Med flyene er verden blevet mindre og mindre, passagererne bliver til gengæld større og større.
Det kan Søren Lindsted bekræfte, den gamle »måltyv« fra Holbæk, der i dag er ansat ved Københavns internationale lufthavn i Kastrup.
Han sidder ved en computer, det handler om at finde den rette vægt og balance, afgørende vigtigt inden flyene sendes ud til take-off.
»Det er specielt amerikanere, der må booke to sæder for overhovedet at kunne være der,« fortæller Lindsted, der fik jobbet for 15 år siden takket være et familietip.
Han er glad for jobbet, selv om det indebærer, at han som superpendler må tilbagelægge rundt regnet et par hundrede kilometer hver eneste dag mellem Nykøbing Sjælland, hvor han og fru Bente er bosat, og Kastrup på Amager.
»Og så hænger jobbene altså heller ikke på træerne heroppe«, fortæller Lindsted, der er født og opvokset i nærliggende Rørvig i et område, der mest lever af sine landliggere i sommerhusene. Det var også dér, at han sled sine første fodboldstøvler, inden målnæsen bragte ham videre til Holbæk.
I 1978 tog den 21-årige Lindsted som den allerførste TIPS-bladets nystiftede topscorerpris, som dengang omfattede alle divisioner. 2. divisionskampen på sæsonens sidste spilledag mellem Holbæk og IHF fra Århus var i sig selv betydningsløs, men Lindsteds jagt på de sidste tre scoringer, der ville bringe ham op på de magiske 30 mål og dermed en check på 30.000 kroner, udløste et mindre drama for øjnene af de 1.600 tilskuere.
I kampens overtid manglede Lindsted endnu det sidste mål, men da muligheden bød sig til, var Lindsted bare væk. En af kollegerne måtte træde på bolden inde på selve målstregen, indtil en stakåndet Lindsted nåede frem oppe fra midterlinien, bankede kuglen ind i kassen og dermed eliminerede det ellers ganske udmærkede alternativ:
29 flasker champagne af mærket »Den gule enke«!
Rygtet om den danske »måltyv« nåede til Holland og til Æresdivisionsklubben Twente Enschede, hvor Lindsted spillede prof i fire sæsoner frem til 1982. Han dyrker endnu vennerne fra dengang, blandt andre den norske landsholdsspiller Hallvar Thoresen, som i dag er sportschef i Tippeliga-klubben Odd Grenland.
Lindsted, 50 år i februar, har i dag ikke så forfærdelig meget med fodbold at gøre. Hvis bentøjet ikke værker for meget, spiller han lidt old boys-fodbold i Rørvig og mest for hyggens skyld og den efterfølgende bid brød, der gerne skylles ned med et par øl. Af samme årsag ser man ham af og til på sidelinien til lokale seriekampe, men bidt af en gal fodbold er han i hvert fald ikke mer. Heller ikke på lederplan.
»Da jeg kom hjem fra udlandet i 1985, fik jeg nogle henvendelser om at blive træner, men det sagde jeg pænt nej tak til. Det har aldrig været mig.«
Lindsted huskes også som en af de få danske fodboldspillere, der har medvirket i en film. Han fik rollen som danskeren Erik Ball i krigsfilmen »Escape to Victory« fra 1981 [tankestreg] på dansk »Fangelejrens helte«.
Filmen handlede om et fodboldhold af indsatte i en tysk krigsfangelejr under 2. verdenskrig, og i hovedrollerne så man Sylvester Stallone, Michael Caine og den brasilianske fodboldlegende Pelé.
For Lindsted var det en stor oplevelse bare at være med og befinde sig i selskab med alle berømthederne, men det er nu ikke sådan, at han i dag sidder og svælger i filmen, som har har fået på DVD af sine to døtre.
Lindsted blev aldrig indstillet til nogen Oscar eller andre priser for sin præstation, men det er måske også lidt for meget at forlange, når hans eneste replik begrænsede sig til ét eneste ord:
»Yes!«
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Liverpool – West Ham United
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Juventus-profil: ‘Absurd’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer