FC København spillede egentlig en ret god kamp torsdag i Parken mod den franske storklub Marseille. Men skarpheden manglede, og franskemændene som har været i ilden i den hjemlige liga i et stykke tid var omvendt meget mere vågne foran mål.
Ståle Solbakken mener da også, at det sagtens kan lykkes danske hold at gå videre i disse knald eller fald runder. Han pointerer, at en skarpere Dame N’Doye kunne have ændret det slutscenarie, som FCK nu står med.
– Det er trods alt positivt, at vi kan spille lige op med et hold som Marseille og i perioder sidde på dem. Det er ikke længere bare defensivt arbejde og dødbolde, vi lever på. På hjemmebane presser vi alle hold tilbage, også Marseille. Deschamps sagde selv efter kampen, at de havde været på hælene i store dele af 2. halvleg, siger en fortrøstningsløs Solbakken til Ekstra Bladet.
Mod slutningen af kampen gik købenavner dog ned, selvom man havde opnået at udligne. Dette kan måske skyldes kvaliteten af de modstandere, som FCK har mødt i vinterpausens testkampe, og som er noget mindre intense.
– Men hvis noget skal forbedres i forhold til de vilkår, man møder så gode hold som Marseille på, så skal vi måske kigge på vores modstandere i træningskampene. Vi har i optakten spillet mod AB, OB, Molde, Kalmar og Shakhtar Donetsk. Vi skal nok have lidt hårdere træningsmodstand næste gang, vi skal op mod så stærkt et hold efter vinterpausen, siger Solbakken.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
Brasilien – Norge
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
NYHEDER