FC København spillede egentlig en ret god kamp torsdag i Parken mod den franske storklub Marseille. Men skarpheden manglede, og franskemændene som har været i ilden i den hjemlige liga i et stykke tid var omvendt meget mere vågne foran mål.
Ståle Solbakken mener da også, at det sagtens kan lykkes danske hold at gå videre i disse knald eller fald runder. Han pointerer, at en skarpere Dame N’Doye kunne have ændret det slutscenarie, som FCK nu står med.
– Det er trods alt positivt, at vi kan spille lige op med et hold som Marseille og i perioder sidde på dem. Det er ikke længere bare defensivt arbejde og dødbolde, vi lever på. På hjemmebane presser vi alle hold tilbage, også Marseille. Deschamps sagde selv efter kampen, at de havde været på hælene i store dele af 2. halvleg, siger en fortrøstningsløs Solbakken til Ekstra Bladet.
Mod slutningen af kampen gik købenavner dog ned, selvom man havde opnået at udligne. Dette kan måske skyldes kvaliteten af de modstandere, som FCK har mødt i vinterpausens testkampe, og som er noget mindre intense.
– Men hvis noget skal forbedres i forhold til de vilkår, man møder så gode hold som Marseille på, så skal vi måske kigge på vores modstandere i træningskampene. Vi har i optakten spillet mod AB, OB, Molde, Kalmar og Shakhtar Donetsk. Vi skal nok have lidt hårdere træningsmodstand næste gang, vi skal op mod så stærkt et hold efter vinterpausen, siger Solbakken.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED