Tidl. SL-keeper åbner op: Lehmann skreg ad mig

Det var fra dag et i Arsenal, at tidligere Superliga-keeper Vito Mannone fik konkurrencesituationen at føle.



Han var kendt som en spiller, som mange havde det svært med, og tyske Jens Lehmann havde blandt andet et fjendskab med Oliver Kahn, mens de to kæmpede om at være keeper for det tyske A-landshold.

Og også Vito Mannone fik tyskerens vrede at føle i Arsenal. Det fortæller den italienske keeper i et interview med Gianlucadimarzio.com.

Målmanden, der er 35 år og spiller for FC Lorient i Frankrig, huskes i Danmark for at have spillet i Esbjerg fB. Han kom til den vestjyske klub i januar 2020 på en lejeaftale og spillede foråret i klubben, som endte med nedrykning.

Han fortæller nu, hvordan han i sin første træning fik et møgfald af Jens Lehmann, da han var en 17-årig målmand, der var rykket fra Italien til England.

– Ankomsten til England var en drøm, der gik i opfyldelse, men i de første fem minutter af den første træning, slog jeg en dårlig bold til Lehmann.

– Så skreg han bare alt, han kunne, ind i hovedet på mig: 'Her er vi Arsenal, vi skal gøre vores bedste', siger Vito Mannone.

Italieneren var skiftet til Arsenal i 2005, og han havde taget sin mod med, efter hans far var død en måned inden skiftet til Arsenal.

Så Mannones mor endte med at få en vigtig rolle i integrationen i klubben, og ifølge keeperen endte hun med ofte at tale med Thierry Henry – på italiensk.

Mannone fik kun det halve år i Esbjerg, inden han kom retur til engelske Reading. Siden skiftede han til Monaco på en fri transfer.

Han nød sin tid i klbuben, selv om det var svært for en ung mand at bo i London:

– Når man udlever en drøm, passerer alt bare forbi. Dagen inden spillede jeg Playstation med det hold, og nu stod jeg og reddede skud fra dem, reflekterer Mannone, der kom på et tidspunkt, hvor Arsenal havde verdens måske bedste hold med Thierry Henry,  Robert Pires og Dennis Bergkamp.

Mannone forlod klubben permanent i 2013, hvor han blev købt af Sunderland.





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland – Elfenbenskysten

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for