Tager Kenneth Zohore i forsvar

Kenneth Zohore kom til Polen ude af kampform og har de seneste uger trænet for at komme tilbage. Nu forsvares danskeren af sin træner.



Kenneth Zohore rykkede udenlands igen denne sommer efter et kort ophold i OB, da han skiftede til Slask Wroclaw i Polen, men hidtil har opholdet ikke været helt nemt for danskeren.

Den danske angriber startede sæsonen med at få indhop i sæsonens to første kampe, men siden har Zohore ikke været i kamptruppen. Hans fysiske forfatning har ikke været god nok, og han træner derfor for at blive helt klart.

Derfor tager Slask Wroclaws cheftræner, Jacek Magiera, også Kenneth Zohore i forsvar, når en journalist fra TVP Sport spørger indtil den “skuffende” dansker.

– Vi har ingen grund til at sige, at Kenneth er skuffende, siger Jacek Magiera ifølge TVP Sport og uddyber:

– Vi vidste, at han ikke var klar. Han har været igennem meget. For at vi kan udtale os om hans fodboldegenskaber, skal han være 100 procent klar til at kæmpe fysisk, til at konkurrere, til at vinde dueller i luften og på jorden, til at arbejde intensivt og til at løbe med høj intensitet.

– I dag kan vi ikke vurdere ham, fordi han er ikke klar. Jeg anser ham ikke som førsteholdsspiller lige nu. For nu skal han arbejde med fysiske træner om sin form. Hvis han kommer tilbage, og vi får grønt lys fra fysserne til, at han kan træne med førsteholdet, forventer jeg, at han træner på 100 procent, ikke 95 procent. Kenneths 100 procent er det eneste, der interesserer mig.

Kenneth Zohore, 29 år, spillede ikke meget for OB i foråret. Her blev det til fire kampe for den fysisk stærke angriber. 





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

USA får drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”