Liverpool kunne tidligere torsdag aften offentliggøre, at de har forlænget kontrakten med Alex Oxlade-Chamberlain. Han har været i klubben i to sæsoner, men i mere end et år sad han på ude med en skade i den ene knæ.
Særligt derfor er hovedpersonen glad for, at han nu får mulighed for at betale lidt tilbage for tiden på sidelinjen og den tillid, som Liverpool har vist ham. Det fortæller han til Liverpools hjemmeside.
– Jeg er rigtig, rigtig glad. Det har været undervejs i et stykke tid, så er det er rart, at få det klaret og forlænge min tid her, hvilket jeg ser meget frem til, udtaler offensivspilleren og fortsætter:
– Det føles som om, jeg har misset et år, hvilket jeg selvfølgelig har. Så det føles som en mulighed for at give det år tilbage og betale tilbage for den tabte tid – og forhåbentlig give nogle gode præstationer for at kompensere for ikke at have været til rådighed det seneste år.
Han lover at give alt han har fremover, og forhåbentlig kunne bringe mere succes til de forsvarende Champions League-mestre. En klub, han er utrolig glad for at være i.
– Man skal se det som en velsignelse, hver gang man får en mulighed som denne. Det er ikke hver dag, man får chancen for at spille for Liverpool. Jeg er meget glad for at forlænge min tid her, lyder det fra den engelske landsholdsspiller.
Han har indtil videre spillet 47 kampe og scoret seks mål for Liverpool, og kan altså se frem til at udbygge de statistikker i de kommende sæsoner.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
