I Carabao Cup'en spilles semifinalerne over to kampe, hvilket selvsagt gør det vanskeligere for de mindre klubber at levere en overraskelse.
Og ifølge Thomas Frank bør turneringens struktur derfor blive ændret, så semifinalerne skal afgøres i én kamp.
Sådan lød det på et pressemøde mandag fra den danske Brentford-boss forud for aftenens hjemmekamp mod Leyton Orient i tredje runde af Carabao Cup'en.
– Der er nødt til at være nogen, der tager ansvar for den her turnering og dropper dobbeltopgøret i semifinalerne. Jeg ved godt, at der nok er nogle økonomiske årsager til det, men topklubberne ønsker ikke at have en ekstra kamp i deres kampprogram. Mindre klubber som os ønsker ikke, at det skal være over to kampe, for i de seneste 10 år har topklubberne taget det meget seriøst.
– I de seneste 10 år har det været Liverpool, Chelsea… jeg kan ikke engang huske det, men det er top seks-klubberne, der har vundet. Vi vil gerne have nogle overraskelser. Vi vil gerne have, at de små klubber skaber et eventyr. Vi kunne godt tænke os at gøre det. Vi ved bare, at vi vil komme til at stå overfor City eller United eller Tottenham over to kampe, og på papiret er de bedre end os, og det betyder, at vi vil have en mindre chance for at slå dem.
– Så der findes ingen grund eller noget godt argument for, hvorfor der skal være to semifinaler. Jeg ved godt, at det i sidste ende altid handler om økonomi, men der må være nogle fornuftige mennesker, der kan gå ind i et lokale og finde en god måde at få det løst. Og jeg vil med glæde facilitere det møde, lød det, ifølge Sky Sports Football, fra Thomas Frank på pressemødet.
Det er i aften klokken 20.45, at Brentford møder Leyton Orient.
Siden 2013, hvor Michael Laudrup vandt Carabao Cup'en med Swansea, er turneringen på skift blevet vundet af Manchester City, Chelsea, Manchester United og Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TIPSBLADET SPECIAL