FC København spillede egentlig en ret god kamp torsdag i Parken mod den franske storklub Marseille. Men skarpheden manglede, og franskemændene som har været i ilden i den hjemlige liga i et stykke tid var omvendt meget mere vågne foran mål.
Ståle Solbakken mener da også, at det sagtens kan lykkes danske hold at gå videre i disse knald eller fald runder. Han pointerer, at en skarpere Dame N’Doye kunne have ændret det slutscenarie, som FCK nu står med.
– Det er trods alt positivt, at vi kan spille lige op med et hold som Marseille og i perioder sidde på dem. Det er ikke længere bare defensivt arbejde og dødbolde, vi lever på. På hjemmebane presser vi alle hold tilbage, også Marseille. Deschamps sagde selv efter kampen, at de havde været på hælene i store dele af 2. halvleg, siger en fortrøstningsløs Solbakken til Ekstra Bladet.
Mod slutningen af kampen gik købenavner dog ned, selvom man havde opnået at udligne. Dette kan måske skyldes kvaliteten af de modstandere, som FCK har mødt i vinterpausens testkampe, og som er noget mindre intense.
– Men hvis noget skal forbedres i forhold til de vilkår, man møder så gode hold som Marseille på, så skal vi måske kigge på vores modstandere i træningskampene. Vi har i optakten spillet mod AB, OB, Molde, Kalmar og Shakhtar Donetsk. Vi skal nok have lidt hårdere træningsmodstand næste gang, vi skal op mod så stærkt et hold efter vinterpausen, siger Solbakken.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER