Tager tre Masterclass-spillere med på træningslejr

Frederik Birk, cheftræner i Brøndby IF, fortæller, at tre unge spillere får chancen, når klubben senere i måneden tager på træningslejr til Portugal.



Det er en del af forretningsmodellen i Brøndby IF, at unge spillere skal udvikles, benyttes på førsteholdet og siden sælges, og cheftræner Frederik Birk kommer i den kommende tid til at tage et indgående kig på tre af klubbens store talenter.

Til dagens træning i Brøndby fortæller Frederik Birk, at tre Masterclass-talenter får spilletid, når Brøndby IF lørdag møder Hvidovre IF i årets første testkamp. Og de tre talenter kommer også med på klubbens træningslejr i Portugal, hvor der er afrejse den 28. januar.

De tre er venstre back-talenter Lukas Larsen, 18 år, midtbanespiller Adam Claridge, 18 år, samt den 16-årige angriber Jacob Ambæk.

– Lukas Larsen kender vi som en dynamisk back, og på den måde, jeg gerne vil spille, hvor det bliver et centralt-orienteret spil, får backs et stort ansvar med at trykke på i bredden, har han en fysisk kapacitet, der passer godt til det, og det skal vi forsøge at få rullet ud i en spillemæssig kontekst med de andre, hvor jeg synes, der vil være nogle spillere, der kan gøre, at Lukas kan vise sig godt frem på den led, siger Frederik Birk til den fremmødte presse og fastslår:

– Adam Claridge er et midtbaneled, og så er Jacob Ambæk lidt højere oppe på banen. De to sidstnævnte har også set stærke ud.

Især 16-årige Jacob Ambæk er et markant talent. Offensivspilleren spiller – trods sine 16 år – allerede på U19-holdet i Brøndby, og han står noteret for ni scoringer i 12 kampe. Han har lavet fire mål på U17-landsholdet.

– Lige så notorisk en målscorer, han har været i ungdomsrækkerne, lige så notorisk er jeg til lige at passe på med, hvor tidligt vi hæver spillerne op til det niveau. Jacob skal arbejde med flere facetter i sit spil, men hans unge alder taget i betragtning, gør han det rigtig godt i Superliga-træningerne. Også på målscoringsdelen. Både i træning i går og i dag ser vi ham trykke et par stykker ind, siger Frederik Birk, der dog er tøvende på spørgsmålet om en mulig debut i foråret:

– Er man god nok, er man gammel nok. Men jeg skal sikre, at jeg ikke brænder mandens tændstikker af for tidligt. Der er potentiale til at gøre ham til en rigtig, rigtig god spiller – både i Brøndby og på sigt måske en etage højere.

Foruden opgøret mod Hvidovre IF møder Brøndby IF også Frederikstad FK, inden man rejser på træningslejr. I Portugal venter opgør mod Torpedo Kutaisi, IFK Värnamo og Rosenborg BK.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Arsenal – Burnley



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

OB – Vejle Boldklub

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal