Med flyene er verden blevet mindre og mindre, passagererne bliver til gengæld større og større.
Det kan Søren Lindsted bekræfte, den gamle »måltyv« fra Holbæk, der i dag er ansat ved Københavns internationale lufthavn i Kastrup.
Han sidder ved en computer, det handler om at finde den rette vægt og balance, afgørende vigtigt inden flyene sendes ud til take-off.
»Det er specielt amerikanere, der må booke to sæder for overhovedet at kunne være der,« fortæller Lindsted, der fik jobbet for 15 år siden takket være et familietip.
Han er glad for jobbet, selv om det indebærer, at han som superpendler må tilbagelægge rundt regnet et par hundrede kilometer hver eneste dag mellem Nykøbing Sjælland, hvor han og fru Bente er bosat, og Kastrup på Amager.
»Og så hænger jobbene altså heller ikke på træerne heroppe«, fortæller Lindsted, der er født og opvokset i nærliggende Rørvig i et område, der mest lever af sine landliggere i sommerhusene. Det var også dér, at han sled sine første fodboldstøvler, inden målnæsen bragte ham videre til Holbæk.
I 1978 tog den 21-årige Lindsted som den allerførste TIPS-bladets nystiftede topscorerpris, som dengang omfattede alle divisioner. 2. divisionskampen på sæsonens sidste spilledag mellem Holbæk og IHF fra Århus var i sig selv betydningsløs, men Lindsteds jagt på de sidste tre scoringer, der ville bringe ham op på de magiske 30 mål og dermed en check på 30.000 kroner, udløste et mindre drama for øjnene af de 1.600 tilskuere.
I kampens overtid manglede Lindsted endnu det sidste mål, men da muligheden bød sig til, var Lindsted bare væk. En af kollegerne måtte træde på bolden inde på selve målstregen, indtil en stakåndet Lindsted nåede frem oppe fra midterlinien, bankede kuglen ind i kassen og dermed eliminerede det ellers ganske udmærkede alternativ:
29 flasker champagne af mærket »Den gule enke«!
Rygtet om den danske »måltyv« nåede til Holland og til Æresdivisionsklubben Twente Enschede, hvor Lindsted spillede prof i fire sæsoner frem til 1982. Han dyrker endnu vennerne fra dengang, blandt andre den norske landsholdsspiller Hallvar Thoresen, som i dag er sportschef i Tippeliga-klubben Odd Grenland.
Lindsted, 50 år i februar, har i dag ikke så forfærdelig meget med fodbold at gøre. Hvis bentøjet ikke værker for meget, spiller han lidt old boys-fodbold i Rørvig og mest for hyggens skyld og den efterfølgende bid brød, der gerne skylles ned med et par øl. Af samme årsag ser man ham af og til på sidelinien til lokale seriekampe, men bidt af en gal fodbold er han i hvert fald ikke mer. Heller ikke på lederplan.
»Da jeg kom hjem fra udlandet i 1985, fik jeg nogle henvendelser om at blive træner, men det sagde jeg pænt nej tak til. Det har aldrig været mig.«
Lindsted huskes også som en af de få danske fodboldspillere, der har medvirket i en film. Han fik rollen som danskeren Erik Ball i krigsfilmen »Escape to Victory« fra 1981 [tankestreg] på dansk »Fangelejrens helte«.
Filmen handlede om et fodboldhold af indsatte i en tysk krigsfangelejr under 2. verdenskrig, og i hovedrollerne så man Sylvester Stallone, Michael Caine og den brasilianske fodboldlegende Pelé.
For Lindsted var det en stor oplevelse bare at være med og befinde sig i selskab med alle berømthederne, men det er nu ikke sådan, at han i dag sidder og svælger i filmen, som har har fået på DVD af sine to døtre.
Lindsted blev aldrig indstillet til nogen Oscar eller andre priser for sin præstation, men det er måske også lidt for meget at forlange, når hans eneste replik begrænsede sig til ét eneste ord:
»Yes!«
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!