PORTUGAL (Tipsbladet): Danskerkolonien IFK Göteborg med Jens Berthel Askou tog en ordentlig skalp fredag ved at besejre Brøndby IF med 3-1.
Og den sejr kan svenskerne faktisk takke en håndfuld danskere for.
Andreas Pyndt kommer så ind og ligner en med 400 førsteholdskampe
Jens Berthel Askoucheftræner i IFK Göteborg
Alle tre scoringer blev sat ind af danskere – nemlig Laurs Skjellerup, Arbnor Mucolli og Thomas Santos. Samtidig imponerende andre danske spillere som Andreas Pyndt, der fik lyndebut efter at være skiftet torsdag, og Sebastian Hausner.
Tipsbladet fik fat i IFK Göteborgs danske cheftræner, Jens Berthel Askou, efter kampen, og han havde også udelukkende ros til overs for sine danske spillere.
– Det er derfor, at de er her. De er jo ikke bare turister. De er her for at gøre en forskel, så det forventer vi også fra dem. Arbnor har vi jo set siden dag et, at han kan gøre en forskel. Han gør det rigtig godt i dag i en anderledes rolle som midtbanespiller, efter at han normalt har spillet på kanten.
– Laurs kommer ind og viser sit potentiale med god fysik og med stor speed og får lavet et rigtig fint mål med en klinisk afslutning. Og han får også fremtvunget et straffespark.
– Og Andreas Pyndt kommer så ind og ligner en med 400 førsteholdskampe med den ro og teknik, han viser derinde. Vi kunne nævne mange, siger Jens Berthel Askou.
Andreas Pyndt har kun været hos jer i én dag. Er du overrasket over, at han går ind og spiller sådan?
– Nej, det er jeg faktisk ikke. Det er det, vi har set, og som Silkeborg også har set. Jeg er glad på hans vegne over, at han får en positiv oplevelse den første dag. Det er også et løft af vores spil, at han ligger derinde, og at han kan løse det, at man spiller ham i de mindste rum. Det er en rigtig fin tilføjelse, og vi glæder os til at se mere fra ham, siger Jens Berthel Askou.
Andreas Pyndt i aktion mod Brøndby. Foto: IMAGO
IFK Göteborg-træneren glædede sig også over, at han og hans mandskab kunne tage meget positivt med fra sejren. Men holdet, der sluttede sidste sæson lige over nedrykningsstregen i Sverige, har stadig et stykke vej at gå.
– Vi har lagt et stort stykke arbejde. Vores mål er at løfte os op i toppen af svensk fodbold, og der er et godt stykke vej. Men den her præstation viser, at det, vi arbejder med og prøver på, har spillerne været modtagelige over for. Nu får de også en oplevelse i dag om, at det kan være produktivt og effektivt selv mod et godt hold som Brøndby. Det var en oplevelse, vi kan tage med og tage en masse godt ud fra, siger Askou.
IFK Göteborg indleder sæsonen i Svenska Cupen mod United Nordic søndag den 18. februar. Den svenske liga, Allsvenskan, starter først i april.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
David Nielsen har sagt op
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
