PORTUGAL (Tipsbladet): Danskerkolonien IFK Göteborg med Jens Berthel Askou tog en ordentlig skalp fredag ved at besejre Brøndby IF med 3-1.
Og den sejr kan svenskerne faktisk takke en håndfuld danskere for.
Andreas Pyndt kommer så ind og ligner en med 400 førsteholdskampe
Jens Berthel Askoucheftræner i IFK Göteborg
Alle tre scoringer blev sat ind af danskere – nemlig Laurs Skjellerup, Arbnor Mucolli og Thomas Santos. Samtidig imponerende andre danske spillere som Andreas Pyndt, der fik lyndebut efter at være skiftet torsdag, og Sebastian Hausner.
Tipsbladet fik fat i IFK Göteborgs danske cheftræner, Jens Berthel Askou, efter kampen, og han havde også udelukkende ros til overs for sine danske spillere.
– Det er derfor, at de er her. De er jo ikke bare turister. De er her for at gøre en forskel, så det forventer vi også fra dem. Arbnor har vi jo set siden dag et, at han kan gøre en forskel. Han gør det rigtig godt i dag i en anderledes rolle som midtbanespiller, efter at han normalt har spillet på kanten.
– Laurs kommer ind og viser sit potentiale med god fysik og med stor speed og får lavet et rigtig fint mål med en klinisk afslutning. Og han får også fremtvunget et straffespark.
– Og Andreas Pyndt kommer så ind og ligner en med 400 førsteholdskampe med den ro og teknik, han viser derinde. Vi kunne nævne mange, siger Jens Berthel Askou.
Andreas Pyndt har kun været hos jer i én dag. Er du overrasket over, at han går ind og spiller sådan?
– Nej, det er jeg faktisk ikke. Det er det, vi har set, og som Silkeborg også har set. Jeg er glad på hans vegne over, at han får en positiv oplevelse den første dag. Det er også et løft af vores spil, at han ligger derinde, og at han kan løse det, at man spiller ham i de mindste rum. Det er en rigtig fin tilføjelse, og vi glæder os til at se mere fra ham, siger Jens Berthel Askou.
Andreas Pyndt i aktion mod Brøndby. Foto: IMAGO
IFK Göteborg-træneren glædede sig også over, at han og hans mandskab kunne tage meget positivt med fra sejren. Men holdet, der sluttede sidste sæson lige over nedrykningsstregen i Sverige, har stadig et stykke vej at gå.
– Vi har lagt et stort stykke arbejde. Vores mål er at løfte os op i toppen af svensk fodbold, og der er et godt stykke vej. Men den her præstation viser, at det, vi arbejder med og prøver på, har spillerne været modtagelige over for. Nu får de også en oplevelse i dag om, at det kan være produktivt og effektivt selv mod et godt hold som Brøndby. Det var en oplevelse, vi kan tage med og tage en masse godt ud fra, siger Askou.
IFK Göteborg indleder sæsonen i Svenska Cupen mod United Nordic søndag den 18. februar. Den svenske liga, Allsvenskan, starter først i april.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Medier revser Real Madrid-træner
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
