I Carabao Cup'en spilles semifinalerne over to kampe, hvilket selvsagt gør det vanskeligere for de mindre klubber at levere en overraskelse.
Og ifølge Thomas Frank bør turneringens struktur derfor blive ændret, så semifinalerne skal afgøres i én kamp.
Sådan lød det på et pressemøde mandag fra den danske Brentford-boss forud for aftenens hjemmekamp mod Leyton Orient i tredje runde af Carabao Cup'en.
– Der er nødt til at være nogen, der tager ansvar for den her turnering og dropper dobbeltopgøret i semifinalerne. Jeg ved godt, at der nok er nogle økonomiske årsager til det, men topklubberne ønsker ikke at have en ekstra kamp i deres kampprogram. Mindre klubber som os ønsker ikke, at det skal være over to kampe, for i de seneste 10 år har topklubberne taget det meget seriøst.
– I de seneste 10 år har det været Liverpool, Chelsea… jeg kan ikke engang huske det, men det er top seks-klubberne, der har vundet. Vi vil gerne have nogle overraskelser. Vi vil gerne have, at de små klubber skaber et eventyr. Vi kunne godt tænke os at gøre det. Vi ved bare, at vi vil komme til at stå overfor City eller United eller Tottenham over to kampe, og på papiret er de bedre end os, og det betyder, at vi vil have en mindre chance for at slå dem.
– Så der findes ingen grund eller noget godt argument for, hvorfor der skal være to semifinaler. Jeg ved godt, at det i sidste ende altid handler om økonomi, men der må være nogle fornuftige mennesker, der kan gå ind i et lokale og finde en god måde at få det løst. Og jeg vil med glæde facilitere det møde, lød det, ifølge Sky Sports Football, fra Thomas Frank på pressemødet.
Det er i aften klokken 20.45, at Brentford møder Leyton Orient.
Siden 2013, hvor Michael Laudrup vandt Carabao Cup'en med Swansea, er turneringen på skift blevet vundet af Manchester City, Chelsea, Manchester United og Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT