– Det var noget, jeg skulle tænke over, men når jeg ser tilbage, synes jeg først og fremmest, at det har været det helt rigtige for mig. Jeg har fået en masse ud af det, og det har været en god start.
Sådan siger Thomas Jørgensen i dag om det svære valg, han tog i sommer, hvor han forlod FC København til fordel for Viborg FF. Et skifte, der – som han også selv siger – i den grad har givet pote.
Siden skiftet i sommer er den 19-årige midtbanespiller blevet fast mand hos Viborg FF og også U21-landsholdsspiller. Det er netop i forbindelse med en U21-samling, at Tipsbladet og andre medier snakker med Thomas Jørgensen.
I foråret var han retfærdigvis også fast Superliga-spiller, da han var udlejet fra FC København til Hvidovre IF, men siden har udviklingen taget fart.
– Man udvikler sig hurtigt, når man spiller senior. Så det har været fokuspunktet at få seniorspilletid i den her alder. Der er noget med, at man er blevet en smule ældre, og man ikke har det første halve år, der var uden risiko, fordi man nok godt vidste, at Hvidovre rykkede ned.
– Nu kan man mærke, at der er noget omkring i weekenderne, hvor vi skal spille for at blive et top seks hold, og din position betyder noget i forhold til at holde sin plads på holdet, siger Thomas Jørgensen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Har FC København-klausul
Bold har tidligere beskrevet, FC København har en særlig klausul i transferaftalen med Viborg FF. “Løverne” kan ifølge mediet selv matche eventuelle bud, Viborg accepterer på Thomas Jørgensen, og derved er der altså mulighed for at vende tilbage til hovedstaden.
Der bliver skrevet, at FCK har en klausul om at kunne hente dig tilbage, såfremt du selv ønsker det i fremtiden. Kunne det være en mulighed for dig at spille i FCK igen?
– Det er svært at sige, og jeg kan ikke svare på nuværende tidspunkt. Det er noget, der er lagt med i den kontrakt, der var, og med i de forskellige detaljer omkring, at det var en af grundene til, jeg kom til Viborg.
– Men det kan jeg ikke snakke om nu, siger Thomas Jørgensen selv.
I første omgang har han dog fokus på at udvikle sig i Viborg FF og blive en god midtbanespiller.
I den forbindelse har han en fin læremester i den tidligere midtbanedirigent Jakob Poulsen, der efter en stor karriere i Superligaen, på landsholdet og i udlandet er Viborg-træner i dag.
– Vi har gode træninger og er kommet godt efter en ikke så god start. Det er ekstremt fedt at spille under Jakob Poulsen, som jeg – synes jeg selv – minder en smule om som spiller. Det er altid fedt at kunne få noget ekstra læring på sin egen position.
Hvordan minder du om ham?
– Uden at snakke mig selv op, for nu havde han selv en god karriere. Men han var en midtbanespiller, der var god på bolden og havde mest fokus på det offensive.
Du har spillet under ham, og du kender også Jacob Neestrup. Hvordan adskiller de sig fra hinanden?
– De er begge meget unge. Man kan godt mærke, at Neestrup har været træner i længere tid, hvor han var træner i Viborg inden. Det er Jakob Poulsens første job, så der er også noget læring for ham omkring det.
Jakob Poulsen, Thomas Jørgensen og Viborg FF er aktuelt nummer otte i Superligaen og er tre point efter Brøndby IF, der aktuelt sidder på den sjette og sidste plads i top seks.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fik blackout på Brøndby Stadion
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fifa kritiserer transportpriser under
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG