Superfan – L:Ron:Harald (SønderjyskE)

L:Ron:Harald. Rapper, Elvis, John Holmes og alle andre machomænd i en og samme person. Aktuel med pladen “Vi’ fra Jylland.”



Du er SønderjyskE-fan, hører jeg…
Det er jeg fandeme, så det basker! Sønderjylland har alt for længe været et glemt område. Det var jo først, da jeg begyndte at rappe, at Sønderjylland kom på landkortet. Jeg er sønderjyde, og jeg er stolt af det. Jeg har godt set, at mange mener, at SønderjyskE ligger i bunden, men det handler om det, vi kan kalde SønderjyskE-gate eller Don Ø-gate. I al hemmelighed har der været spillet kampe mod FCK og Brøndby, hvor vi har lammetævet dem, så de lignede puslingespillere og hang med næbet hele vejen hjem til fucking Brøndby og København. Men det er blevet holdt hemmeligt, fordi Don Ø er en alt for magtfuld person i DBU og Divisionsforeningen. Her i Sønderjylland kan vi godt give en bajer, hvis en af vores venner har fikset vores Kadet, men vi lever sgu’ ikke af korruption på samme måde som københavnerne. Det er et faktum, at ligaen er blevet vendt på hovedet. Det er ligesom Die Auschwitz-Lüge, hvor syge mennesker påstår, at jødeudryddelsen aldrig har fundet sted, når der er nogen, der siger, at SønderjyskE ligger i bunden.

Hvilke store oplevelser har du haft med SønderjyskE?
Da jeg var ung og voksede op i Sønderjylland, gik der busser fra bymidten til Tyskland, hvor folk tog ned og så fodbold. Da var det store stridspunkt, om man holdt med Hamburger SV eller Bayern München, og jeg var da også nede og se nogle fantastiske kampe, men der er intet, der slår, når SønderjyskE banker FCK. Men de kampe er jo så blevet holdt hemmeligt. Det kan lyde som en paranoid teori, men altså Peter Sand og Morten Bruun… Hold da kæft mand! Morten Bruun er en stolt sønderjyde, der er vendt hjem igen. Man troede han var en Judas, men han har vist sig at være en sand Elvis, der er kommet tilbage. Han styrer holdet mod det, man kalder den københavnske overmagt, men som i virkeligheden er den københavnske undermagt. Sønderjyder er jo ordentlige mennesker. Vi er ikke som københavnerne, og vi er ikke alle sammen stiknarkomaner og ludere og har stive grønlændere som naboer. Vi er ordentlige mennesker, men københavnerne kan ikke tåle at se os løbe med alle pokalerne.

Hvor tit kommer du på stadion?
Ikke tit nok, men jeg er der i ånden, og jeg vil med glæde helt gratis skrive en støtterap om, hvor gode SønderjyskE er. Jeg snakkede engang med dem om at rappe et vers, som de selv havde skrevet, men det er jeg for stolt til. Jeg vil jo skrive mine egene tekster, og det vil jeg med glæde gøre ganske gratis. Så skal jeg med den største glæde fortælle om Don Ø-gate.

Der er mange, der holder med et hold, der kommer fra en anden by, end de selv kommer fra. Det lyder ikke som om, det er en mulighed for dig?
Nu er jeg ret nygift, men min kone er fra Århus, og alligevel holder hun med Brøndby. Det har medført nogle alvorlige kontroverser. Jeg mener, at det er mig, der har pikken, og det er mig, der bestemmer, men jeg har prøvet med både pisk og oralsex, og det hjælper ikke. Hun holder med Brøndby, selvom hun er fra Århus. Min nye plade hedder “Vi’ fra Jylland,” og det er for at sige, at jyder styrer. Det gælder jyder i almindelighed og sønderjyder i særdeleshed. Hvis København er en Honda Civic, er Sønderjylland en veltunet Opel Calibra med skørter, læderindtræk, subwoofer og hele svineriet.

Nærer du samme form for had mod københavnere, som du elsker sønderjyder?
Nej, jeg vil sige, at jeg føler en mild grad af medlidenhed med dem. Talent forpligter, men hver fugl må også synge med sit næb. Jeg hader ikke københavnere, men de må finde deres plads i fødekæden, og de ligger bare 200-300 pladser længere nede end sønderjyder.







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Officielt: Her spilles AGF-OB

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Superliga-premiere aflyst

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

FC Midtjylland – FC København



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Fælder bekymrende dom efter chok

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Topscorer kritiserer Silkeborg



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Superliga-profil skadet

Silkeborg IF – Viborg FF

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Medier fælder hård dom

De vil have Martin Braithwaite

AGF – OB

Spændende OB-nyhed

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub