Der findes mange, der hedder Hans Christiaens i Belgien.
Søger man på navnet, finder man f.eks. en Hans Christiaens, som har med badminton at gøre, eller en Hans Christiaens, som har opnået national berømmelse via sit indgående kendskab til ædle rødvine.
Men for en lille, lukket kreds her til lands findes der kun én Hans Christiaens.
I Brøndby-regi er Hans Christiaens almindeligvis blot en notits i glemmebogen, men der findes den dag i dag en hård kerne, for hvem den belgiske angriber på en eller anden skæv måde er gået hen og blevet kult på den københavnske vestegn.
Christiaens tilbragte et par sæsoner i Brøndby, mens Morten Olsen regerede som cheftræner. I 1993 vendte han tilbage til hjemlandet, rubriceret som en fejlinvestering.
Også dengang var klubben splittet i en »kulturkamp« mellem dem, der ville promovere klubbens egne talenter, og dem, der ville satse eksternt på etablerede spillere. Hans Christiaens var et af de køb, som Morten Olsen fik én på frakken for.
I princippet var belgieren ellers et godt køb, en målscorer med et par landskampe på CV’et og erfaring fra kampe i europæisk fodbold, men i den blå-gule dragt slog han aldrig til og døjede i øvrigt en del af tiden med skader.
Hjemme igen genoptog Christiaens karrieren i en af sine tidligere klubber, Waregem i 1. division, men anede hurtigt, hvor det bar hen.
»Jeg husker efter et nederlag, hvordan bestyrelsen og spillerne fejrede det, som var det en sejr. Det var begyndelsen til enden,« siger den nu 43-årige Christiaens til TIPS-bladet.
Efter et par mindre jobs lukkede han karrieren ned og satsede på en civil karriere. I dag står han som direktør i spidsen for et vikarbureau med seks kontorer i området omkring Brugge og Kortrijk i det vestlige Flanderen.
»Det betyder så også, at jeg ikke har tid til at beskæftige mig med fodbold på et højere niveau, men jeg har stadig et stort netværk i fodboldens miljø, så jeg har selvfølgelig ikke kunnet slippe fodbolden helt,« fortæller belgieren, som af og til også ses på Regenboogstadion i Waregem for at følge den nye fusionsklub Zulte-Waregem i aktion.
Fornylig så man Christiaens optræde i en benefitmatch på et hold af tidligere kendisser i belgisk fodbold, der kalder sig FC Het Goede Doel (FC Det Gode Mål) og som optræder med velgørenhed for øje, og desuden er han på andet år træner for den lille klub Nivele, der spiller på sjette niveau i belgisk fodbold.
På sæsonens sidste spilledag 29. april befæstede Nivele sin 2. plads med en 3-0-sejr over JV De Pinte, og kampen gav anledning til et lille »danskertræf«, idet De Pinte har den tidligere St.-Truiden og Gent-prof Anders Nielsen som spillende træner.
»Vi havde en hyggelig snak, og jeg fik også hilst på hans kone og børn, så jeg fik lige lejlighed til at genopfriske de få danske «brokker», jeg endnu kan.«
Selv om Brøndby-opholdet ikke var nogen dans på roser, er Christiaens dog hurtig til at fremkalde et positivt aspekt.
»Morten Olsen havde stor betydning for min karriere. Jeg har den største respekt for ham som træner. Hils ham endelig, hvis du ser ham.«
TIPS-bladet fandt frem til Hans Christiaens via hans svoger, der ejer en pub på torvet i Waregem. Den skulle efter sigende være et besøg værd.
Et lille tip til den danske Christiaens-klan, hvis de har planer om at gøre en udflugt til det vestflamske.
LIVE
TransferLIVE: Siger nej til AGF
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED