Det er en del af forretningsmodellen i Brøndby IF, at unge spillere skal udvikles, benyttes på førsteholdet og siden sælges, og cheftræner Frederik Birk kommer i den kommende tid til at tage et indgående kig på tre af klubbens store talenter.
Til dagens træning i Brøndby fortæller Frederik Birk, at tre Masterclass-talenter får spilletid, når Brøndby IF lørdag møder Hvidovre IF i årets første testkamp. Og de tre talenter kommer også med på klubbens træningslejr i Portugal, hvor der er afrejse den 28. januar.
De tre er venstre back-talenter Lukas Larsen, 18 år, midtbanespiller Adam Claridge, 18 år, samt den 16-årige angriber Jacob Ambæk.
– Lukas Larsen kender vi som en dynamisk back, og på den måde, jeg gerne vil spille, hvor det bliver et centralt-orienteret spil, får backs et stort ansvar med at trykke på i bredden, har han en fysisk kapacitet, der passer godt til det, og det skal vi forsøge at få rullet ud i en spillemæssig kontekst med de andre, hvor jeg synes, der vil være nogle spillere, der kan gøre, at Lukas kan vise sig godt frem på den led, siger Frederik Birk til den fremmødte presse og fastslår:
– Adam Claridge er et midtbaneled, og så er Jacob Ambæk lidt højere oppe på banen. De to sidstnævnte har også set stærke ud.
Især 16-årige Jacob Ambæk er et markant talent. Offensivspilleren spiller – trods sine 16 år – allerede på U19-holdet i Brøndby, og han står noteret for ni scoringer i 12 kampe. Han har lavet fire mål på U17-landsholdet.
– Lige så notorisk en målscorer, han har været i ungdomsrækkerne, lige så notorisk er jeg til lige at passe på med, hvor tidligt vi hæver spillerne op til det niveau. Jacob skal arbejde med flere facetter i sit spil, men hans unge alder taget i betragtning, gør han det rigtig godt i Superliga-træningerne. Også på målscoringsdelen. Både i træning i går og i dag ser vi ham trykke et par stykker ind, siger Frederik Birk, der dog er tøvende på spørgsmålet om en mulig debut i foråret:
– Er man god nok, er man gammel nok. Men jeg skal sikre, at jeg ikke brænder mandens tændstikker af for tidligt. Der er potentiale til at gøre ham til en rigtig, rigtig god spiller – både i Brøndby og på sigt måske en etage højere.
Foruden opgøret mod Hvidovre IF møder Brøndby IF også Frederikstad FK, inden man rejser på træningslejr. I Portugal venter opgør mod Torpedo Kutaisi, IFK Värnamo og Rosenborg BK.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent