Tager tre Masterclass-spillere med på træningslejr

Frederik Birk, cheftræner i Brøndby IF, fortæller, at tre unge spillere får chancen, når klubben senere i måneden tager på træningslejr til Portugal.



Det er en del af forretningsmodellen i Brøndby IF, at unge spillere skal udvikles, benyttes på førsteholdet og siden sælges, og cheftræner Frederik Birk kommer i den kommende tid til at tage et indgående kig på tre af klubbens store talenter.

Til dagens træning i Brøndby fortæller Frederik Birk, at tre Masterclass-talenter får spilletid, når Brøndby IF lørdag møder Hvidovre IF i årets første testkamp. Og de tre talenter kommer også med på klubbens træningslejr i Portugal, hvor der er afrejse den 28. januar.

De tre er venstre back-talenter Lukas Larsen, 18 år, midtbanespiller Adam Claridge, 18 år, samt den 16-årige angriber Jacob Ambæk.

– Lukas Larsen kender vi som en dynamisk back, og på den måde, jeg gerne vil spille, hvor det bliver et centralt-orienteret spil, får backs et stort ansvar med at trykke på i bredden, har han en fysisk kapacitet, der passer godt til det, og det skal vi forsøge at få rullet ud i en spillemæssig kontekst med de andre, hvor jeg synes, der vil være nogle spillere, der kan gøre, at Lukas kan vise sig godt frem på den led, siger Frederik Birk til den fremmødte presse og fastslår:

– Adam Claridge er et midtbaneled, og så er Jacob Ambæk lidt højere oppe på banen. De to sidstnævnte har også set stærke ud.

Især 16-årige Jacob Ambæk er et markant talent. Offensivspilleren spiller – trods sine 16 år – allerede på U19-holdet i Brøndby, og han står noteret for ni scoringer i 12 kampe. Han har lavet fire mål på U17-landsholdet.

– Lige så notorisk en målscorer, han har været i ungdomsrækkerne, lige så notorisk er jeg til lige at passe på med, hvor tidligt vi hæver spillerne op til det niveau. Jacob skal arbejde med flere facetter i sit spil, men hans unge alder taget i betragtning, gør han det rigtig godt i Superliga-træningerne. Også på målscoringsdelen. Både i træning i går og i dag ser vi ham trykke et par stykker ind, siger Frederik Birk, der dog er tøvende på spørgsmålet om en mulig debut i foråret:

– Er man god nok, er man gammel nok. Men jeg skal sikre, at jeg ikke brænder mandens tændstikker af for tidligt. Der er potentiale til at gøre ham til en rigtig, rigtig god spiller – både i Brøndby og på sigt måske en etage højere.

Foruden opgøret mod Hvidovre IF møder Brøndby IF også Frederikstad FK, inden man rejser på træningslejr. I Portugal venter opgør mod Torpedo Kutaisi, IFK Värnamo og Rosenborg BK.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Et markant problem for Silkeborg

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’