Ståle: Modstandere i vinterpausen var for svage

FC Københavns cheftræner Ståle Solbakken mener at bedre modstandere i opstartsfasen kan ruste de danske hold til europæiske playoff-opgaver.



FC København spillede egentlig en ret god kamp torsdag i Parken mod den franske storklub Marseille. Men skarpheden manglede, og franskemændene som har været i ilden i den hjemlige liga i et stykke tid var omvendt meget mere vågne foran mål.

Ståle Solbakken mener da også, at det sagtens kan lykkes danske hold at gå videre i disse knald eller fald runder. Han pointerer, at en skarpere Dame N’Doye kunne have ændret det slutscenarie, som FCK nu står med.

– Det er trods alt positivt, at vi kan spille lige op med et hold som Marseille og i perioder sidde på dem. Det er ikke længere bare defensivt arbejde og dødbolde, vi lever på. På hjemmebane presser vi alle hold tilbage, også Marseille. Deschamps sagde selv efter kampen, at de havde været på hælene i store dele af 2. halvleg, siger en fortrøstningsløs Solbakken til Ekstra Bladet.

Mod slutningen af kampen gik købenavner dog ned, selvom man havde opnået at udligne. Dette kan måske skyldes kvaliteten af de modstandere, som FCK har mødt i vinterpausens testkampe, og som er noget mindre intense.

– Men hvis noget skal forbedres i forhold til de vilkår, man møder så gode hold som Marseille på, så skal vi måske kigge på vores modstandere i træningskampene. Vi har i optakten spillet mod AB, OB, Molde, Kalmar og Shakhtar Donetsk. Vi skal nok have lidt hårdere træningsmodstand næste gang, vi skal op mod så stærkt et hold efter vinterpausen, siger Solbakken.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Danske klubber scorer millioner på VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Danskerne har stor tiltro til Norge

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’