, hvor det bar hen.
»Jeg husker efter et nederlag, hvordan bestyrelsen og spillerne fejrede det, som var det en sejr. Det var begyndelsen til enden,« siger den nu 43-årige Christiaens til TIPS-bladet.

Efter et par mindre jobs lukkede han karrieren ned og satsede på en civil karriere. I dag står han som direktør i spidsen for et vikarbureau med seks kontorer i området omkring Brugge og Kortrijk i det vestlige Flanderen.

»Det betyder så også, at jeg ikke har tid til at beskæftige mig med fodbold på et højere niveau, men jeg har stadig et stort netværk i fodboldens miljø, så jeg har selvfølgelig ikke kunnet slippe fodbolden helt,« fortæller belgieren, som af og til også ses på Regenboogstadion i Waregem for at følge den nye fusionsklub Zulte-Waregem i aktion.

Fornylig så man Christiaens optræde i en benefitmatch på et hold af tidligere kendisser i belgisk fodbold, der kalder sig FC Het Goede Doel (FC Det Gode Mål) og som optræder med velgørenhed for øje, og desuden er han på andet år træner for den lille klub Nivele, der spiller på sjette niveau i belgisk fodbold.

På sæsonens sidste spilledag 29. april befæstede Nivele sin 2. plads med en 3-0-sejr over JV De Pinte, og kampen gav anledning til et lille »danskertræf«, idet De Pinte har den tidligere St.-Truiden og Gent-prof Anders Nielsen som spillende træner.

»Vi havde en hyggelig snak, og jeg fik også hilst på hans kone og børn, så jeg fik lige lejlighed til at genopfriske de få danske «brokker», jeg endnu kan.«

Selv om Brøndby-opholdet ikke var nogen dans på roser, er Christiaens dog hurtig til at fremkalde et positivt aspekt.
»Morten Olsen havde stor betydning for min karriere. Jeg har den største respekt for ham som træner. Hils ham endelig, hvis du ser ham.«

TIPS-bladet fandt frem til Hans Christiaens via hans svoger, der ejer en pub på torvet i Waregem. Den skulle efter sigende være et besøg værd.

Et lille tip til den danske Christiaens-klan, hvis de har planer om at gøre en udflugt til det vestflamske.



Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB