Han slog aldrig for alvor til i FC København, men Isak Bergmann Johannesson er på noget nær rekordtid blevet en nøglespiller i Fortuna Düsseldorf, som i sommer lejede ham med købsoption.
Rosen har ingen ende villet tage, siden Johannesson tog til 2. Bundesliga-klubben. For nylig kaldte cheftræner Daniel Thioune eksempelvis islændingen for “en diamant” og erklærede sig overrasket over, at Fortuna Düsseldorf kunne tiltrække sådan en spiller.
En udtalelse, Isak Bergmann Johannesson godt bed mærke i, og som han glæder sig over.
– Ja, jeg så det godt et sted. Det føles fantastisk rart at høre, siger midtbanespilleren med tydelig glæde i stemmen til Tipsbladet.
Bild skrev på samme tidspunkt, at der før skiftet til Fortuna Düsseldorf var interesse fra Skandinavien og Italien også. For Isak Bergmann Johannesson var et skifte til en anden dansk klub imidlertid aldrig aktuelt.
– Nej. Min agent sagde hele tiden, at når der var noget, de synes var godt for mig, ville de fortælle mig det. Og da jeg hørte om Fortuna, sagde jeg med det samme “ja, lad os tage derned og tale om, hvad de vil med mig”. Da jeg så talte med træneren og assistenttræneren, føltes det som det rigtige for mig. Ja, det fortryder jeg så ikke nu. Det har været godt, fortæller han.
Og med en fast plads i startopstillingen, fire assister i seks kampe og en førsteplads til Fortuna Düsseldorf kan man rigtignok ikke konkludere andet, end at det går pænt godt i det tyske.
Af den grund er det nok heller ikke utænkeligt, at Fortuna Düsseldorf til sommer vil udnytte sin købsoption, der angiveligt lyder på små 15 millioner kroner. Selv tænker Isak Bergmann Johannesson dog ikke over, hvad fremtiden bringer.
– Nej, jeg kan ikke styre noget af det. Det eneste, jeg kan styre, er at spille godt og blive ved med at lave assister. Og så må vi se, om Fortuna vil beholde mig eller ej. Men jeg skal bare fortsætte med at spille på det høje niveau, jeg leverer på nu. For jeg har præsteret rigtig godt for Fortuna på det seneste. Så det er det eneste jeg kan kontrollere. Og så må vi se til sidst i sæsonen, hvad der vil ske, siger Johannesson.
Er du i kontakt med FC Københavns sportschef Peter Christiansen eller træner Jacob Neestrup?
– Nej, der har ikke været nogen samtaler. Jeg har bare været en Fortuna-spiller. Men jeg var virkelig glad for, at de kom i Champions League for anden sæson i træk. Det viser, hvilken massiv klub det er. De var også rigtig gode i den første kamp mod Galatasaray.
– Jeg vil altid have meget stærke følelser for København. Jeg elsker klubben og fansene og alle. Men nej, der har ikke været nogen diskussion mellem mig og sportschefen eller træneren.
Kunne du have præsteret lige så godt i FCK?
– Vi vil aldrig finde ud af, om det var sket, hvis jeg fik en stime med kampe på min position, men jeg viser mig frem nu med Fortuna. Og jeg er meget glad for, at jeg er her i Tyskland.
Selvom han egentlig stadig er en FC København-spiller og følger klubben tæt, har Isak Bergmann Johannesson dog fuldt fokus på at præstere for Fortuna Düsseldorf. Og her har han store ambitioner, ikke mindst personligt. Han vil nemlig gerne være en af ligaens assistkonge.
– Min inspiration er Kevin de Bruyne, og jeg elsker den måde, han spiller på. Jeg arbejder hårdt på at forbedre mig hele tiden. Jeg har altid sagt, at min yndlingsting er at lave assister. Indtil videre har jeg lavet fire assister i alt (tre i ligaen, én i pokalturneringen, red.).
– Jeg missede også de to første kampe i sæsonen, så de andre fyre har et forspring. Det presser mig endnu mere til at prøve at være blandt de spillere med flest assister i ligaen. Det er en ting, jeg ønsker at gøre i hver kamp: at hjælpe mine holdkammerater og lave assists, siger den islandske kreatør.
I øjeblikket er han godt med på listen med tre assister i ligaen, hvilket er tredjeflest. Baris Atik fra Magdeburg er aktuelt den med flest assister i 2. Bundesligaen med hele seks styk.
Isak Bergmann Johannesson, 20 år, skal formentlig i aktion igen på fredag, når 2. Bundesliga-topholdet Fortuna Düsseldorf møder ligaens nummer tre, HSV.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
OPTAKT