Med flyene er verden blevet mindre og mindre, passagererne bliver til gengæld større og større.
Det kan Søren Lindsted bekræfte, den gamle »måltyv« fra Holbæk, der i dag er ansat ved Københavns internationale lufthavn i Kastrup.
Han sidder ved en computer, det handler om at finde den rette vægt og balance, afgørende vigtigt inden flyene sendes ud til take-off.
»Det er specielt amerikanere, der må booke to sæder for overhovedet at kunne være der,« fortæller Lindsted, der fik jobbet for 15 år siden takket være et familietip.
Han er glad for jobbet, selv om det indebærer, at han som superpendler må tilbagelægge rundt regnet et par hundrede kilometer hver eneste dag mellem Nykøbing Sjælland, hvor han og fru Bente er bosat, og Kastrup på Amager.
»Og så hænger jobbene altså heller ikke på træerne heroppe«, fortæller Lindsted, der er født og opvokset i nærliggende Rørvig i et område, der mest lever af sine landliggere i sommerhusene. Det var også dér, at han sled sine første fodboldstøvler, inden målnæsen bragte ham videre til Holbæk.
I 1978 tog den 21-årige Lindsted som den allerførste TIPS-bladets nystiftede topscorerpris, som dengang omfattede alle divisioner. 2. divisionskampen på sæsonens sidste spilledag mellem Holbæk og IHF fra Århus var i sig selv betydningsløs, men Lindsteds jagt på de sidste tre scoringer, der ville bringe ham op på de magiske 30 mål og dermed en check på 30.000 kroner, udløste et mindre drama for øjnene af de 1.600 tilskuere.
I kampens overtid manglede Lindsted endnu det sidste mål, men da muligheden bød sig til, var Lindsted bare væk. En af kollegerne måtte træde på bolden inde på selve målstregen, indtil en stakåndet Lindsted nåede frem oppe fra midterlinien, bankede kuglen ind i kassen og dermed eliminerede det ellers ganske udmærkede alternativ:
29 flasker champagne af mærket »Den gule enke«!
Rygtet om den danske »måltyv« nåede til Holland og til Æresdivisionsklubben Twente Enschede, hvor Lindsted spillede prof i fire sæsoner frem til 1982. Han dyrker endnu vennerne fra dengang, blandt andre den norske landsholdsspiller Hallvar Thoresen, som i dag er sportschef i Tippeliga-klubben Odd Grenland.
Lindsted, 50 år i februar, har i dag ikke så forfærdelig meget med fodbold at gøre. Hvis bentøjet ikke værker for meget, spiller han lidt old boys-fodbold i Rørvig og mest for hyggens skyld og den efterfølgende bid brød, der gerne skylles ned med et par øl. Af samme årsag ser man ham af og til på sidelinien til lokale seriekampe, men bidt af en gal fodbold er han i hvert fald ikke mer. Heller ikke på lederplan.
»Da jeg kom hjem fra udlandet i 1985, fik jeg nogle henvendelser om at blive træner, men det sagde jeg pænt nej tak til. Det har aldrig været mig.«
Lindsted huskes også som en af de få danske fodboldspillere, der har medvirket i en film. Han fik rollen som danskeren Erik Ball i krigsfilmen »Escape to Victory« fra 1981 [tankestreg] på dansk »Fangelejrens helte«.
Filmen handlede om et fodboldhold af indsatte i en tysk krigsfangelejr under 2. verdenskrig, og i hovedrollerne så man Sylvester Stallone, Michael Caine og den brasilianske fodboldlegende Pelé.
For Lindsted var det en stor oplevelse bare at være med og befinde sig i selskab med alle berømthederne, men det er nu ikke sådan, at han i dag sidder og svælger i filmen, som har har fået på DVD af sine to døtre.
Lindsted blev aldrig indstillet til nogen Oscar eller andre priser for sin præstation, men det er måske også lidt for meget at forlange, når hans eneste replik begrænsede sig til ét eneste ord:
»Yes!«
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
AVIS
Interessant afsløring
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr