Tager tre Masterclass-spillere med på træningslejr

Frederik Birk, cheftræner i Brøndby IF, fortæller, at tre unge spillere får chancen, når klubben senere i måneden tager på træningslejr til Portugal.



Det er en del af forretningsmodellen i Brøndby IF, at unge spillere skal udvikles, benyttes på førsteholdet og siden sælges, og cheftræner Frederik Birk kommer i den kommende tid til at tage et indgående kig på tre af klubbens store talenter.

Til dagens træning i Brøndby fortæller Frederik Birk, at tre Masterclass-talenter får spilletid, når Brøndby IF lørdag møder Hvidovre IF i årets første testkamp. Og de tre talenter kommer også med på klubbens træningslejr i Portugal, hvor der er afrejse den 28. januar.

De tre er venstre back-talenter Lukas Larsen, 18 år, midtbanespiller Adam Claridge, 18 år, samt den 16-årige angriber Jacob Ambæk.

– Lukas Larsen kender vi som en dynamisk back, og på den måde, jeg gerne vil spille, hvor det bliver et centralt-orienteret spil, får backs et stort ansvar med at trykke på i bredden, har han en fysisk kapacitet, der passer godt til det, og det skal vi forsøge at få rullet ud i en spillemæssig kontekst med de andre, hvor jeg synes, der vil være nogle spillere, der kan gøre, at Lukas kan vise sig godt frem på den led, siger Frederik Birk til den fremmødte presse og fastslår:

– Adam Claridge er et midtbaneled, og så er Jacob Ambæk lidt højere oppe på banen. De to sidstnævnte har også set stærke ud.

Især 16-årige Jacob Ambæk er et markant talent. Offensivspilleren spiller – trods sine 16 år – allerede på U19-holdet i Brøndby, og han står noteret for ni scoringer i 12 kampe. Han har lavet fire mål på U17-landsholdet.

– Lige så notorisk en målscorer, han har været i ungdomsrækkerne, lige så notorisk er jeg til lige at passe på med, hvor tidligt vi hæver spillerne op til det niveau. Jacob skal arbejde med flere facetter i sit spil, men hans unge alder taget i betragtning, gør han det rigtig godt i Superliga-træningerne. Også på målscoringsdelen. Både i træning i går og i dag ser vi ham trykke et par stykker ind, siger Frederik Birk, der dog er tøvende på spørgsmålet om en mulig debut i foråret:

– Er man god nok, er man gammel nok. Men jeg skal sikre, at jeg ikke brænder mandens tændstikker af for tidligt. Der er potentiale til at gøre ham til en rigtig, rigtig god spiller – både i Brøndby og på sigt måske en etage højere.

Foruden opgøret mod Hvidovre IF møder Brøndby IF også Frederikstad FK, inden man rejser på træningslejr. I Portugal venter opgør mod Torpedo Kutaisi, IFK Värnamo og Rosenborg BK.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Heldige danske damer slår Sverige

Øjner europæisk trofæ

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Storklub lurer på Superliga-profil

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I transfermøde med Superliga-klub

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’