Du er SønderjyskE-fan, hører jeg…
Det er jeg fandeme, så det basker! Sønderjylland har alt for længe været et glemt område. Det var jo først, da jeg begyndte at rappe, at Sønderjylland kom på landkortet. Jeg er sønderjyde, og jeg er stolt af det. Jeg har godt set, at mange mener, at SønderjyskE ligger i bunden, men det handler om det, vi kan kalde SønderjyskE-gate eller Don Ø-gate. I al hemmelighed har der været spillet kampe mod FCK og Brøndby, hvor vi har lammetævet dem, så de lignede puslingespillere og hang med næbet hele vejen hjem til fucking Brøndby og København. Men det er blevet holdt hemmeligt, fordi Don Ø er en alt for magtfuld person i DBU og Divisionsforeningen. Her i Sønderjylland kan vi godt give en bajer, hvis en af vores venner har fikset vores Kadet, men vi lever sgu’ ikke af korruption på samme måde som københavnerne. Det er et faktum, at ligaen er blevet vendt på hovedet. Det er ligesom Die Auschwitz-Lüge, hvor syge mennesker påstår, at jødeudryddelsen aldrig har fundet sted, når der er nogen, der siger, at SønderjyskE ligger i bunden.
Hvilke store oplevelser har du haft med SønderjyskE?
Da jeg var ung og voksede op i Sønderjylland, gik der busser fra bymidten til Tyskland, hvor folk tog ned og så fodbold. Da var det store stridspunkt, om man holdt med Hamburger SV eller Bayern München, og jeg var da også nede og se nogle fantastiske kampe, men der er intet, der slår, når SønderjyskE banker FCK. Men de kampe er jo så blevet holdt hemmeligt. Det kan lyde som en paranoid teori, men altså Peter Sand og Morten Bruun… Hold da kæft mand! Morten Bruun er en stolt sønderjyde, der er vendt hjem igen. Man troede han var en Judas, men han har vist sig at være en sand Elvis, der er kommet tilbage. Han styrer holdet mod det, man kalder den københavnske overmagt, men som i virkeligheden er den københavnske undermagt. Sønderjyder er jo ordentlige mennesker. Vi er ikke som københavnerne, og vi er ikke alle sammen stiknarkomaner og ludere og har stive grønlændere som naboer. Vi er ordentlige mennesker, men københavnerne kan ikke tåle at se os løbe med alle pokalerne.
Hvor tit kommer du på stadion?
Ikke tit nok, men jeg er der i ånden, og jeg vil med glæde helt gratis skrive en støtterap om, hvor gode SønderjyskE er. Jeg snakkede engang med dem om at rappe et vers, som de selv havde skrevet, men det er jeg for stolt til. Jeg vil jo skrive mine egene tekster, og det vil jeg med glæde gøre ganske gratis. Så skal jeg med den største glæde fortælle om Don Ø-gate.
Der er mange, der holder med et hold, der kommer fra en anden by, end de selv kommer fra. Det lyder ikke som om, det er en mulighed for dig?
Nu er jeg ret nygift, men min kone er fra Århus, og alligevel holder hun med Brøndby. Det har medført nogle alvorlige kontroverser. Jeg mener, at det er mig, der har pikken, og det er mig, der bestemmer, men jeg har prøvet med både pisk og oralsex, og det hjælper ikke. Hun holder med Brøndby, selvom hun er fra Århus. Min nye plade hedder “Vi’ fra Jylland,” og det er for at sige, at jyder styrer. Det gælder jyder i almindelighed og sønderjyder i særdeleshed. Hvis København er en Honda Civic, er Sønderjylland en veltunet Opel Calibra med skørter, læderindtræk, subwoofer og hele svineriet.
Nærer du samme form for had mod københavnere, som du elsker sønderjyder?
Nej, jeg vil sige, at jeg føler en mild grad af medlidenhed med dem. Talent forpligter, men hver fugl må også synge med sit næb. Jeg hader ikke københavnere, men de må finde deres plads i fødekæden, og de ligger bare 200-300 pladser længere nede end sønderjyder.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER