FC København spillede egentlig en ret god kamp torsdag i Parken mod den franske storklub Marseille. Men skarpheden manglede, og franskemændene som har været i ilden i den hjemlige liga i et stykke tid var omvendt meget mere vågne foran mål.
Ståle Solbakken mener da også, at det sagtens kan lykkes danske hold at gå videre i disse knald eller fald runder. Han pointerer, at en skarpere Dame N’Doye kunne have ændret det slutscenarie, som FCK nu står med.
– Det er trods alt positivt, at vi kan spille lige op med et hold som Marseille og i perioder sidde på dem. Det er ikke længere bare defensivt arbejde og dødbolde, vi lever på. På hjemmebane presser vi alle hold tilbage, også Marseille. Deschamps sagde selv efter kampen, at de havde været på hælene i store dele af 2. halvleg, siger en fortrøstningsløs Solbakken til Ekstra Bladet.
Mod slutningen af kampen gik købenavner dog ned, selvom man havde opnået at udligne. Dette kan måske skyldes kvaliteten af de modstandere, som FCK har mødt i vinterpausens testkampe, og som er noget mindre intense.
– Men hvis noget skal forbedres i forhold til de vilkår, man møder så gode hold som Marseille på, så skal vi måske kigge på vores modstandere i træningskampene. Vi har i optakten spillet mod AB, OB, Molde, Kalmar og Shakhtar Donetsk. Vi skal nok have lidt hårdere træningsmodstand næste gang, vi skal op mod så stærkt et hold efter vinterpausen, siger Solbakken.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Egypten – Iran
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT