PORTUGAL (Tipsbladet): Danskerkolonien IFK Göteborg med Jens Berthel Askou tog en ordentlig skalp fredag ved at besejre Brøndby IF med 3-1.
Og den sejr kan svenskerne faktisk takke en håndfuld danskere for.
Andreas Pyndt kommer så ind og ligner en med 400 førsteholdskampe
Jens Berthel Askoucheftræner i IFK Göteborg
Alle tre scoringer blev sat ind af danskere – nemlig Laurs Skjellerup, Arbnor Mucolli og Thomas Santos. Samtidig imponerende andre danske spillere som Andreas Pyndt, der fik lyndebut efter at være skiftet torsdag, og Sebastian Hausner.
Tipsbladet fik fat i IFK Göteborgs danske cheftræner, Jens Berthel Askou, efter kampen, og han havde også udelukkende ros til overs for sine danske spillere.
– Det er derfor, at de er her. De er jo ikke bare turister. De er her for at gøre en forskel, så det forventer vi også fra dem. Arbnor har vi jo set siden dag et, at han kan gøre en forskel. Han gør det rigtig godt i dag i en anderledes rolle som midtbanespiller, efter at han normalt har spillet på kanten.
– Laurs kommer ind og viser sit potentiale med god fysik og med stor speed og får lavet et rigtig fint mål med en klinisk afslutning. Og han får også fremtvunget et straffespark.
– Og Andreas Pyndt kommer så ind og ligner en med 400 førsteholdskampe med den ro og teknik, han viser derinde. Vi kunne nævne mange, siger Jens Berthel Askou.
Andreas Pyndt har kun været hos jer i én dag. Er du overrasket over, at han går ind og spiller sådan?
– Nej, det er jeg faktisk ikke. Det er det, vi har set, og som Silkeborg også har set. Jeg er glad på hans vegne over, at han får en positiv oplevelse den første dag. Det er også et løft af vores spil, at han ligger derinde, og at han kan løse det, at man spiller ham i de mindste rum. Det er en rigtig fin tilføjelse, og vi glæder os til at se mere fra ham, siger Jens Berthel Askou.
Andreas Pyndt i aktion mod Brøndby. Foto: IMAGO
IFK Göteborg-træneren glædede sig også over, at han og hans mandskab kunne tage meget positivt med fra sejren. Men holdet, der sluttede sidste sæson lige over nedrykningsstregen i Sverige, har stadig et stykke vej at gå.
– Vi har lagt et stort stykke arbejde. Vores mål er at løfte os op i toppen af svensk fodbold, og der er et godt stykke vej. Men den her præstation viser, at det, vi arbejder med og prøver på, har spillerne været modtagelige over for. Nu får de også en oplevelse i dag om, at det kan være produktivt og effektivt selv mod et godt hold som Brøndby. Det var en oplevelse, vi kan tage med og tage en masse godt ud fra, siger Askou.
IFK Göteborg indleder sæsonen i Svenska Cupen mod United Nordic søndag den 18. februar. Den svenske liga, Allsvenskan, starter først i april.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
