Det er en del af forretningsmodellen i Brøndby IF, at unge spillere skal udvikles, benyttes på førsteholdet og siden sælges, og cheftræner Frederik Birk kommer i den kommende tid til at tage et indgående kig på tre af klubbens store talenter.
Til dagens træning i Brøndby fortæller Frederik Birk, at tre Masterclass-talenter får spilletid, når Brøndby IF lørdag møder Hvidovre IF i årets første testkamp. Og de tre talenter kommer også med på klubbens træningslejr i Portugal, hvor der er afrejse den 28. januar.
De tre er venstre back-talenter Lukas Larsen, 18 år, midtbanespiller Adam Claridge, 18 år, samt den 16-årige angriber Jacob Ambæk.
– Lukas Larsen kender vi som en dynamisk back, og på den måde, jeg gerne vil spille, hvor det bliver et centralt-orienteret spil, får backs et stort ansvar med at trykke på i bredden, har han en fysisk kapacitet, der passer godt til det, og det skal vi forsøge at få rullet ud i en spillemæssig kontekst med de andre, hvor jeg synes, der vil være nogle spillere, der kan gøre, at Lukas kan vise sig godt frem på den led, siger Frederik Birk til den fremmødte presse og fastslår:
– Adam Claridge er et midtbaneled, og så er Jacob Ambæk lidt højere oppe på banen. De to sidstnævnte har også set stærke ud.
Især 16-årige Jacob Ambæk er et markant talent. Offensivspilleren spiller – trods sine 16 år – allerede på U19-holdet i Brøndby, og han står noteret for ni scoringer i 12 kampe. Han har lavet fire mål på U17-landsholdet.
– Lige så notorisk en målscorer, han har været i ungdomsrækkerne, lige så notorisk er jeg til lige at passe på med, hvor tidligt vi hæver spillerne op til det niveau. Jacob skal arbejde med flere facetter i sit spil, men hans unge alder taget i betragtning, gør han det rigtig godt i Superliga-træningerne. Også på målscoringsdelen. Både i træning i går og i dag ser vi ham trykke et par stykker ind, siger Frederik Birk, der dog er tøvende på spørgsmålet om en mulig debut i foråret:
– Er man god nok, er man gammel nok. Men jeg skal sikre, at jeg ikke brænder mandens tændstikker af for tidligt. Der er potentiale til at gøre ham til en rigtig, rigtig god spiller – både i Brøndby og på sigt måske en etage højere.
Foruden opgøret mod Hvidovre IF møder Brøndby IF også Frederikstad FK, inden man rejser på træningslejr. I Portugal venter opgør mod Torpedo Kutaisi, IFK Värnamo og Rosenborg BK.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Færdig i Manchester City
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT