Sporløs med Søren Lindsted

Hvad blev der egentlig af…Søren Lindsted



Med flyene er verden blevet mindre og mindre, passagererne bliver til gengæld større og større.

Det kan Søren Lindsted bekræfte, den gamle »måltyv« fra Holbæk, der i dag er ansat ved Københavns internationale lufthavn i Kastrup.

Han sidder ved en computer, det handler om at finde den rette vægt og balance, afgørende vigtigt inden flyene sendes ud til take-off.
»Det er specielt amerikanere, der må booke to sæder for overhovedet at kunne være der,« fortæller Lindsted, der fik jobbet for 15 år siden takket være et familietip.

Han er glad for jobbet, selv om det indebærer, at han som superpendler må tilbagelægge rundt regnet et par hundrede kilometer hver eneste dag mellem Nykøbing Sjælland, hvor han og fru Bente er bosat, og Kastrup på Amager.

»Og så hænger jobbene altså heller ikke på træerne heroppe«, fortæller Lindsted, der er født og opvokset i nærliggende Rørvig i et område, der mest lever af sine landliggere i sommerhusene. Det var også dér, at han sled sine første fodboldstøvler, inden målnæsen bragte ham videre til Holbæk.

I 1978 tog den 21-årige Lindsted som den allerførste TIPS-bladets nystiftede topscorerpris, som dengang omfattede alle divisioner. 2. divisionskampen på sæsonens sidste spilledag mellem Holbæk og IHF fra Århus var i sig selv betydningsløs, men Lindsteds jagt på de sidste tre scoringer, der ville bringe ham op på de magiske 30 mål og dermed en check på 30.000 kroner, udløste et mindre drama for øjnene af de 1.600 tilskuere.

I kampens overtid manglede Lindsted endnu det sidste mål, men da muligheden bød sig til, var Lindsted bare væk. En af kollegerne måtte træde på bolden inde på selve målstregen, indtil en stakåndet Lindsted nåede frem oppe fra midterlinien, bankede kuglen ind i kassen og dermed eliminerede det ellers ganske udmærkede alternativ:
29 flasker champagne af mærket »Den gule enke«!

Rygtet om den danske »måltyv« nåede til Holland og til Æresdivisionsklubben Twente Enschede, hvor Lindsted spillede prof i fire sæsoner frem til 1982. Han dyrker endnu vennerne fra dengang, blandt andre den norske landsholdsspiller Hallvar Thoresen, som i dag er sportschef i Tippeliga-klubben Odd Grenland.

Lindsted, 50 år i februar, har i dag ikke så forfærdelig meget med fodbold at gøre. Hvis bentøjet ikke værker for meget, spiller han lidt old boys-fodbold i Rørvig og mest for hyggens skyld og den efterfølgende bid brød, der gerne skylles ned med et par øl. Af samme årsag ser man ham af og til på sidelinien til lokale seriekampe, men bidt af en gal fodbold er han i hvert fald ikke mer. Heller ikke på lederplan.

»Da jeg kom hjem fra udlandet i 1985, fik jeg nogle henvendelser om at blive træner, men det sagde jeg pænt nej tak til. Det har aldrig været mig.«

Lindsted huskes også som en af de få danske fodboldspillere, der har medvirket i en film. Han fik rollen som danskeren Erik Ball i krigsfilmen »Escape to Victory« fra 1981 [tankestreg] på dansk »Fangelejrens helte«.

Filmen handlede om et fodboldhold af indsatte i en tysk krigsfangelejr under 2. verdenskrig, og i hovedrollerne så man Sylvester Stallone, Michael Caine og den brasilianske fodboldlegende Pelé.

For Lindsted var det en stor oplevelse bare at være med og befinde sig i selskab med alle berømthederne, men det er nu ikke sådan, at han i dag sidder og svælger i filmen, som har har fået på DVD af sine to døtre.

Lindsted blev aldrig indstillet til nogen Oscar eller andre priser for sin præstation, men det er måske også lidt for meget at forlange, når hans eneste replik begrænsede sig til ét eneste ord:
»Yes!«





Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb




LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby-profil skadet

I chok over Tottenham

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Arbejder på angriber-exit

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Danskerklub meldes interesseret

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Legender med dyster melding

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det