I Carabao Cup'en spilles semifinalerne over to kampe, hvilket selvsagt gør det vanskeligere for de mindre klubber at levere en overraskelse.
Og ifølge Thomas Frank bør turneringens struktur derfor blive ændret, så semifinalerne skal afgøres i én kamp.
Sådan lød det på et pressemøde mandag fra den danske Brentford-boss forud for aftenens hjemmekamp mod Leyton Orient i tredje runde af Carabao Cup'en.
– Der er nødt til at være nogen, der tager ansvar for den her turnering og dropper dobbeltopgøret i semifinalerne. Jeg ved godt, at der nok er nogle økonomiske årsager til det, men topklubberne ønsker ikke at have en ekstra kamp i deres kampprogram. Mindre klubber som os ønsker ikke, at det skal være over to kampe, for i de seneste 10 år har topklubberne taget det meget seriøst.
– I de seneste 10 år har det været Liverpool, Chelsea… jeg kan ikke engang huske det, men det er top seks-klubberne, der har vundet. Vi vil gerne have nogle overraskelser. Vi vil gerne have, at de små klubber skaber et eventyr. Vi kunne godt tænke os at gøre det. Vi ved bare, at vi vil komme til at stå overfor City eller United eller Tottenham over to kampe, og på papiret er de bedre end os, og det betyder, at vi vil have en mindre chance for at slå dem.
– Så der findes ingen grund eller noget godt argument for, hvorfor der skal være to semifinaler. Jeg ved godt, at det i sidste ende altid handler om økonomi, men der må være nogle fornuftige mennesker, der kan gå ind i et lokale og finde en god måde at få det løst. Og jeg vil med glæde facilitere det møde, lød det, ifølge Sky Sports Football, fra Thomas Frank på pressemødet.
Det er i aften klokken 20.45, at Brentford møder Leyton Orient.
Siden 2013, hvor Michael Laudrup vandt Carabao Cup'en med Swansea, er turneringen på skift blevet vundet af Manchester City, Chelsea, Manchester United og Liverpool.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER