Han var kendt som en spiller, som mange havde det svært med, og tyske Jens Lehmann havde blandt andet et fjendskab med Oliver Kahn, mens de to kæmpede om at være keeper for det tyske A-landshold.
Og også Vito Mannone fik tyskerens vrede at føle i Arsenal. Det fortæller den italienske keeper i et interview med Gianlucadimarzio.com.
Målmanden, der er 35 år og spiller for FC Lorient i Frankrig, huskes i Danmark for at have spillet i Esbjerg fB. Han kom til den vestjyske klub i januar 2020 på en lejeaftale og spillede foråret i klubben, som endte med nedrykning.
Han fortæller nu, hvordan han i sin første træning fik et møgfald af Jens Lehmann, da han var en 17-årig målmand, der var rykket fra Italien til England.
– Ankomsten til England var en drøm, der gik i opfyldelse, men i de første fem minutter af den første træning, slog jeg en dårlig bold til Lehmann.
– Så skreg han bare alt, han kunne, ind i hovedet på mig: 'Her er vi Arsenal, vi skal gøre vores bedste', siger Vito Mannone.
Italieneren var skiftet til Arsenal i 2005, og han havde taget sin mod med, efter hans far var død en måned inden skiftet til Arsenal.
Så Mannones mor endte med at få en vigtig rolle i integrationen i klubben, og ifølge keeperen endte hun med ofte at tale med Thierry Henry – på italiensk.
Mannone fik kun det halve år i Esbjerg, inden han kom retur til engelske Reading. Siden skiftede han til Monaco på en fri transfer.
Han nød sin tid i klbuben, selv om det var svært for en ung mand at bo i London:
– Når man udlever en drøm, passerer alt bare forbi. Dagen inden spillede jeg Playstation med det hold, og nu stod jeg og reddede skud fra dem, reflekterer Mannone, der kom på et tidspunkt, hvor Arsenal havde verdens måske bedste hold med Thierry Henry, Robert Pires og Dennis Bergkamp.
Mannone forlod klubben permanent i 2013, hvor han blev købt af Sunderland.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
– Niels Frederiksen er en legende!
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…