I Carabao Cup'en spilles semifinalerne over to kampe, hvilket selvsagt gør det vanskeligere for de mindre klubber at levere en overraskelse.
Og ifølge Thomas Frank bør turneringens struktur derfor blive ændret, så semifinalerne skal afgøres i én kamp.
Sådan lød det på et pressemøde mandag fra den danske Brentford-boss forud for aftenens hjemmekamp mod Leyton Orient i tredje runde af Carabao Cup'en.
– Der er nødt til at være nogen, der tager ansvar for den her turnering og dropper dobbeltopgøret i semifinalerne. Jeg ved godt, at der nok er nogle økonomiske årsager til det, men topklubberne ønsker ikke at have en ekstra kamp i deres kampprogram. Mindre klubber som os ønsker ikke, at det skal være over to kampe, for i de seneste 10 år har topklubberne taget det meget seriøst.
– I de seneste 10 år har det været Liverpool, Chelsea… jeg kan ikke engang huske det, men det er top seks-klubberne, der har vundet. Vi vil gerne have nogle overraskelser. Vi vil gerne have, at de små klubber skaber et eventyr. Vi kunne godt tænke os at gøre det. Vi ved bare, at vi vil komme til at stå overfor City eller United eller Tottenham over to kampe, og på papiret er de bedre end os, og det betyder, at vi vil have en mindre chance for at slå dem.
– Så der findes ingen grund eller noget godt argument for, hvorfor der skal være to semifinaler. Jeg ved godt, at det i sidste ende altid handler om økonomi, men der må være nogle fornuftige mennesker, der kan gå ind i et lokale og finde en god måde at få det løst. Og jeg vil med glæde facilitere det møde, lød det, ifølge Sky Sports Football, fra Thomas Frank på pressemødet.
Det er i aften klokken 20.45, at Brentford møder Leyton Orient.
Siden 2013, hvor Michael Laudrup vandt Carabao Cup'en med Swansea, er turneringen på skift blevet vundet af Manchester City, Chelsea, Manchester United og Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS