I Carabao Cup'en spilles semifinalerne over to kampe, hvilket selvsagt gør det vanskeligere for de mindre klubber at levere en overraskelse.
Og ifølge Thomas Frank bør turneringens struktur derfor blive ændret, så semifinalerne skal afgøres i én kamp.
Sådan lød det på et pressemøde mandag fra den danske Brentford-boss forud for aftenens hjemmekamp mod Leyton Orient i tredje runde af Carabao Cup'en.
– Der er nødt til at være nogen, der tager ansvar for den her turnering og dropper dobbeltopgøret i semifinalerne. Jeg ved godt, at der nok er nogle økonomiske årsager til det, men topklubberne ønsker ikke at have en ekstra kamp i deres kampprogram. Mindre klubber som os ønsker ikke, at det skal være over to kampe, for i de seneste 10 år har topklubberne taget det meget seriøst.
– I de seneste 10 år har det været Liverpool, Chelsea… jeg kan ikke engang huske det, men det er top seks-klubberne, der har vundet. Vi vil gerne have nogle overraskelser. Vi vil gerne have, at de små klubber skaber et eventyr. Vi kunne godt tænke os at gøre det. Vi ved bare, at vi vil komme til at stå overfor City eller United eller Tottenham over to kampe, og på papiret er de bedre end os, og det betyder, at vi vil have en mindre chance for at slå dem.
– Så der findes ingen grund eller noget godt argument for, hvorfor der skal være to semifinaler. Jeg ved godt, at det i sidste ende altid handler om økonomi, men der må være nogle fornuftige mennesker, der kan gå ind i et lokale og finde en god måde at få det løst. Og jeg vil med glæde facilitere det møde, lød det, ifølge Sky Sports Football, fra Thomas Frank på pressemødet.
Det er i aften klokken 20.45, at Brentford møder Leyton Orient.
Siden 2013, hvor Michael Laudrup vandt Carabao Cup'en med Swansea, er turneringen på skift blevet vundet af Manchester City, Chelsea, Manchester United og Liverpool.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED