Næste runde når Feyenoord sandsynligvis også til, men formkurven har været nedadgående for det hollandske storhold, der blot har vundet en af de sidste fem spillede kampe i Æresdivisionen. Nederlag til både AZ Alkmaar og FC Gronningen har øget hullet op til førende PSV, så der nu er 11 point op for træner Ruud Gullits tropper.
Skader har en del af skylden, men ellers er der simpelthen tale om en formnedgang, som alle hold oplever hen over en sæson, og træner Gullit erkender da også, at det ikke er tilfredsstillende, og efter nederlaget til Groningen i forrige runde, så bebudede han, at der ville være konsekvenser for de spillere, der ikke levede op til forventningerne. Her spiller skaderne så alligevel ind, for så mange muligheder har den tidligere topspiller ikke for at ændre på holdet for tiden, men helt tilfreds kan Gullit ikke være med weekendens 2-2 kamp mod Herenveen, hvor Feyenoord smed en 2-0 føring over bord. Gullit benægter dog stadig, at der skulle være tale om en krise for klubben.
Det værste i weekenden var, at den i forvejen svulmende skadesliste fik tilføjet yderligere et par prominente navne. Sebastian Pardo, Ramon van Haaren og Leonardo har nu fået selskab af både Salomon Kalou, Karim Saidi og Shinji Ono, så mulighederne for kvalificerede ændringer står ikke ligefrem i kø for Gullit foran onsdagens kamp.
En plads, som Gullit ikke behøver at bekymre sig om, indtages af noget så sjældent som en dansk succeshistorie. Den unge danske venstrebensspiller Patrick Mtilliga har erobret en fast plads som venstre back. Tidligere var det som letbenet wing, at danskeren huserede, men i dag er han omskolet til en aggressiv og offensiv venstre back.
Mtiliga har gjort det så godt, at selv ikke et nyindkøb til pladsen, portugiseren Bruno Basto, har kunnet fortrænge danskeren fra startopstillingen.
Den 23-årige tidligere B93er blev købt allerede i 1999, men de første år blev tilbragt i den mindre Rotterdamklub Excelsior, men nu er han altså i Feyenoord, og der har han foreløbig kontrakt indtil 2007. Det skal blive spændende at se dette forholdsvis ukendte, men altså i hollandsk fodbold etablerede bud på en dansk venstre back på internationalt topniveau.
Er Mtiliga forholdsvis ukendt, så er de to danskere på Schalkes mandskab velkendte og afprøvede kræfter. Både Christian Poulsen og Ebbe Sand har sammen med resten af Schalkeholdet oplevet en fantastisk opblussen efter fyringen af Jupp Heynckes og den efterfølgende ansættelse af Ralf Rangnick. Siden byttet på bænken har Schalke spillet ni Bundesligakampe og vundet de otte!
Derudover har holdet altså allerede sikret sig videre deltagelse i UEFA Cupen, og træner Rangnick ser tilsyneladende stort på de eventuelle fordele, der kan være i førstepladsen i gruppen.
I stedet vil han spare de spillere, som ligger på vippen til en skade, eller som endnu ikke er helt klar efter en skade, og den liste er lang i Schalke.
Dario Rodriguez, Fabian Lamotte, Thomas Kläsener, Niels Oude Kamphuis og Gustavo Varela sad alle over med skader i weekenden – nogen mere længerevarende end andre. Varela er for eksempel ude resten af 2004.
Derudover spillede både brasilianeren Marcelo Bordon og jugoslaven Mladen Krstajic med mindre skader i weekendens kamp mod Bielefeld. Så noget kunne tyde på, at Schalketræner Rangnick, hvis han ønsker at fastholde den fine kurs i Bundesligaen, vil gøre klogt i at spare de udsatte spillere, hvilket han altså også har antydet at ville gøre.
Sparer Schalke et flertal af deres nøglespillere, så ligger kampen til Feyenoord, men på den anden side kan hollænderne risikere, at Schalke kommer med så meget ‘momentum’, at tyskerne selv med en stribe reservespillere vil kunne profitere af det manglende pres og byde De Kuip trods. Det kan heller ikke udelukkes, at Feyenoord i lyset af kampens betydning risikerer at krampe op, hvis ikke det lykkes at bringe sig foran i begyndelsen af kampen.
Det er der ikke plads til for Feyenoord, der i tilfælde af alt andet end sejr i onsdagens kamp vil være presset ud i en afgørende kamp mod schweiziske Basel. Ikke at det er en umulig opgave for hollænderne, men mon ikke de hellere vil afgøre det i de trygge rammer hjemme i Rotterdam? I hvert fald er der meget der tyder på, at vi kan få en levende og åben slagudveksling mellem to mandskaber med både evner og lyst til at spille offensiv fodbold.
Feyenoord-Schalke onsdag kl. 20.45 på ARD
LIVE
Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.
NYHEDER
Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub
MEDIE
Superligaklub scorer millioner på dansk transfer
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
TOPNYHED
Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TRANSFER
Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
NYHEDER
Vil vinde Conference League med FCK
I svime over FCK-profil: Det rene vanvid!
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
NYHEDER