Med flyene er verden blevet mindre og mindre, passagererne bliver til gengæld større og større.
Det kan Søren Lindsted bekræfte, den gamle »måltyv« fra Holbæk, der i dag er ansat ved Københavns internationale lufthavn i Kastrup.
Han sidder ved en computer, det handler om at finde den rette vægt og balance, afgørende vigtigt inden flyene sendes ud til take-off.
»Det er specielt amerikanere, der må booke to sæder for overhovedet at kunne være der,« fortæller Lindsted, der fik jobbet for 15 år siden takket være et familietip.
Han er glad for jobbet, selv om det indebærer, at han som superpendler må tilbagelægge rundt regnet et par hundrede kilometer hver eneste dag mellem Nykøbing Sjælland, hvor han og fru Bente er bosat, og Kastrup på Amager.
»Og så hænger jobbene altså heller ikke på træerne heroppe«, fortæller Lindsted, der er født og opvokset i nærliggende Rørvig i et område, der mest lever af sine landliggere i sommerhusene. Det var også dér, at han sled sine første fodboldstøvler, inden målnæsen bragte ham videre til Holbæk.
I 1978 tog den 21-årige Lindsted som den allerførste TIPS-bladets nystiftede topscorerpris, som dengang omfattede alle divisioner. 2. divisionskampen på sæsonens sidste spilledag mellem Holbæk og IHF fra Århus var i sig selv betydningsløs, men Lindsteds jagt på de sidste tre scoringer, der ville bringe ham op på de magiske 30 mål og dermed en check på 30.000 kroner, udløste et mindre drama for øjnene af de 1.600 tilskuere.
I kampens overtid manglede Lindsted endnu det sidste mål, men da muligheden bød sig til, var Lindsted bare væk. En af kollegerne måtte træde på bolden inde på selve målstregen, indtil en stakåndet Lindsted nåede frem oppe fra midterlinien, bankede kuglen ind i kassen og dermed eliminerede det ellers ganske udmærkede alternativ:
29 flasker champagne af mærket »Den gule enke«!
Rygtet om den danske »måltyv« nåede til Holland og til Æresdivisionsklubben Twente Enschede, hvor Lindsted spillede prof i fire sæsoner frem til 1982. Han dyrker endnu vennerne fra dengang, blandt andre den norske landsholdsspiller Hallvar Thoresen, som i dag er sportschef i Tippeliga-klubben Odd Grenland.
Lindsted, 50 år i februar, har i dag ikke så forfærdelig meget med fodbold at gøre. Hvis bentøjet ikke værker for meget, spiller han lidt old boys-fodbold i Rørvig og mest for hyggens skyld og den efterfølgende bid brød, der gerne skylles ned med et par øl. Af samme årsag ser man ham af og til på sidelinien til lokale seriekampe, men bidt af en gal fodbold er han i hvert fald ikke mer. Heller ikke på lederplan.
»Da jeg kom hjem fra udlandet i 1985, fik jeg nogle henvendelser om at blive træner, men det sagde jeg pænt nej tak til. Det har aldrig været mig.«
Lindsted huskes også som en af de få danske fodboldspillere, der har medvirket i en film. Han fik rollen som danskeren Erik Ball i krigsfilmen »Escape to Victory« fra 1981 [tankestreg] på dansk »Fangelejrens helte«.
Filmen handlede om et fodboldhold af indsatte i en tysk krigsfangelejr under 2. verdenskrig, og i hovedrollerne så man Sylvester Stallone, Michael Caine og den brasilianske fodboldlegende Pelé.
For Lindsted var det en stor oplevelse bare at være med og befinde sig i selskab med alle berømthederne, men det er nu ikke sådan, at han i dag sidder og svælger i filmen, som har har fået på DVD af sine to døtre.
Lindsted blev aldrig indstillet til nogen Oscar eller andre priser for sin præstation, men det er måske også lidt for meget at forlange, når hans eneste replik begrænsede sig til ét eneste ord:
»Yes!«
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE