Han var kendt som en spiller, som mange havde det svært med, og tyske Jens Lehmann havde blandt andet et fjendskab med Oliver Kahn, mens de to kæmpede om at være keeper for det tyske A-landshold.
Og også Vito Mannone fik tyskerens vrede at føle i Arsenal. Det fortæller den italienske keeper i et interview med Gianlucadimarzio.com.
Målmanden, der er 35 år og spiller for FC Lorient i Frankrig, huskes i Danmark for at have spillet i Esbjerg fB. Han kom til den vestjyske klub i januar 2020 på en lejeaftale og spillede foråret i klubben, som endte med nedrykning.
Han fortæller nu, hvordan han i sin første træning fik et møgfald af Jens Lehmann, da han var en 17-årig målmand, der var rykket fra Italien til England.
– Ankomsten til England var en drøm, der gik i opfyldelse, men i de første fem minutter af den første træning, slog jeg en dårlig bold til Lehmann.
– Så skreg han bare alt, han kunne, ind i hovedet på mig: 'Her er vi Arsenal, vi skal gøre vores bedste', siger Vito Mannone.
Italieneren var skiftet til Arsenal i 2005, og han havde taget sin mod med, efter hans far var død en måned inden skiftet til Arsenal.
Så Mannones mor endte med at få en vigtig rolle i integrationen i klubben, og ifølge keeperen endte hun med ofte at tale med Thierry Henry – på italiensk.
Mannone fik kun det halve år i Esbjerg, inden han kom retur til engelske Reading. Siden skiftede han til Monaco på en fri transfer.
Han nød sin tid i klbuben, selv om det var svært for en ung mand at bo i London:
– Når man udlever en drøm, passerer alt bare forbi. Dagen inden spillede jeg Playstation med det hold, og nu stod jeg og reddede skud fra dem, reflekterer Mannone, der kom på et tidspunkt, hvor Arsenal havde verdens måske bedste hold med Thierry Henry, Robert Pires og Dennis Bergkamp.
Mannone forlod klubben permanent i 2013, hvor han blev købt af Sunderland.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OB slutter sæsonen med et nederlag
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
– Niels Frederiksen er en legende!
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER