Tidl. SL-keeper ĂĄbner op: Lehmann skreg ad mig

Det var fra dag et i Arsenal, at tidligere Superliga-keeper Vito Mannone fik konkurrencesituationen at føle.



Han var kendt som en spiller, som mange havde det svært med, og tyske Jens Lehmann havde blandt andet et fjendskab med Oliver Kahn, mens de to kæmpede om at være keeper for det tyske A-landshold.

Og også Vito Mannone fik tyskerens vrede at føle i Arsenal. Det fortæller den italienske keeper i et interview med Gianlucadimarzio.com.

MĂĄlmanden, der er 35 ĂĄr og spiller for FC Lorient i Frankrig, huskes i Danmark for at have spillet i Esbjerg fB. Han kom til den vestjyske klub i januar 2020 pĂĄ en lejeaftale og spillede forĂĄret i klubben, som endte med nedrykning.

Han fortæller nu, hvordan han i sin første træning fik et møgfald af Jens Lehmann, da han var en 17-årig målmand, der var rykket fra Italien til England.

– Ankomsten til England var en drøm, der gik i opfyldelse, men i de første fem minutter af den første træning, slog jeg en dårlig bold til Lehmann.

– Så skreg han bare alt, han kunne, ind i hovedet på mig: 'Her er vi Arsenal, vi skal gøre vores bedste', siger Vito Mannone.

Italieneren var skiftet til Arsenal i 2005, og han havde taget sin mod med, efter hans far var død en måned inden skiftet til Arsenal.

Så Mannones mor endte med at få en vigtig rolle i integrationen i klubben, og ifølge keeperen endte hun med ofte at tale med Thierry Henry – på italiensk.

Mannone fik kun det halve ĂĄr i Esbjerg, inden han kom retur til engelske Reading. Siden skiftede han til Monaco pĂĄ en fri transfer.

Han nød sin tid i klbuben, selv om det var svært for en ung mand at bo i London:

– Når man udlever en drøm, passerer alt bare forbi. Dagen inden spillede jeg Playstation med det hold, og nu stod jeg og reddede skud fra dem, reflekterer Mannone, der kom på et tidspunkt, hvor Arsenal havde verdens måske bedste hold med Thierry Henry,  Robert Pires og Dennis Bergkamp.

Mannone forlod klubben permanent i 2013, hvor han blev købt af Sunderland.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

Transferrekord pĂĄ vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere pĂĄ landsholdet? ‘Mange gode bud’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med pĂĄ landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’

Stage ĂĄbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen