Du er SønderjyskE-fan, hører jeg…
Det er jeg fandeme, så det basker! Sønderjylland har alt for længe været et glemt område. Det var jo først, da jeg begyndte at rappe, at Sønderjylland kom på landkortet. Jeg er sønderjyde, og jeg er stolt af det. Jeg har godt set, at mange mener, at SønderjyskE ligger i bunden, men det handler om det, vi kan kalde SønderjyskE-gate eller Don Ø-gate. I al hemmelighed har der været spillet kampe mod FCK og Brøndby, hvor vi har lammetævet dem, så de lignede puslingespillere og hang med næbet hele vejen hjem til fucking Brøndby og København. Men det er blevet holdt hemmeligt, fordi Don Ø er en alt for magtfuld person i DBU og Divisionsforeningen. Her i Sønderjylland kan vi godt give en bajer, hvis en af vores venner har fikset vores Kadet, men vi lever sgu’ ikke af korruption på samme måde som københavnerne. Det er et faktum, at ligaen er blevet vendt på hovedet. Det er ligesom Die Auschwitz-Lüge, hvor syge mennesker påstår, at jødeudryddelsen aldrig har fundet sted, når der er nogen, der siger, at SønderjyskE ligger i bunden.
Hvilke store oplevelser har du haft med SønderjyskE?
Da jeg var ung og voksede op i Sønderjylland, gik der busser fra bymidten til Tyskland, hvor folk tog ned og så fodbold. Da var det store stridspunkt, om man holdt med Hamburger SV eller Bayern München, og jeg var da også nede og se nogle fantastiske kampe, men der er intet, der slår, når SønderjyskE banker FCK. Men de kampe er jo så blevet holdt hemmeligt. Det kan lyde som en paranoid teori, men altså Peter Sand og Morten Bruun… Hold da kæft mand! Morten Bruun er en stolt sønderjyde, der er vendt hjem igen. Man troede han var en Judas, men han har vist sig at være en sand Elvis, der er kommet tilbage. Han styrer holdet mod det, man kalder den københavnske overmagt, men som i virkeligheden er den københavnske undermagt. Sønderjyder er jo ordentlige mennesker. Vi er ikke som københavnerne, og vi er ikke alle sammen stiknarkomaner og ludere og har stive grønlændere som naboer. Vi er ordentlige mennesker, men københavnerne kan ikke tåle at se os løbe med alle pokalerne.
Hvor tit kommer du på stadion?
Ikke tit nok, men jeg er der i ånden, og jeg vil med glæde helt gratis skrive en støtterap om, hvor gode SønderjyskE er. Jeg snakkede engang med dem om at rappe et vers, som de selv havde skrevet, men det er jeg for stolt til. Jeg vil jo skrive mine egene tekster, og det vil jeg med glæde gøre ganske gratis. Så skal jeg med den største glæde fortælle om Don Ø-gate.
Der er mange, der holder med et hold, der kommer fra en anden by, end de selv kommer fra. Det lyder ikke som om, det er en mulighed for dig?
Nu er jeg ret nygift, men min kone er fra Århus, og alligevel holder hun med Brøndby. Det har medført nogle alvorlige kontroverser. Jeg mener, at det er mig, der har pikken, og det er mig, der bestemmer, men jeg har prøvet med både pisk og oralsex, og det hjælper ikke. Hun holder med Brøndby, selvom hun er fra Århus. Min nye plade hedder “Vi’ fra Jylland,” og det er for at sige, at jyder styrer. Det gælder jyder i almindelighed og sønderjyder i særdeleshed. Hvis København er en Honda Civic, er Sønderjylland en veltunet Opel Calibra med skørter, læderindtræk, subwoofer og hele svineriet.
Nærer du samme form for had mod københavnere, som du elsker sønderjyder?
Nej, jeg vil sige, at jeg føler en mild grad af medlidenhed med dem. Talent forpligter, men hver fugl må også synge med sit næb. Jeg hader ikke københavnere, men de må finde deres plads i fødekæden, og de ligger bare 200-300 pladser længere nede end sønderjyder.
LIVE
TransferLIVE: Præsenteret i FC København
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
NYHEDER
Topscorer færdig
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW