Kenneth Zohore rykkede udenlands igen denne sommer efter et kort ophold i OB, da han skiftede til Slask Wroclaw i Polen, men hidtil har opholdet ikke været helt nemt for danskeren.
Den danske angriber startede sæsonen med at få indhop i sæsonens to første kampe, men siden har Zohore ikke været i kamptruppen. Hans fysiske forfatning har ikke været god nok, og han træner derfor for at blive helt klart.
Derfor tager Slask Wroclaws cheftræner, Jacek Magiera, også Kenneth Zohore i forsvar, når en journalist fra TVP Sport spørger indtil den “skuffende” dansker.
– Vi har ingen grund til at sige, at Kenneth er skuffende, siger Jacek Magiera ifølge TVP Sport og uddyber:
– Vi vidste, at han ikke var klar. Han har været igennem meget. For at vi kan udtale os om hans fodboldegenskaber, skal han være 100 procent klar til at kæmpe fysisk, til at konkurrere, til at vinde dueller i luften og på jorden, til at arbejde intensivt og til at løbe med høj intensitet.
– I dag kan vi ikke vurdere ham, fordi han er ikke klar. Jeg anser ham ikke som førsteholdsspiller lige nu. For nu skal han arbejde med fysiske træner om sin form. Hvis han kommer tilbage, og vi får grønt lys fra fysserne til, at han kan træne med førsteholdet, forventer jeg, at han træner på 100 procent, ikke 95 procent. Kenneths 100 procent er det eneste, der interesserer mig.
Kenneth Zohore, 29 år, spillede ikke meget for OB i foråret. Her blev det til fire kampe for den fysisk stærke angriber.
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
OPTAKT
FC København – Randers FC
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Froholdt med vild hæder i Portugal
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT