Superfan – L:Ron:Harald (SønderjyskE)

L:Ron:Harald. Rapper, Elvis, John Holmes og alle andre machomænd i en og samme person. Aktuel med pladen “Vi’ fra Jylland.”



Du er SønderjyskE-fan, hører jeg…
Det er jeg fandeme, så det basker! Sønderjylland har alt for længe været et glemt område. Det var jo først, da jeg begyndte at rappe, at Sønderjylland kom på landkortet. Jeg er sønderjyde, og jeg er stolt af det. Jeg har godt set, at mange mener, at SønderjyskE ligger i bunden, men det handler om det, vi kan kalde SønderjyskE-gate eller Don Ø-gate. I al hemmelighed har der været spillet kampe mod FCK og Brøndby, hvor vi har lammetævet dem, så de lignede puslingespillere og hang med næbet hele vejen hjem til fucking Brøndby og København. Men det er blevet holdt hemmeligt, fordi Don Ø er en alt for magtfuld person i DBU og Divisionsforeningen. Her i Sønderjylland kan vi godt give en bajer, hvis en af vores venner har fikset vores Kadet, men vi lever sgu’ ikke af korruption på samme måde som københavnerne. Det er et faktum, at ligaen er blevet vendt på hovedet. Det er ligesom Die Auschwitz-Lüge, hvor syge mennesker påstår, at jødeudryddelsen aldrig har fundet sted, når der er nogen, der siger, at SønderjyskE ligger i bunden.

Hvilke store oplevelser har du haft med SønderjyskE?
Da jeg var ung og voksede op i Sønderjylland, gik der busser fra bymidten til Tyskland, hvor folk tog ned og så fodbold. Da var det store stridspunkt, om man holdt med Hamburger SV eller Bayern München, og jeg var da også nede og se nogle fantastiske kampe, men der er intet, der slår, når SønderjyskE banker FCK. Men de kampe er jo så blevet holdt hemmeligt. Det kan lyde som en paranoid teori, men altså Peter Sand og Morten Bruun… Hold da kæft mand! Morten Bruun er en stolt sønderjyde, der er vendt hjem igen. Man troede han var en Judas, men han har vist sig at være en sand Elvis, der er kommet tilbage. Han styrer holdet mod det, man kalder den københavnske overmagt, men som i virkeligheden er den københavnske undermagt. Sønderjyder er jo ordentlige mennesker. Vi er ikke som københavnerne, og vi er ikke alle sammen stiknarkomaner og ludere og har stive grønlændere som naboer. Vi er ordentlige mennesker, men københavnerne kan ikke tåle at se os løbe med alle pokalerne.

Hvor tit kommer du på stadion?
Ikke tit nok, men jeg er der i ånden, og jeg vil med glæde helt gratis skrive en støtterap om, hvor gode SønderjyskE er. Jeg snakkede engang med dem om at rappe et vers, som de selv havde skrevet, men det er jeg for stolt til. Jeg vil jo skrive mine egene tekster, og det vil jeg med glæde gøre ganske gratis. Så skal jeg med den største glæde fortælle om Don Ø-gate.

Der er mange, der holder med et hold, der kommer fra en anden by, end de selv kommer fra. Det lyder ikke som om, det er en mulighed for dig?
Nu er jeg ret nygift, men min kone er fra Århus, og alligevel holder hun med Brøndby. Det har medført nogle alvorlige kontroverser. Jeg mener, at det er mig, der har pikken, og det er mig, der bestemmer, men jeg har prøvet med både pisk og oralsex, og det hjælper ikke. Hun holder med Brøndby, selvom hun er fra Århus. Min nye plade hedder “Vi’ fra Jylland,” og det er for at sige, at jyder styrer. Det gælder jyder i almindelighed og sønderjyder i særdeleshed. Hvis København er en Honda Civic, er Sønderjylland en veltunet Opel Calibra med skørter, læderindtræk, subwoofer og hele svineriet.

Nærer du samme form for had mod københavnere, som du elsker sønderjyder?
Nej, jeg vil sige, at jeg føler en mild grad af medlidenhed med dem. Talent forpligter, men hver fugl må også synge med sit næb. Jeg hader ikke københavnere, men de må finde deres plads i fødekæden, og de ligger bare 200-300 pladser længere nede end sønderjyder.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis