Tidl. SL-keeper åbner op: Lehmann skreg ad mig

Det var fra dag et i Arsenal, at tidligere Superliga-keeper Vito Mannone fik konkurrencesituationen at føle.



Han var kendt som en spiller, som mange havde det svært med, og tyske Jens Lehmann havde blandt andet et fjendskab med Oliver Kahn, mens de to kæmpede om at være keeper for det tyske A-landshold.

Og også Vito Mannone fik tyskerens vrede at føle i Arsenal. Det fortæller den italienske keeper i et interview med Gianlucadimarzio.com.

Målmanden, der er 35 år og spiller for FC Lorient i Frankrig, huskes i Danmark for at have spillet i Esbjerg fB. Han kom til den vestjyske klub i januar 2020 på en lejeaftale og spillede foråret i klubben, som endte med nedrykning.

Han fortæller nu, hvordan han i sin første træning fik et møgfald af Jens Lehmann, da han var en 17-årig målmand, der var rykket fra Italien til England.

– Ankomsten til England var en drøm, der gik i opfyldelse, men i de første fem minutter af den første træning, slog jeg en dårlig bold til Lehmann.

– Så skreg han bare alt, han kunne, ind i hovedet på mig: 'Her er vi Arsenal, vi skal gøre vores bedste', siger Vito Mannone.

Italieneren var skiftet til Arsenal i 2005, og han havde taget sin mod med, efter hans far var død en måned inden skiftet til Arsenal.

Så Mannones mor endte med at få en vigtig rolle i integrationen i klubben, og ifølge keeperen endte hun med ofte at tale med Thierry Henry – på italiensk.

Mannone fik kun det halve år i Esbjerg, inden han kom retur til engelske Reading. Siden skiftede han til Monaco på en fri transfer.

Han nød sin tid i klbuben, selv om det var svært for en ung mand at bo i London:

– Når man udlever en drøm, passerer alt bare forbi. Dagen inden spillede jeg Playstation med det hold, og nu stod jeg og reddede skud fra dem, reflekterer Mannone, der kom på et tidspunkt, hvor Arsenal havde verdens måske bedste hold med Thierry Henry,  Robert Pires og Dennis Bergkamp.

Mannone forlod klubben permanent i 2013, hvor han blev købt af Sunderland.





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han afløser Mourinho

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afslører: Storklub missede Højlund

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre