Han var kendt som en spiller, som mange havde det svært med, og tyske Jens Lehmann havde blandt andet et fjendskab med Oliver Kahn, mens de to kæmpede om at være keeper for det tyske A-landshold.
Og også Vito Mannone fik tyskerens vrede at føle i Arsenal. Det fortæller den italienske keeper i et interview med Gianlucadimarzio.com.
Målmanden, der er 35 år og spiller for FC Lorient i Frankrig, huskes i Danmark for at have spillet i Esbjerg fB. Han kom til den vestjyske klub i januar 2020 på en lejeaftale og spillede foråret i klubben, som endte med nedrykning.
Han fortæller nu, hvordan han i sin første træning fik et møgfald af Jens Lehmann, da han var en 17-årig målmand, der var rykket fra Italien til England.
– Ankomsten til England var en drøm, der gik i opfyldelse, men i de første fem minutter af den første træning, slog jeg en dårlig bold til Lehmann.
– Så skreg han bare alt, han kunne, ind i hovedet på mig: 'Her er vi Arsenal, vi skal gøre vores bedste', siger Vito Mannone.
Italieneren var skiftet til Arsenal i 2005, og han havde taget sin mod med, efter hans far var død en måned inden skiftet til Arsenal.
Så Mannones mor endte med at få en vigtig rolle i integrationen i klubben, og ifølge keeperen endte hun med ofte at tale med Thierry Henry – på italiensk.
Mannone fik kun det halve år i Esbjerg, inden han kom retur til engelske Reading. Siden skiftede han til Monaco på en fri transfer.
Han nød sin tid i klbuben, selv om det var svært for en ung mand at bo i London:
– Når man udlever en drøm, passerer alt bare forbi. Dagen inden spillede jeg Playstation med det hold, og nu stod jeg og reddede skud fra dem, reflekterer Mannone, der kom på et tidspunkt, hvor Arsenal havde verdens måske bedste hold med Thierry Henry, Robert Pires og Dennis Bergkamp.
Mannone forlod klubben permanent i 2013, hvor han blev købt af Sunderland.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
Han er VM’s bedste spiller
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED